16.10.2018 ICO Eloncity (ECT) – Budoucnost decentralizované energetiky

0

Kryptoměny umožňují chytrou směnu pomocí smart kontraktů, což vytváří naprosto revoluční obchodní koncepty. Jednou z hlavních výhod je fakt, že do procesu obchodu se mohou zapojit i malí výrobci. Eloncity chce docílit revoluce v tom, jak se obchoduje s elektřinou.

Elektřina jako vlajková loď kryptoměn

Elektřina je základem moderní existence lidstva. Existuje mnoho antiutopických románů, které se věnují výpadku elektřiny a to včetně českého autora Ondřeje Neffa a jeho románu Tma. Nejen podle románů, ale i podle expertů je jasné, že tzv. blackout by měl katastrofální následky. Civilizace, jak jí známe, by se brzy rozpadla.

To je jeden z důvodů, proč je dobré mluvit o decentralizaci procesu výroby elektřiny. S větší rozmanitostí přispěvatelů do elektrické sítě totiž přibývá i bezpečnost. Obzvláště pokud se zapojí do rozvoje energetické sítě i její uživatelé a malí producenti.

Což je další masivní výhodou kryptoměn a v tomto případě i Eloncity. Bariéry pro vstup do obchodu s energetikou jsou stále velmi vysoké, a ačkoliv je možné prodávat „domácí“ elektřinu, tak se také může stát, že vás provozovatel elektrické sítě prostě může odmítnout.

Díky decentralizaci energetiky by mohly vzniknout lokální sítě producentů, kteří budou formovat produkci, se kterou se již bude muset počítat. Decentralizovaný systém by jim zároveň měl poskytnout prostor pro vstup na tento trh. Eloncity chce vytvořit přesně toto.

Lokální, komunitní produkce elektřiny

Tímto se dostáváme k tomu, co je to vlastně Eloncity. Eloncity je modelem. Modelem pro plánování, tvorbu a provoz lokální mikrosítě, která bude produkovat elektřinu z obnovitelných zdrojů. Tato síť bude tvořena místní komunitou producentů elektrické energie.

Nyní se podíváme, jak přesně by to mělo vypadat v praxi. Na prvním místě je komunita. Eloncity má vytvořit prostor (rámec) pro existenci komunitní mikrosítě. To v první řadě znamená, že koordinace mezi účastníky této sítě bude na vysoké úrovni. Měla by fungovat lokální podpora ve smyslu, že si účastníci sítě budou moci jednoduše prodávat komponenty, které mají specifické užití a není je snadné sehnat na volném trhu (tento bod osobně považuji za velmi diskutabilní, protože v době internetu člověk pravděpodobně sežene téměř cokoliv – Eloncity zde pravděpodobně myslí, že bude mít jejich blockchain i formu tržiště).

Komunita na prvním místě

Zároveň se budou producenti elektřiny moci doplňovat. Pokud máte dostatek solárních panelů, ale málo baterií, tak zaplatíte někomu v lokální síti za to, že vám poskytne prostor svých baterií a vy tak nebudete muset draze investovat. Majitel zmíněných baterií bude mít zase jistotu, že když už riskuje a investoval dostatek peněz, najde také pro tyto baterie využití.

Výše popsané půjčování a propojování se dá udělat v podstatě s každým faktorem v síti a tudíž by měl projekt Eloncity umožnit vznik podstatně větších projektů, než které zvládnou jednotlivci. Nicméně projekt Eloncity bude mít dva klíčové módy. Jedním je Island mode (mód ostrovu) a druhým je Grid mode, což je mód, který umožňuje připojení k hlavní elektrické síti.

Pod pojmem Island mode si můžete představit uzavřenou (relativně) komunitu, která se v podstatě uživí vlastní energií. To je důležité primárně pro chvíle, kdy nastane problém v hlavní energetické síti. V rámci Island módu by tak mohla tato lokální síť fungovat zcela soběstačně. Grid connect mode pak umožňuje dokupovat chybějící energii z širší sítě, anebo prodávat energii přebývající.

Blockchain jako páteř systému

Eloncity Token Protocol (ECTP) je páteří celého systému. V rámci sítě bude fungovat tento blockchain jako účetní kniha. Na zmíněném blockchainu se budou zapisovat všechny transakce a také zde budou informace o tom, z jakého zdroje pochází obchodovaná elektřina.

ECTP bude vylepšenou kopií blockchainu ETH, takže bude podporovat decentralizované transakce a také smart kontrakty, které budou pro síť kruciální. Vylepšení bude spočívat v tom, že transakce by měly být podstatně rychlejší, než momentálně umožňuje blockchain ETH.

V rámci sítě bude také fungovat umělá inteligence, která bude v reálném čase sledovat ceny elektřiny a díky tomu se budou moci uživatelé v síti rozhodovat podle přesných informací. Kombinace všech faktorů by měla vytvořit prostor pro výrazné snížení cen energie. Tvůrci projektu dokonce tvrdí, že by díky jejich systému mohla být elektřina v podstatě zadarmo, což by ovšem nedávalo úplně smysl, protože by se ztratila pobídka pro vytváření nové energie (a token ECT by v podstatě ztratil hodnotu).

V rámci tokenové ekonomiky zvolilo Eloncity vcelku zajímavý proces. Těžení ECT tokenů totiž probíhá pomocí mechanismu, který není znám u žádného jiného tokenu. BESS (Battery energy storage system) je způsob ukládání energie do baterií. Pokud budete chtít těžit ECT, tak budete muset mít BESS kompatibilní s ECTP sítí. Za každou vyprodukovanou megawatt hodinu dostane těžař tokeny ECT.

Tým

Tým společnosti Eloncity je výrazně zaměřen na práci s elektrickou energií. To je samozřejmě dobrá zpráva, protože vývojáři projektu budou mít zkušenosti s vývojem elektrických sítí a úložišť. Důležité je také spojení se společnostní Pomcube, která se soustředí na výrobu komunitních systémů baterií.

Andy Li je vedoucím projektu. Je také ředitelem společnosti Pomcube, která vyrábí baterie pro domácí tvorbu elektřiny. V podstatě má tak projekt rovnou k dispozici kompatibilní bateriové systémy, které může prodávat jako základ budoucí sítě. Li byl také technickým ředitelem Chinacache a v neposlední řadě byl software architektem pro společnost Alibaba.

Michael Nguyen má také poměrně široké zkušenosti. Za 30 let své práce vytvořil na 17 technologických patentů a stal se také vedoucím projektu energetické soběstačnosti v Kalifornii.

I další členové týmu mají rozsáhlé zkušenosti s vývojem velkých systémů a energetickou politikou. Tým dohromady čítá 8 členů. Eloncity se také těší velkému zájmu institucionálních investorů. Celkem 13 investorů (největší jméno je Ok blockchain capital) zatím vložilo své peníze do projektu a dohromady se vybralo 25 milionů dolarů z cílových 33 milionů.

Hodnocení vize

S projektem mám několik problémů. První je fakt, že nemá v podstatě žádné kované blockchain vývojáře. Nechápu tedy, jak chce docílit vylepšení ETH technologie oproti té stávající. Smysl by dávalo okopírovat ETH v jeho budoucí podobě. Na druhé straně vylepšení spočívá v podstatě v odebrání Proof of work a přidání Delegated proof of stake, takže je teoreticky proveditelné.

Dalším problémem je, že ETH se ne úplně hodí na tento segment trhu a to kvůli své nízké rychlosti a omezeným funkcím. Logickou volbou by byla IOTA, která má funkci Flash channels, která v podstatě umožňuje automatizovanou směnu v reálném čase. Pokud někomu prodáváte proud, tak to můžete dělat opravdu okamžitě. Ačkoliv IOTA zatím nemá smart kontrakty, což je pro projekt kritické.

Vize sama o sobě je samozřejmě krásná a může opravdu výrazně ovlivnit spolupráci na úrovni komunit. Bude to vyžadovat ovšem ještě dlouhou dobu, protože vstup do světa blockchainu není jednoduchý a vytváření celých komunit bude ještě kategoricky složitější a to obzvláště v prostředí, kde je potřeba lokální charakter. To znamená, že nebude jednoduché přesvědčit a zapojit skupiny lidí v rámci několika kilometrové oblasti.

Hodnocení projektu

Projekt je velmi ambiciózní. Vidím zde jeden klíčový problém, kterým je absence zkušených blockchain vývojářů, kteří by vylepšili systém ETH. Pokud ovšem spočívá toto vylepšení pouze v přidání Delegated proof of stake (má např. EOS či NEO), tak je to realizovatelné.

Projekt si získal velkou pozornost institucionálních investorů. Ti nejlepší z nejlepších zde ovšem nefigurují. I tak je částka 25 milionů úctyhodná. V momentálním stavu trhu je každé ICO velmi riskantní a nejinak je tomu v případě Eloncity.

Světlou stránkou projektu je propojení s existující společností, která již pracuje na bateriích a zároveň se tak vytvoří přirozený rámec pro jejich uplatnění. Eloncity je projekt, který vsází na ještě dalekou budoucnost. Spekulační hodnotu jistě má, ale nevěřím, že komunitní adopce blockchain technologií bude bezproblémová. Naopak ji vidím jako velký kámen úrazu.

Eloncity zatím nemá určeno datum ICO. ICO bude probíhat na ICO platformě Tokeneed. Zde se stačí zaregistrovat a provést KYC a každý ověřený uživatel platformy může investovat do projektů, které zde sbírají finance. Eloncity je projekt, který má úžasné klady a bolestivé zápory. Je na rozhodnutí každého, jestli věří v tvorbu komunitní produkce elektřiny a pokud ano, tak může být Eloncity to pravé.

Hodnocení projektu: 7.2/10

  • Znak: ECT
  • Typ tokenu: ERC20
  • ICO cena: 1 ECT = 0.12 USD
  • Hardcap: 33,000,000 USD
  • Počet tokenů: 1,000,000,000
  • Tokeny pro ICO: 32%

Oficiální web: https://eloncity.io/
Telegram: https://t.me/Eloncity
Twitter: https://twitter.com/Eloncity_io
Whitepaper: https://eloncity.io/download/whitepaper-20180717update.pdf

avatar
  Subscribe  
Upozornit na