17.10.2018 ICO Thundercore – Decentralizace podpořená centralizovaným systémem

0

Dnes se podíváme na projekt, který si vysloužil pozornost jednoho z nejúspěšnějších venture fondů. Thundercore se chystá vytvořit vlastní blockchain, který bude kompatibilní s virtuálním strojem ETH a zároveň bude významně rychlejší díky kombinaci centralizované a decentralizované technologie.

Decentralizace je klíč

Není na škodu si stále opakovat, že decentralizace je pro kryptoměny naprosto klíčovou vlastností. Ne každý chápe, že hlavní výhodou blockchain technologií je absence potřeby důvěry. Už nemusíte důvěřovat bance, že vaše peníze pošle. Pošlete Bitcoin a ten prostě vždy dojde, protože se nespoléhá na lidský faktor, nýbrž na kód.

Decentralizace je bezpečná, protože maže centrální bod, který může selhat a strhnout s sebou celý systém. Decentralizované systémy tak mají jednoznačné výhody. Od globálního charakteru systému se dostaneme až ke kategoricky vyšší bezpečnosti.

Jenže centralizované systémy mají také své výhody. A dá se to poměrně jednoduše představit. Jedná se například o řízení společností. Aby se společnost mohla rychle rozhodovat, má svého ředitele, který dělá strategická rozhodnutí. Nepotřebuje konsensus všech zaměstnanců, a tudíž se může rozhodovat rychle.

A právě rychlost je silnou stránkou centralizovaných systémů. Kryptoměna Thunder si chce z obou systémů vzít to nejlepší. Na jedné straně bezpečnost decentralizovaného systému a na druhé straně rychlost toho centralizovaného. V následujících řádcích se podíváme na to, jak bude takový systém vypadat.

Kombinace přístupů

Jak již bylo řečeno, tak Thundercore kombinuje dva přístupy. Centralizovaný přístup zajišťuje rychlost systému, zatímco decentralizovaná část zajišťuje bezpečnost podkladového blockchainu. Projekt v sobě kombinuje „slowchain“, který reprezentuje blockchain a „rychlou cestu“, která reprezentuje centralizovanou část.

Nejprve se podíváme na rychlou cestu. Tu budou zajišťovat entity, které drží významnou část tokenů. Je to jistá forma proof of stake. Skupina zajišťující rychlou cestu bude podléhat centrální autoritě, která je zde pojmenována jako Akcelerátor. Ten má funkci linearizace transakcí a dat na síti. Podle týmu projektu je to těžký úkol pro decentralizovaný systém, ale lehký úkol pro systém centralizovaný.

V případě bezproblémového fungování sítě poběží proces ověřování transakcí přes Akcelerátor a Radu ověřovatelů. To umožní rychlé transakce a téměř okamžité ověřování. V případě, že bude Akcelerátor napaden a začne se chovat jako škůdce pro síť, tak se přepne systém na slowchain. Ten by měl být plně funkční i ve chvíli masivního útoku a to za předpokladu, že většina Rady ověřovatelů se chová správně.

Proof of stake

Stakování bude umožněno všem účastníkům sítě, které budou mít dostatečně množství tokenů. Následně je ze všech potencionálních ověřovatelů vybráno 500 z nich, kteří mohou ověřovat transakce. Tento výběr je umožněn prokazatelně náhodnou funkcí. To znamená, že ověřovatelé bloků se budou měnit.

V první verzi bude použit upravený blockchain ETH, který zde bude figurovat jako slowchain. To je primárně proto, že naprostá většina decentralizovaných aplikací funguje na blockchainu ETH. Tyto aplikace tak budou moci jednoduše migrovat z jednoho chainu na druhý.

V budoucnosti se chtějí vývojáři zaměřit primárně na sharding, který umožní ještě rychlejší fungování sítě. Každý shard (celý blockchain je rozdělen na jednotlivé části tak, aby celá síť nemusela nést náklad celého blockchainu , ale pouze jeho části) bude mít vlastní Akcelerátor. Tím by se měla vytvořit neuvěřitelně rychlá síť.

Protokol Thudercore má být jednoduchý. To je jedním z hlavních cílů projektu. Vytvoření jednoduché protokolu, který bude přehledný, má zajistit snadné užívání tohoto blockchainu a vývojářům má ulehčit způsob, jakým bude probíhat nasazení nových, decentralizovaných aplikací.

Tým

Tým projektu čítá na 30 členů, což je poměrně vysoké číslo. Veřejně dostupné informace jsou o 4 zakládajících členech. A je dobré si hned na začátku říci, že jejich zkušenosti a úspěchy jsou opravdu úctyhodné.

Vedoucím celého projektu je Chris Wang, který za sebou má již bohaté zkušenosti. A jeho jméno je opravdu dostatečnou zárukou, že tenhle projekt si zaslouží pozornost. Ve 22 letech získal na Carnegie Mellon Ph.D. v počítačových vědách. V roce 2008 pak založil společnost Playdom. Tato herní společnost si získala na 200 milionů aktivních uživatelů a o dva roky později ji prodal společnosti Disney za půl miliardy dolarů. Wang má také smysl pro chycení dobré příležitosti a investoval, jako jeden z prvních investorů, do společnosti Alibaba.

Dalším významným členem je technický vedoucí projektu Chris Li, který má neméně bohaté zkušenosti. Jednou z jeho hlavních výhod je, že má význačnou roli v rozvoji systému Linux a od roku 2009 má roli Sparse maintainer. Tento člověk je kovaný v tvorbě distribuovaných systémů a také má zkušenosti s dalšími oblastmi moderní technologie.

Elain Li je vedoucí výzkumnou pracovnicí v projektu Thundercore. Její resumé je snad ještě lepší, než mají dva zakládající členové týmu. Li je také držitelkou Ph.D. z Carnegie Mellon a je jednou z prvních, která začala učit o blockchain technologii a programování smart kontraktů. A zde je výčet ocenění, které získala za svou akademickou kariéru: Packard Fellowship, ONR YIP Award, NSF Career Award, Alfred P. Sloan Fellowship, Google Faculty Awards, NSA Best Scientific Cybersecurity Award, an ASPLOS Best Paper Award Packard Fellowship, ONR YIP Award, NSF Career Award, Alfred P. Sloan Fellowship, Google Faculty Awards, NSA Best Scientific Cybersecurity Award, an ASPLOS Best Paper Award.

Rafael Pass je expertem na kryptografické protokoly, protokoly pro hledání konsensu a teorii her. Jistě si všimnete, že všechny tyto oblasti dohromady tvoří základ kryptoměn. Ph.D. získal na MIT a následně se stal profesorem počítačových věd. Během své kariéry obdržel také velké množství ocenění jako Google Faculty Award a zároveň si zkusil i práci pro JP Morgan.

Projekt také podpořily významné venture fondy. Nejvýznamnějším z nich je Chainfund capital, který se dlouhodobě drží v úspěšnosti investic na vysoké pozici. Projekt je z hlediska týmu na úplné špičce v rámci světa ICO.

Hodnocení vize

Thundercore má před sebou relativně minimalistickou vizi. Netvoří vlastní blockchain se specifickými vlastnostmi, ale místo toho bere již fungující koncept ETH a vylepšuje jej o rychlost. To samo o sobě není málo, ale projekt se staví do pozice přímého konkurenta ETH, což nebude jednoduché místo.

Přidaná hodnota projektu je momentálně primárně v rychlosti a jednoduchosti. To jsou dva klíčové faktory, které mají přinést Thundercore úspěch. Nicméně se zdá, že projekt bude rychlý v podstatě již při spuštění a zároveň bude i dostatečně decentralizovaný. To je hlavním problémem většiny projektů (EOS), které obětovaly decentralizaci pro zvýšení rychlosti.

Otázkou ovšem je, jestli Thundercore docílí své vize dříve, než jej doženou ostatní protokoly. Může se totiž stát, že ETH zrychlí své transakce díky budoucím updatům a následně již nebude pro tento projekt žádné využití. Časové linie budou pro projekt kruciální. Vize je ovšem splnitelná a dokonce v krátkém časovém horizontu.

Hodnocení projektu

Pokud se budeme bavit o hodnocení projektu Thundercore, tak je v první řadě nutné mluvit o týmu. Ten je prostě na jiné úrovni než naprostá většina jiných týmů. Do toho si Thundercore vybral přístup, který je racionální a realizovatelný. Je postaven na matematických základech, které ověřují, že vše bude fungovat a tak by měl mít projekt v budoucnosti úspěch.

Thundercore si získal i pozornost kvalitních investičních fondů, které značí velkou důvěru v tento projekt. To znamená, že ačkoliv samotný projekt nevypadá nijak převratně, může se mu v krátké době povést tvorba funkčního, decentralizovaného blockchainu.

Nebezpečím zůstává samotná část Akcelerátoru jakožto napadnutelného bodu systému a musí se ověřit, že z dlouhodobého hlediska je systém akcelerátorů funkční. Do té doby ovšem bude mít Thundercore pravděpodobně solidní hodnotu jako spekulativní majetek. Dobrou zprávou je, že testnet běží na plné obrátky a ohlasy jsou zatím dobré.

Pokud se projektu podaří vydat finální produkt rychle, tak si může získat výsadní postavení mezi nejlepšími blockchainy. Zatím je ale stále velmi předčasné toto hodnotit. Co se týče samotného ICO, tak ještě nebyly oznámeny plány na to, jak bude probíhat, proto je potřeba sledovat oficiální telegram.

Hodnocení projektu: 8.2/10

Website: https://www.thundercore.com/
Telegram oznamovací: https://t.me/thundercoreofficial
Twitter: https://twitter.com/thunderprotocol
Medium: https://www.medium.com/thunderofficial
Reddit: https://www.reddit.com/r/thunder_official/
Discord: https://discord.gg/5EbxXfw
Whitepaper: ThunderCore Lite Paper

avatar
  Subscribe  
Upozornit na