22.10.2018 ICO Glass – Globální systém pro sdílenou likviditu a obchodování s regulovanými tokeny

0
glass

Dnes se podíváme na ICO, které je známo pod názvem Glass. To si klade za cíl vytvořit sdílený prostor pro likviditu burz a zároveň chce vytvořit systém, který pomůže burzám vyrovnat se s různorodými druhy regulace. Má tak vzniknout sdružující infrastruktura, která by měla usnadnit obchodování digitálních majetků.

Proč je potřeba lepší infrastruktura?

Vezmeme si dva příklady. Nejprve se vrátíme čtyři roky zpět v čase. V roce 2014 nebylo tolik prostoru, kde by se dalo s kryptoměnami obchodovat a velká část obchodů tehdy probíhala na nechvalně známé burze Mt. Gox. Byla to jedna z prvních velkých a přijatelných burz. A tak se zároveň velké procento obchodníků pohybovalo právě na této burze.

Vzhledem k tomu, že nebylo mnoho alternativ, tak byli hráči na poli kryptoměn „natlačeni“ do obchodování na této burze. Bohužel všichni víme, jak daná situace dopadla a pro mnoho kryptoměnových nadšenců znamenal bankrot této burzy masivní ztráty. Nebyla dostatečná konkurence, která by umožnila rozumnou tržní soutěž. Krach této burzy byl velkou červenou vlajkou a na další léta poznamenal vývoj kryptoměn.

Poskočíme do roku 2017, kdy vznikla burza Binance, která se stala největší burzou na světě a to za pouhých pár měsíců své existence. Tento fakt jasně demonstroval potřebu uživatelské přívětivosti a zlepšení infrastruktury obchodování kryptoměn. To, že burza Binance dosáhla takového úspěchu v rekordním čase, je nevídané.

Je tak jasně vidět nutost potřeby pro lepší infrastrukturu na obchodování kryptoměn, která je stále ještě v plenkách. Ultimátním cílem je vytvoření likvidního prostředí, kde bude směna kryptoměn intuitivní, bezpečná a zároveň snadno přístupná. To je totiž cesta k širokému přijímání kryptoměn jako relevantní technologie. Na konci roku 2017 se jasně ukázalo, že tato infrastruktura vůbec není připravená na masovou adopci, protože i největší světové burzy přestaly přijímat nové uživatele a pozastavily registrace, protože to prostě jejich systémy nezvládaly.

Co chce udělat Glass

728x90

Nejprve se podíváme na to, co je vlastně samotný projekt Glass zač. Je to systém, který má umožnit globální sdílení likvidity a zároveň má zajišťovat přesun tzv. securities (cenné papíry – definice se liší, ale jsou to v podstatě finanční instrumenty podléhající regulacím). Glass bude vytvořen specificky pro potřeby burz s digitálním majetkem.

Nejprve se podíváme na mezinárodní systém vyrovnání, který má zajistit převod regulovaných, digitálních majetků. Aby mohl člověk obchodovat s regulovanými a digitálními majetky, tak to musí dělat přes brokera. Glass chce vytvořit systém důvěryhodných brokerů, které umožní toto obchodování. Pokud bude chtít uživatel burzy napojené na systém Glass obchodovat cenné papíry, tak burza přepošle tento požadavek do systému Glass.

Následně Glass zajistí několik věcí. V první řadě zjistí, jestli je obchod v daných legislativách vůbec možný a pokud ano, tak jej provede a u toho vygeneruje certifikát, který u brokera prokáže, že tento obchod doopravdy proběhl. Burzy následně pomocí systému Glass tento obchod provedou.

Sdílení likvidity

Projekt Glass má dvě hlavní funkce. První jsme již popsali a druhá je sdílení likvidity u určitých měnových párů. Toho chce projekt docílit za pomocí dvou známých technologií. Jednak to budou side chains, na kterých se budou přenášet tokeny mezi burzami a dále to budou atomic swaps.

Použití jedné či druhé varianty bude záležet na tom, jaké tokeny bude chtít burza obchodovat přes Glass a též na technologické podstatě samotných tokenů. Cílem této decentralizované technologie je zvýšit likviditu burz tím, že jim umožní přístup do této sdílené části. Pokud bude chtít uživatel směnit například LTC za BTC, tak je to možné pomocí atomic swapu, který proběhne na systému Glass, který bude mít seznam všech příkazů ze všech burz, které budou na projektu participovat.

To by mělo stabilizovat cenu napříč burzami a zároveň by to mělo umožnit uživatelům daných burz získaní těch nejlepších podmínek. Tuto část technologie Glass mohou burzy využít hlavně u tokenů s menší likviditou a nebo ji mohou využít menší burzy, které mají problém i s likviditou velkých mincí.

Burza bude muset stakovat Glass tokeny. To má zajistit férové chování burzy v rámci decentralizovaného systému. Hráč, který by chtěl podvádět, tak bude potrestán ztrátou tokenů. Samotné tokeny budou mít formu ERC20 a budou mít dvě hlavní funkce. Na jedné straně to bude zajištění bezpečnosti pomocí stakování tokenů. Na druhé straně pak budou burzy platit Glass tokeny přímo brokerům, kteří umožní tradování digitálních majetků.

Tým

Tým projektu má již mnoho zkušeností s obchodním prostředím, což je rozhodně velkou výhodou. Velmi důležité je spojení se společností Sharespost. To je broker a zároveň společnost, která se zabývá obchodováním privátních cenných papírů. Tato společnost vznikla v roce 2009 a od té doby úspěšně funguje na finančním trhu. Její zakladatel je také zakladatelem projektu Glass. Je to právě spojení s touto společností, která má již potřebné know-how a regulované zázemí, které zajistí, že Glass bude schopen vyjít vstříc regulacím různých států.

Zakladatelem projektu je Gergory Brogger. Jak již bylo zmíněno, je také zakladatelem společnosti Sharespost. Brogger si například založil privátní NASDAQ market s názvem OMX. Spoluzakládal také společnost True Car, která má momentálně hodnotu přibližně 300 milionů dolarů. Brogger se podílel na řadě úspěšných projektů a má za sebou velmi dobré výsledky s rozjezdem nových společností. Dá se tak předpokládat, že by se mu mohlo dařit i v blockchain prostoru.

Brogger ovšem není žádným softwarovým mágem. Na tvorbu kvalitní a decentralizované infrastruktury je zde Noah Thorp, jež založil projekt Comakery, který umožňuje zúčastnit se vývoje různých blockchainových aplikací. Thorp také pracoval pro Nasdaq na rozvoji privátních tržnic. V týmu je také John Wu, který stál u zrodu investičního fondu SEGO a je držitelem titulu MBA z Harvardu.

Tým společnosti je primárně z obchodní sféry a bohužel zde chybí kvalitní blockchain vývojáři. Ani u Thorpa není úplně možné ověřit, jak je doopravdy schopný. Členem týmu je také Vijay Chetty, který pracoval pro společnosti Ripple na rozvoji ekosystému XRP, ale ani on není bohužel typickým blockchain specialistou.

Hodnocení vize

Vize společnosti je bezpochyby dobrá a hodnotná, protože rozvoj infrastruktury na obchodování kryptoměn je rozhodně potřeba. Dalším bonusovým bodem projektu je zjednodušení přístupu burz na regulované trhy s cennými papíry. To bude do budoucnosti podstatně potřebnější služba, než je tomu nyní, protože například téměř všechny burzovní tokeny vyplácející dividendy budou potřebovat takovouto regulaci.

Glass cílí na burzy a to naprosto jednoznačně. Běžný uživatel by totiž o systému Glass neměl fakticky ani vědět. Burza, kde obchoduje, by tak měla mít vyšší likviditu a zajištění lepších služeb, ale koncový zákazník v podstatě o systému Glass nebude mít ani tušení.

Decentralizovaný systém by měl zajistit spravedlivé podmínky a zároveň by měl zabránit případným manipulacím. Tento systém bude pod kontrolou Sharespost pouze zezačátku rozvoje a následně by měla být dovršena decentralizace pomocí systému řízení, kde největší hlas budou mít největší držitelé tokenů.

Hodnocení projektu

S projektem mám dva hlavní problémy. Prvním je absence kvalitních blockchain vývojářů, kteří by byli zárukou, že systém bude fungovat na dostatečně bezpečné a decentralizované bázi. V týmu je uveden pouze jeden člověk s většími zkušenostmi s vývojem blockchainu.

Druhým problémem je pak hodnota samotného tokenu. Ten bude mít funkci opravdu pouze pro burzy a bude přímo na nich, jestli budou o tento token stát. Pro běžného uživatele by měl mít token minimální hodnotu na tržišti Glass, kde se budou moci pomocí tokenu obchodovat digitální majetky se slevou (představte si Binance a BNB). Jenže se dá očekávat, že projekt tržiště bude vedlejší k projektům sdílené likvidity a systému regulovaného obchodování.

Nejsvětlejší stránkou projektu jsou burzy, které se již k systému Glass přihlasily a budou jej používat. Burzy Okex a Huobi již oznámily svůj záměr účastnit se projektu Glass. Tyto dvě směnárny v době psaní článku zvládají obchody v hodnotě okolo 1 miliardy dolarů denně. To, že Okex a Huobi věří tomuto projektu, je velmi dobrou známkou.

Zatím nejsou oznámeny informace o ICO, takže je nutné sledovat oficiální Telegram. Projekt se má spustit na začátku příštího roku a plně funkční by měl být pak v polovině roku 2019. Glass je inovativní projekt určený specificky pro burzy, ale důvěra velkých hráčů na trhu s kryptoměnami je zatím dobrým znamením.

Hodnocení projektu: 6.9/10

Oficiální Web: https://glassnet.io/
Telegram: https://t.me/glassnetnews
Blog: https://glassnet.io/blog/
Whitepaper: https://glassnet.io/downloads/GLASS_White_Paper.pdf?nc=4

avatar
  Subscribe  
Upozornit na