3.10.2018 ICO Jura – Ultra rychlé transakce bez poplatků

0

Blockchain stále není připravený na masovou adopci. Alespoň ne všechny měny. Existuje ovšem technologie, která umožňuje zvýšení průchodu transakcí a to opravdu velmi radikálně. Tato technologie je známa jako DAG. ICO Jura volí podobnou cestu jako kryptoměna NANO. 

Momentální problém blockchainů

Už mnohokrát jsem psal o tom, jakým problémům je nucen blockchain čelit. Hlavním problémem je nedostatečná průchodnost velkých sítí. Ethereum zvládá 15 transakcí za vteřinu a BTC jich zládne za stejný čas pouze 7. To jsou čísla, která by možná postačovala pro menší stát, ale rozhodně nejsou dostatečná pro globální technologii.

Nejlépe je tento problém ilustrován decentralizovanou aplikací Crypto Kitties. Ta si získala na konci roku až neuvěřitelnou pozornost komunity ETH. Všichni začali nakupovat kočičky, ale netrvalo dlouho a mnozí uživatelé ETH volali po tom, aby Crypto Kitties skončili, protože o ně byl takový zájem, že hráči přetížili celou ETH síť.

To byl jasný důkaz, že technologie není připravena na nápor mainstreamové adopce. Na druhé straně přichází různé společnosti s kompromisy. Můžeme mluvit například o NEO či EOS. Zatímco NEO funguje celkem spolehlivě, tak EOS má se svým systémem problém. EOS není decentralizované, protože právo ověřovat bloky má jen 20 entit. To znamená, že největší možná decentralizace této sítě bude stále spoléhat na cca 20 ověřovatelů. Ti již čelí mnoha problémům a ukazuje se, že ani hrozbami žalobou se nešetří.

Další cestou jsou tak zvané DAGy. To je v podstatě odlišný způsob, jak udržet v chodu decentralizovaný a globální systém. Nejznámějším reprezentantem tohoto směru je IOTA a hned za ní se drží NANO. NANO využívá technologii DAG-Lattice. Stejnou technologii chce využít také projekt Jura. Takže se pojďme podívat na to, co je to vlastně DAG Lattice.

DAG Lattice

Hlavním bodem, který odlišuje DAG Lattice od klasického blockchainu je fakt, že každý uživatel má svůj vlastní blockchain, k němuž drží privátní klíče. Prvním ze způsobů, jak se zrychlují transakce na DAG Lattice, je fakt, že uživatelův blockchain nedrží historii transakcí, ale pouze množství měny na daném účtu.

Tento fakt umožňuje rychlejší vytváření transakcí a zároveň významně eliminuje nápor na úložný prostor. Pokud chcete vytvořit Full node na BTC síti, tak musíte mít celou historii blockchainu u sebe. Pokud užíváte DAG Lattice, tak každý uživatel drží svůj specifický blockchain a nemusí mít kompletní historii všech transakcí. Ten může updatovat pouze uživatel, který k danému blockchainu drží privátní klíče.

To umožňuje podstatně větší rychlost transakcí, protože ne každý v síti musí mít znalost o celé této síti. Kryptoměna NANO již dosáhla významných úspěchů, kdy v ostrém testu vyzkoušela, kolik transakcí zvládne. Číslo počítadla se zastavilo na 750 transakcích za vteřinu, což 100 násobně převyšuje kapacitu BTC.

Fusus

Síť projektu Jura se jmenuje Fusus. Díky svým vlastnostem má dosáhnout Fusus několika klíčových bodů. V první řadě je to scaling. Dále to jsou nulové poplatky za transakce, rychlost ověřování, která má být prakticky okamžitá a klient, který bude velmi úsporný a tudíž jej bude moci používat každý uživatel.

Systém využívá alternovanou verzi Proof of stake k tomu, aby docílil konsensu na síti (Podobně jako NANO). A hned přichází s inovacemi, které by mohly mít široký dopad na to, jak bude v budoucnu proof of stake vypadat. Připomenu, že proof of stake je v podstatě zamknutí svých tokenů, čímž daná entita získá právo na ověřování transakcí v síti.

Jura používá mechanismus hledání konsensu, který nazývá Proof of Utility. Ačkoliv tým tvrdí, že se jedná o úplně nový způsob hledání konsensu, tak já bych tak daleko nešel. Je to totiž doopravdy klasický proof of stake, který má přidané funkce. Proof of utility v podstatě znamená, že se nebere v potaz pouze jedna metrika, nýbrž se vytvoří komplexní systém hodnocení uzlů.

V praxi to bude vypadat tak, že ti, kdo budou stakovat své mince, budou hodnoceni podle 4 kategorií. Kolik mincí dal uzel v sázku je prvním kritériem. Další kritéria jsou, jak dlouho uživatel dané mince vsází, jak často to dělá a jaká je celková kumulativní hodnota všech mincí, které kdy vsadil. Následně jsou uzlu přiděleny virtuální body podle Gausovy křivky.

Z těch je udělán výtah, který má za cíl zjistit, jak daný uzel přispívá k provozu sítě a zda je dostatečně důvěryhodný. Ty uzly, které jsou důvěryhodné, se následně účastní výběru pomocí prokazatelně náhodné funkce, které má ověřit danou transakci (blok). Zajímavostí je také fakt, že Fusus bude užívat proof of verifiable random time. Tento mechanismus má zabránit spamování sítě. V podstatě to znamená, že následné transakce můžete posílat pouze v rámci náhodně zvolených, časových intervalů.

Tým

Tým projektu Jura je plný lidí z univerzitního prostředí. Jsou zde lidé, kteří přišli z těch nejlepších světových univerzit a zároveň má tým v kapse několik slibných partnerství. Bohužel nejsou veřejně oznámeny role v týmu a tak je těžké určit, kdo přesně je za co zodpovědný a na čem pracuje.

Iris Yang přišla z Columbijské univerzity a má na svém kontě několik patentů v oblasti internetu věcí. Donglin Wu Dafflon je jedním z pokladů, na které občas narazíte. Časopis Forbes jej jmenoval jako jednoho z nejúspěšnějších podnikatelů mladších 30 let. Vystudoval matematiku a globální obchod na Harvardu a založil tři společností, kterými jsou QuanziCRM, INVITE a Dimension Strategies.

Výzkumníkem v projektu je Cameron Wang, který vystudoval Princeton. Získal zde i titul Ph.D. v oboru matematiky a jeho hlavní zaměření je na teorie grafů, kryptografii a strojové učení. Jonatha Hsu získal své Ph.D. na univerzitě MIT, která je vyhlášená svými technologickými projekty. Pracoval pro Google, kde měl za úkol vytvořit distribuovaný systém. Xiang Ma je pak dalším členem týmu, který si zaslouží pozornost, protože pracoval Google a Yahoo, kde se soustředil na vývoj protokolů pro distribuované systémy.

Spojeníí významných univerzit se zaměřením na aplikovanou matematiku, zkušenosti od technologických gigantů a specializace v distribuovaných systémech dává projektu silnou naději na úspěch. Projekt Jura také navázal partnerství s nadějnými projekty Pchain a Oneledger. Zatím není jasné, jak se k projektu staví institucionální investoři, ale snad již brzy by mělo být více informací.

Hodnocení vize

Rychlá a chytrá kryptoměna bez poplatků. To je vize, za kterou stojí tým projektu Jura. A těžko se jí dá něco vytknout. Hodnocení zde bude lepší v kontextu dvou již existujících měn. Na jedné straně je to NANO, které užívá velmi podobnou technologii jak Jura. NANO má jako svůj hlavní cíl stát se transakční měnou. V podstatě tak rezignovalo na vytvoření chytrého prostředí. Jura by měla být kryptoměna, která v sobě bude mít decentralizovaný počítač, který používá například EOS. Dva v jednom.

Na druhé straně EOS používá velmi pochybný systém Delegated Proof of Stake (DPoS). A už teď je plno pochybností o tom, zda tento systém u EOS funguje a jestli se ještě dá mluvit o decentralizaci. V tomto ohledu bude Jura se svým proof of utility pravděpodobně podstatně decentralizovanější.

Jura tak chce vytvořit rychlou síť, která bude, podobně jako ETH či EOS, zároveň chytrá. To se zatím žádné DAG měně nepovedlo a první, komu se to povede, bude mít na trhu výsadní postavení. Bude tomu tak kvůli rychlosti a nulovým poplatkům. Absence poplatků je totiž kritickou výhodou. Pobídka k tomu, aby se zřizovaly uzly je primárně v možnosti poskytování úložného prostoru a v provozu smart kontraktů, které se budou platit v nativních mincích.

Hodnocení projektu

Projekt nabízí velmi líbivou vizi, která může významně pomoci v rozvoji technologií. Proof of utility se může ukázat jako lepší varianta proof of stake a zároveň je zde jasná konkurenční výhoda v rámci kryptoměn, která spočívá v absenci poplatků.

Jura slibuje hodně. A je otázkou, zda se týmu podaří opravdu splnit všechny sliby. V druhém kvartálu roku 2019 by se měla spustit ostrá síť a to včetně možnosti tvorby smart kontraktů. Což je relativně krátká doba na tak technologicky pokročilý projekt.

Osobně se obávám, že můžou přijít nečekané problémy při implementaci smart kontraktů, protože to se zatím většině DAGů nedaří. Nicméně DAGy mají obří konkurenční výhodu proti blockchainu, i když většina komunity je k nim prozatím skeptická, protože se tato novější technologie potýká s mnoha různými problémy a není ještě tolik ověřená.

Projekt bude spouštět whitelist během října. Přistup k whitelistu by měl být dostupný na oficiálních stránkách a na telegramu. Zatím není jasné, jaké přesně budou podmínky ICO a nejsou odhaleni institucionální investoři. Oficiálně se pouze ví, že hardcap je 17 milionů dolarů.

Hodnocení projektu: 7.3/10

Oficiální web – https://jura.network
Telegram – https://t.me/juranetwork
Telegram oznámení – https://t.me/juranetworkann
Twitter – https://twitter.com/JuraProtocol
Medium – https://medium.com/@juraprotocol

avatar
  Subscribe  
Upozornit na