ICO Neon Exchange (NEX) – Decentralizovaná burza, která může přinést revoluci

0
NEX

Dnes se podíváme na projekt, který se blíží ke konci svého ICO. Neon Exchange jsem nerecenzoval, protože whitelist byl uzavřen již v prvním kvartálu tohoto roku. S končícím ICO se ovšem blíží příchod na trhy, kde by se dalo při katastrofálních tržních podmínkách nakoupit možná i levněji, než byla cena v rámci ICO.

Decentralizované burzy jsou budoucností

Stále jsme na počátku existence revoluční technologie, kterou kryptoměny rozhodně jsou. A podle toho vypadá i tvorba infrastruktury, která bude podporovat jejich přenosy a obchody. Jedním z nejúžasnějších výtvorů kryptoměn jsou decentralizované burzy, které kompletně odstraňují prostředníky a vytváří férové prostředí pro trading.

A s tím se také dostáváme k hlavnímu problému decentralizovaných burz. Jsou složité a uživatelsky nepřívětivé. Zkušenost s obchodování na Binance bude podstatně příjemnější než zkušenost s IDEXem či EtherDelta. Centralizované burzy jsou zatím stále rychlejší než Dexy a zároveň se nemusí platit drahé poplatky za interakci se smart kontrakty.

Nicméně už nyní je jasné, že Dexy mají ohromnou bezpečnostní výhodu, protože jsou v podstatě nehacknutelné. Tedy pokud je smart kontrakt v jejich jádru správně napsán. Už jsme informovali o tom, jak si Bancor nesmyslně vložil do smart kontraktu funkci vybrat tokeny a poté jim někdo ukradl privátní klíče a následně využil tuto funkci a ukradl velké množství ETH a dalších ERC20 tokenů. Jinak opravdu neexistuje způsob, jak by se smart kontrakt dal nabourat.

Neon Exchange chce cílit na slabiny momentálně existujících Dexů a je na dobré cestě, jak toho docílit. To znamená, že chce být rychlý, s minimálními poplatky, uživatelsky příjemný a mít podstatně více možností, než nabízejí dnešní Dexy. Pojďme se nyní podívat na to, co to znamená v praxi a jak toho chce NEX docílit.

Nex extension

Než se posuneme k tomu, jak se chce Neon Exchange stát leaderem v prostoru krypto burz, tak se musíme podívat na naprosto klíčový komponent jejich struktury. Tím je NEX extension do prohlížečů. Jedná se v podstatě o velmi dobře zajištěnou peněženku na NEO, ETH, NEP-5 a ERC20 tokeny. Ta je propojená přímo se samotnou burzou a integruje v sobě mnoho funkcí.

Pokud již znáte extension Metamask, tak NEX extension je velmi podobná, pouze je uživatelsky přívětivější a má silnější zabezpečení. Samotné propojení s burzou je pak významnou výhodou. Fakticky umožňuje NEX extension přístup do decentralizované burzy a na blockchain NEO.

Tím se vytváří zároveň bezpečnostní rámec burzy. Pokud nechcete na burze NEON držet žádné tokeny, tak je můžete mít stále v peněžence. Tím odpadá nepříjemný krok nahrávání krypta či fiatu na burzu. S tím je spojen risk, že v tu chvíli vám z hlediska blockchainu vlastně tyto finance nepatří, protože jejich privátní klíče vlastní samotná burza. Neon exchange provádí obchody takříkajíc z peněženky do peněženky.

Funkce, fiat a rychlost

Prvním problémem, který obecně trápí Dexy, je rychlost. Blockchain neposkytuje dostatečnou rychlost k tomu, aby burzy byly uživatelsky příjemné (a nezpůsobovaly občas infarktové stavy svým uživatelům). Neon exchange volí cestu kombinace dvou technologií. Na jedné straně je NEON plně decentralizovaná burza a na druhé straně využívá veřejně dostupný způsob hledání schody obchodů, který je centralizovaný. To umožní rychlost, na kterou jsme zvyklí z centralizovaných burz a zároveň dává všem uživatelům možnost si zkontrolovat, zda mechanismus pracuje správně.

Neon je postaven na NEO blockchainu, který zvládá podstatně více transakcí než ETH a jeho teoretickým limitem je 10 000 transakcí za vteřinu. To znamená, že obchody na Neon exchange budou probíhat podstatně rychleji, než na co jsme zvyklí z momentálních Dexů.

Neon Exchange bude také první decentralizovanou bránou mezi fiat měnou a kryptoměnami. V první fázi spuštění bude tato fiat brána optimalizovaná pro americké uživatele a podniky pomocí platformy Dwolla. Ta umožňuje jednoduché připojení bankovních účtů přes API.

Tento fakt má dvě hlavní výhody. V první řadě tak vznikne decentralizovaná alternativa k centralizovaným burzám v rámci směny kryptoměn za fiat a v druhé řadě poskytne obchodníkům možnost přijímaní kryptoměn, které mohou být okamžitě rozměňovány na burze za fiat a následně automaticky posílány na účet obchodníka. Tento systém tak vytvoří příležitosti pro podnikatele, jak jednoduše přijímat kryptoměny.

Regulace

Tým Neon Exchange od začátku dával najevo, že jejich hlavním cílem je vytvořit dlouhodobě funkční projekt. To mimo jiné zahrnuje i regulace ,a tak se tým rozhodl, že než začne s vlastním ICO, tak nejprve vytvoří kvalitní právní rámec.

Proto se rozhodlo, že tokeny NEX budou security tokeny. V praxi to znamená, že NEX bude jedním z prvních, oficiálně regulovaných tokenů. ICO se tím významně zpozdilo, protože se čekalo několik měsíců na rozhodnutí regulátorů z Financial Market Authority (FMA) v Lichtenštejnsku. A celý kryptoprostor si může v tuto chvíli pogratulovat, protože FMA schválilo NEX jako regulovaný token.

To dává investorům výrazně větší záruky, protože token podléhá platné legislativě a je tak podstatně důvěryhodnější než konkurence. Tým k tomuto kroku přistoupil primárně pro to, že chce mít oficiální cestou vytvořené ochrany pro uživatele. Dalším důvodem je, že z NEX tokenu budou plynout dividendy. Každý držitel NEX bude dostávat část poplatků, které budou na burze účtovány. Ty jsou sice minimální, ale očekává se, že burza bude notně užívána, protože už nyní jsou vidět výhody, které bude mít.

Pro instituce je to samozřejmě známka důvěryhodnosti celé burzy, protože klíčový token je uznán jako regulovaná entita a to se v dnešním blockchain prostoru opravdu jen tak nevidí.

Závěr

Neon Exchange je zaštítěna nejen silným týmem s bohatými zkušenostmi s vývojem blockchain technologií. Neon má také podporu výrazné části NEO ekosystému, protože má vytvořit jeho kruciální část, kde budou prováděny velké objemy obchodů.

Nicméně zde Neon nekončí, protože bude zároveň podporovat ETH blockchain a interchain obchody. V plánu dalšího vývoje budou přidány i ostatní velké měny jako je BTC, LTC či XRP. Na tuto část si ovšem budeme muset ještě pár měsíců počkat.

ICO NEX končí dnes. Jelikož jsou tokeny oficiálně regulované, tak nebude jejich přidání na burzy tak rychlé. Burzy totiž budou muset prokázat, že se s tokeny nebudou provádět věci jako insider trading či jejich výrazné cenové manipulace. ICO bohužel proběhlo v době velmi nevhodné. A tak se dá předpokládat, že tokeny by nemusely výrazně podražit, pokud tržní situace zůstane podobná či bude horší.

V rámci ICO hodnotitelů a v rámci kryptoprostoru je NEX zdaleka nejočekávanější ICO tohoto roku. V ICO byly nastaveny pro všechny stejné podmínky pro nejlepší distribuci tokenů a to co nejvíce lidem se zájmem o projekt (kdybych projekt hodnotil na číselné stupnici, dostal by hodnocení 9.5/10). Po vstupu na burzy se tak dá očekávat, že mnoho lidí bude chtít naskočit na vlak, který jim na začátku roku ujel. Projekt vřele doporučuji ke sledování, protože bude kruciálním pro NEO, ale také dost možná pro celé odvětví kryptoměn.

Oficiální web: https://neonexchange.org/

avatar
  Subscribe  
Upozornit na