Rozbor PlatonCoin – První česká mince zalistovaná na významné burze – Co si o ní myslíme my?

0
trading11 analyza creepy

Kolem projektu Platon Finance a jejich mince PlatonCoin se v českých luzích a hájích zvedla velká vlna debat. Jedni jej milují a druzí jej nenavídí. Proto jsme se rozhodli podívat se na zoubek tomuto českému projektu a zjistit, jestli doopravdy za něco stojí nebo je to jen další nepotřebná mince.

Co je to PlatonCoin?

Na otázku, co je konkrétní mince, se obvykle odpovídá relativně jednoduše. Nicméně to není příklad PlatonCoinu, protože jeho význam je velmi nejasný. Na následujících řádcích se pokusím rozebrat, co přesně má tato mince za účel, nícméně pozorný čtenář si rychle všimne, že definice takového coinu není jednoduchá a zároveň je i velmi nejednoznačná.

PlatonCoin je v první řadě pojištěnou pěněženkou. Aspoň tak to proklamují tvůrci projektu. Celý proces by měl fungovat tak, že si založíte peněženku Platon, kde si následně vyberete možnost pojistit vaše finance na této peněžence. Data se pak nahrají na smart kontrakt k tomuto účelu založený, kde bude pojištění nesmazatelně zapsáno na blockchainu. Pojišťovna, se kterou má Platon Finance smlouvu, vás následně pojistí a to až do výše 500 000 USD. A hotovo. Už se nemusíte bát o své kryptofinance. Nebo byste měli?

Problémů s tímto přístupem je totiž hned několik. Tvůrci vyzdvihují zapsání pojištění na blockchain. Jenže to fakticky nic neznamená, protože blockchain stále nemá vyjasněné regulační rámce. Tudíž zápis pojištění na blockchain je podobně hodnotný, jako když nožíkem vyřezáte pojišťovací smlouvu do stromu. Prostě to nehraje roli.

Co se týká samotné pojišťovny, tak nikde není uvedena žádná garance, že opravdu všichni uživatelé budou pojištěni, jak tvrdí tvůrci projektu. Reálné dokumenty ohledně takové spolupráce nejsou k dohledání, takže vše stojí na slovech tvůrců z Platon Finance. Do mysli se pak vkrádá úvaha o tom, proč by nějaká pojišťovna pojišťovala tak rizikový kapitál a to ještě ke všemu víceméně náhodným lidem. Jako businesový model pro pojišťovnu je tento příklad velmi nepravděpodobný.

728x90

Bez jasně prokázaných, ověřitelných a veřejně dostupných důkazů jsme tak stále u toho, že se jedná pouze o tvrzení tvůrců. Samotná cena pojištění je také velmi vysoká a je to 5% ze všech financí, které na peněžence budou. A to každý rok. Nejen, že to nevypadá jako pokrok, ale zároveň tento model připomíná cestu zpátky.

Neděláme ICO, jsme jiní… ale

Pojištěná peněženka je samozřejmě rozumná služba. Nicméně v tomto případě je na cestě za pojištěnou penězenkou až moc nejasností. PlatonCoin také staví svůj marketing na tom, že se odlišují od konkurence. A první věta na jejich stránkách ( i ve všech dalších dokumentech) „Neděláme ICO. Svou cestu si volíme sami“. To je v době mamonu poměrně milá změna.

Jenže má háček a to velmi zásadní. Zatímco Platon Finance všude tvrdí, že nedělají ICO, stačí scrolovat na hlanvní stránce webu a brzy zjistíte, že ICO dělají. Jen ho pojmenovali jinak. Jejich ICO se totiž jmenuje „Vstup do Platon Clubu“. Můžeme si položit jednoduchou hádanku. Co je to? Vypadá to jako ICO, má to všechny vlastnosti ICO a jediným cílem je vybrat peníze výměnou za nově vytvořené mince, přesně, jak to dělají ICO. Co to tedy je?

Tým Platon Finance tvrdí, že rozhodně ne ICO. Názor autora článku je, že tvůrci Platon Finance jsou lháři. Platon Finance bez jakýkoliv pochyb bude dělat ICO, které pojmenoval jinak, aby zmátl investory. A to je podvod velmi hrubého zrna. I když ve svém diletanství tvůrci projektu nezvládli ani toto. V podstatě jen sekci o tom ,že se jedná o faktické ICO, posunuli až na spodní část webu tak, aby to nepozorným čtenářům a investorům nedošlo, že se jedná o ICO.

Nejenže tvůrci otevřeně lžou ve všech svých dokumentech, ale ještě se touto lží chlubí jako velkou výsadou projektu. Je to zavrženíhodné jednání, které bude dále vyvolávat nedůvěru ke kryptoměnám.

Platon Ecosystem

Projekt PlatonCoin tak bude cílit na to, aby uživatelé nakoupili jejich mince v úvodní nabídce a za to dostanou členství v Platon Club, který je základem Platon ecosystem. A co že je vlastně Platon Ecosystem? To je nejasné. Za prvé nikde není vysvětleno, jak bude takový ekosystém vypadat a za druhé si tvůrci projektu nedali ani tu práci a nevytvořili žádný whitepaper.

Ze stránek se tak dozvíte, že Platon Ecosystem je místo, kde se lidé budou učit používat kryptoměny. Budou s nimi moci obchdovat, učit se o nich a zároveň budou získávat PlatonCoiny za zvaní nových členů. Tento do nebe volající nesmysl je možná snahou o to, vysmát se investorům. Možná je to také další důkaz toho, že tvůrci ani nebyli s to dát si záležet na vytvoření alespoň iluze potřebnosti.

Více informací o investování – Warren Buffet doporučuje ideální investici na příští dekádu

Používat kryptoměny vás totiž zadarmo naučí celý internet. Jen prostor české komunity je plný lidí, co poradí. Návody jsou úplně všude. O krytpoměnách se tak může učit kdokoliv a ještě zadarmo. Obchodovat kryptoměny na Platon ekosystému je také extrémně nadbytečná služba. Proč obchodovat na neznámé burze, když můžete obchdovat na bezpečných a ověřených burzách. A nakonec zvaní nových členů a získávání tokenů zadarmo. Tento systém pyramidy nikdy nebudí mnoho důvěry.

Bohužel svoje komediální vystoupení zkrátil tým Platon Finance na pár řádků, takže není možné zjistit více informací. Jak jsem již psal, tak tvůrci ani nevytvořili whitepaper. Mají sice dokument zvaný Pitch Deck, ale světe div se, je naprosto shodný se stránkami projektu. Nejsou zde žádné technické informace, nejsou zde žadné záruky, smlouvy ani dokumenty. Nic, co by prokazovalo slova týmu Platon.

Závěr

Zajímalo by vás, jak je nastaven smart kontrakt ERC20 tokenu PlatonCoin? Pak jste rozumní investoři do ICO, ale bohužel Platon Finance tuto možnost nedávají a nikde nevysvětlují, jak je smart kontrakt nastaven. Protože nemají whitepaper. Zajímalo by vás, kolik se platí za vstup do Platon ekosystému? Máte smůlu, informace veřejně není dostupná.

Jakou má fundamentální hodnotu coin této společnosti? Podle oficiálního webu bude mít hodnotu 4 USD, pokud se dostane mezi 5 největších coinů. Pokud do Platon Clubu vstoupí 30 000 lidí, tak hodnota coinu vzroste o 0,5 USD. Pozorný čtenář by jistě namítl, že tohle není význam slova fundamentální hodnota a ukázalo by se, že má pravdu. To, že tvůrci ani nejsou schopni vysvětlit, proč by měla mít jejich mince hodnotu, je opravdu naprosto tristní. A vysvětlení, že pokud se dostane mezi nejlepší mince, tak bude mít velkou hodnotu, je vysvětlení hodné malého dítěte.

PlatonCoin tak dělá České republice mědvědí službu. Nejenže jeho tvůrci otevřeně lžou, ale také vytváří absolutně netransparetní prostředí. Aktivně matou investory a snaží se je obelhat. Tento projekt reprezentuje to nejhorší z nejhoršího v prostředí ICO. A boužel se mu dostalo dostatek mediální pozornosti. Je smutné, že první česká vlaštovka na poli obchodovatelných kryptoměn v sobě snoubí ty naprosto nejhorší praktiky v oblasti ICO.

Většina kryptoměnových projektů v dlouhodobém hledisku neuspěje. A zde je jediná světlá stránka projektu PlatonCoin a to je fakt, že jasně dává najevo všem investorům, že se nebude muset čekat na dlouhodobé hledisko. PlatonCoin totiž skončí nejspíše velmi brzy v propadlišti dějin.

Co číst dále?

Bull/Bear Ratio – sentiment indikátor

 

avatar
  Subscribe  
Upozornit na