Již dnes je poměrně jasné, jakým směrem se bude orientovat vývoj v následujících letech. Velkou částí bude tvorba internetu věcí. To znamená, že reálné objekty budou propojeny s virtuálním prostředím. MXC přichází s protokolem, který má zajistit hladkou komunikaci mezi zařízeními, která budou v rámci internetu věcí komunikovat.
Na pokraji nové epochy
Dnes stojíme na počátku nové doby. Technologický vývoj postupuje mílovými kroky. Internet za dobu své existence kompletně proměnil naše životy. Od emailů jsme došli k sociálním sítím. Velká část lidské směny probíhá na internetu a každý, kdo chce v dnešní době uspět, musí umět internet používat.
Nyní stojíme na prahu další technologické revoluce, kterou bude internet věcí. A není to vůbec vzdálená představa, protože již v následujících letech budeme moci potkávat samořiditelná auta, chytré domy a dokonce celá chytrá města s integrovanými systémy, které budou pro svou správnou funkci vyžadovat existenci internetu věcí.
Je zde ale problém, který nemusí mít snadné řešení. Jsou to vlastně dva problémy. Tím prvním je bezpečnost. To je jedna z oblastí, kde mohou významně pomoci kryptoměny, které zajišťují bezpečnou komunikaci a přenos dat, který je nezměnitelný. Tak jako BTC při transakci vždy přenese požadované množství měny, tak stejně bude internet věcí vyžadovat takovou komunikaci v naprosto bezpečném režimu.
Druhým problémem je datová prostupnost. Internet věcí by měl dosáhnout až na stovky miliard propojených zařízení (okolo roku 2030), která potřebují komunikovat rychle, bezpečně a nepřerušovaně. To vyžaduje kvalitní připojení po celé oblasti působení internetu věcí.
MXC chce vyřešit oba tyto problémy svým protokolem. Ten by měl mít několik unikátních vlastností, takže se pojďme podívat, jakým způsobem chce tento projekt přispět k rozkvětu internetu věcí.
Nízká spotřeba
MXC chce k propojení internetu věcí využít LPWAN. Což je fakticky síť, která vyžaduje velmi málo energie k tomu, aby mohla fungovat. Samozřejmě to není bez problémů, protože na druhé straně je pak nízká přenosová rychlost, která se pohybuje od 0.3 kbs do 50 kbs.
Tým projektu tak plánuje vytvořit síť s minimálními náklady, která ovšem dostatečně zabezpečí chod internetu věcí. Důvodem, proč by z dnešního pohledu měla takováto síť uspět, je technologický pokrok. Z dnešního pohledu je tak již možné vytvořit fungující a stabilní síť na těchto principech.
- Baterie v senzorech vydrží okolo 10 let
- Jeden přístupový bod má až 20 km dosah
- Každý přístupový bod by měl podporovat až 60 000 zařízení
Výměna dat a propojení blockchainů
Projekt se zatím soustředí primárně na výměnu dat. Hlavním cílem MXC je tak vytvořit rámec pro směnu dat v prostředí internetu věcí. MXC má být v podstatě mnoho různých decentralizovaných směnáren a protokol, který zajišťuje jejich chod.
MXC tak nebude mít vlastní blockchain ani DAG, ale bude mít něco, čemu vývojáři projektu říkají parachain. Tato architektura má vytvořit možnost propojení všech veřejných blockchainů skrze MXC. Parachain má být zabezpečen pomocí síly ostatních blockchainů, ale neznám další příklad použití této technologie a z dohledatelných zdrojů nejsem schopen ověřit, jestli se bude jednat o bezpečnou architekturu
Projekt MXC se zdá být velmi komplikovaný a tak jsem se spojil s Aaronem Wagenerem, který pracuje jako COO v MXC projektu (provozní ředitel projektu). Ten se o parachainu vyjádřil následovně:
„Takže Para-chain je řešení, které funguje na vrchu jiných jednotlivých blockchainů, což jim umožní spolupráci s dalšími platformami. To by mělo zvýšit množství obchodů a propojenost blockchainů a centrálním bodem takové směny bude MXC nativní token.
Para-chain může být jednoduše integrován, protože využívá bezpečnost ostatních blockchainů k interakci s jejich nativními tokeny. Výsledkem je, že pokud chcete obchodovat s daty, tak můžete použít Machine exchange coin, ale zároveň můžete obchodovat i s nativními tokeny jiných sítí jako je Stellar, Streamer a mnoho dalších.“ (Aaron Wagener)
Projekt MXC tak vytváří síť mezi LPWAN zařízeními. MXC protokol jim říká, jaká jsou pravidla přenosu dat a jak mají v konkrétních situacích postupovat. Následně chce tým propojit tato zařízení se všemi blockchainy a MXC mince má být centrálním bodem této skládačky. Za každý přenos dat a operaci zahrnující práci s MXC protokolem bude muset uživatel či stroj zaplatit pomocí MXC tokenů.
Protokol pro komunikaci
Hlavní cíl MXC je vytvořit protokol pro směnu dat. Nicméně spolu s tím přichází také možnost normální komunikace, která nepřenáší přidanou hodnotu. Aaron Wangener vysvětluje možnosti projektu následovně:
„Většina lidí v našem týmu pochází z prostředí, kde pracují hlavně s hardwarem. Takže náš protokol je řešením pro základní nedostatky přenosu dat a kolize dat. Výsledek je, že náš protokol by měl být užíván pro všechny transfery dat, aby byl co nejefektivnější. Takže nechceme pouze přenášet data s přidanou hodnotou, ale chceme vytvořit novou, efektivní cestu, jak pracovat s daty.
Další výhodou je, že MXC umožňuje nanotransakce. Nicméně efektivnější způsob je streamování dat za použití našeho tokenu. Našim cílem je vytvořit prostředí, kde bude možné také převádět tokeny „bez burz“. Tím by se z dlouhodobého hlediska měla výrazně snížit závislost na kryptoměnách na burzách.“ (Aaron Wagener)
Tým
První velkou výhodou týmu je, že funguje pod vlajkou Nadace MXC. Zakládající členové týmu založili tuto neziskovou nadaci v Německu. Tím pádem se jedná o regulovanou entitu, což je již samo o sobě solidním přínosem.
Co se týče samotného týmu, tak vedoucí pozici zastává Aaron Wagener, který laskavě odpovídal na všechny mé dotazy. Ten má za sebou poměrně hluboké zkušenosti s řízením různorodých podniků. Dalším významným členem týmu je Xin Hu, který se zabývá primárně internetem věcí a přenosem dat. Je také vlastníkem mnoha patentů v této oblasti a získal například cenu CES innovation award. V týmu je také Vlad Karl, který má zkušenosti s tvorbou blockchainu a podílel se na vývoji aplikací na ETH a pracoval také na síti Stellar, která je mezi partnery MXC. A tím se dostáváme k další velmi slibné stránce projektu a tím jsou partnerství.
Jak již bylo zmíněno, tak mezi spolupracující organizace patří vývojáři projektu Stellar. Další velmi známou měnou, která spolupracuje s MXC je Vechain. Vechain zažívá v posledních měsících doslova zlaté období, kdy tento blockchain začalo využívat čím dál více podniků. Mezi investory pak najdeme například Node Capital, což je jedno z největších investičních jmen ve světě blockchainu.
Hodnocení vize
MXC předkládá něco úplně nového. Koncept parachain by mohl mít velmi dalekosáhlé využití i u nově vznikajících projektů. Nemusely by se tak vytvářet nové a nové blockchainy, ale mohl by vzniknout komplex nadstavbových vrstev (podobně jako u IRIS network, ovšem ve větším rozsahu).
Zároveň se MXC zaměřuje primárně na internet věcí, což považuji za velmi rozumný cíl, protože do budoucnosti se dá předpokládat, že internet věcí bude hrát velkou roli v životě většiny lidí na planetě. Využití nízkonákladových sítí je pak důležité obzvláště pro odlehlé regiony. Projekt má před sebou ještě dlouhou cestu, co se týká vývoje, ale Wagener vnesl více světla do toho, kdy se dá očekávat první reálný výsledek:
„Našim cílem je, aby bylo MXC integrováno s již fungujícími podniky na začátku příštího roku. Ostatní nadstavbové části potřebují čas. Jsou to ovšem takové „add-ony“, které jsou potřeba pro náš větší plán a tím je stát se hlavním hráčem na poli obchodu s daty. Takže se snažíme být realističtí v tom, jak dlouho to potrvá, abychom nezklamali investory (slibovat méně a dodávat více).“ (Aaron Wagener)
Hodnocení projektu
Projekt MXC vypadá velmi slibně. Je otázkou, jak tato nevyzkoušená technologie bude fungovat a jestli se opravdu povede, co má projekt v plánu. Podle zájmu investorů a partnerství s ostatními projekty je rozumné předpokládat, že je zde výrazná šance na úspěch. První výsledky by měly být na začátku roku 2019, což je relativně blízká budoucnost.
Tento projekt ovšem není jednoduchý na pochopení a běžný investor by mohl mít zásadní problém s tím, aby vůbec viděl přínos tohoto protokolu. Při nynějších tržních podmínkách je těžké říci, jestli si MXC získá dostatečnou pozornost od investorů, aby cena tokenu po ICO vzrostla. Do veřejného ICO půjde pouze 10% tokenů (ostatní se prodávají v soukromém prodeji) a ty budou mít celkovou hodnotu 2 400 000 USD.
Výhodou je, že ostatní tokeny budou zamčeny a pouze tokeny z ICO budou odemčeny hned po jejich distribuci. To by mohla být naděje pro investory do ICO, že jejich cena a poptávka po nich poroste, než se uvolní i ostatní tokeny. Whitelist pro veřejnost bude otevřen na konci měsíce a následně bude i ICO. Pro více informací sledujte oficiální telegram.
Hodnocení projektu: 7.8/10
- Znak: MXC
- Typ tokenu: ERC20
- Hardcap: 2 400 000 USD
- Celkový počet tokenů: 2,664,965,800
- Procento do ICO: 10%
Web: https://www.mxc.org/
Telegram oznámení: https://t.me/mxcofficialannouncements
Twitter: https://twitter.com/MXCfoundation
Light Whitepaper: https://www.mxc.org/hubfs/WP/MXC_economic_whitepaper.pdf?t=1528719553210
Technical Whitepaper: https://www.mxc.org/hubfs/WP/MXC_technical_whitepaper.pdf?t=1533214277377