Pokud sledujete pečlivě zprávy, tradingview, či youtube kanály, tak jste si určitě všimli, že se zase věnuje velká pozornost akciovým indexům. Předevčírem totiž došlo znovu k strmému propadu a velké panice. Všude se mluví o začátku krize. Že to bude ještě horší jak v roce 2008. Bloomberg si zve ekonomy z celého světa, kteří situaci rozebírají. Řeší se, zda měnová politika FEDu je správná, či to je jen oddalování nevyhnutelného. Nejlepší ale bude se podívat na samotný graf a zanalyzovat situaci. Už jsme udělali analýzu na S&P a teď se koukneme na druhý největší US index – Dow Jones. Pro naše potřeby použijeme napřed čistý graf a následně i technické indikátory – ať to máme zevrubněji.
Aktuální situace na 1D TF – čistý graf
Před sebou máme čistý graf. Všimněte si, že i přes veliký propad máme stále vyšší dno (HL), než to předchozí (LL) – což je velmi pozitivní signál, který nám říká, že trend je pořád býčí. Indexu se podařilo i vytvořit vyšší vrchol (HH), ale oproti předchozímu (LH) už to není tak razantní, z čehož lze usuzovat, že prodejní tlak u obou vrcholů je velmi silný – v této oblasti je silné pásmo odporu (HIGH SUPPLY). Do grafu jsem dále zakreslil kanál a triangl, ve kterém se kurz indexu pohybuje. Očividně je triangl vzestupný, což je bullish pattern, kde se tlak býků postupně zvyšuje – další známka toho, že býk bude pokračovat.
Pojďme se ještě podívat na pásma podpory zakreslené v grafu. V první oblasti s velkou poptávkou trh rovnou dvakrát zareagoval (v posledních týdnech). Poprvé 11. října, kdy došlo na pár dní k odrazu, ale poté k dalšímu sešupu k tomuto supportu, kde trh zase předevčírem zareagoval. Zároveň je silnou podporou i spodní hrana trojúhelníku, kterou býci očividně vykupují. Nejsilnějším suportem je pásmo, které v grafu vidíte jako HIGH DEMAND, kde k reakci kurzu tento rok došlo nejčastěji. I kdyby došlo k průrazu spodní hrany trianglu a prvního supportu, tak by to stejně neznamenalo otočku v trendu. Rozhodující by zde bylo, zda vydrží právě support označený HIGH DEMAND – pokud by nevydržel, tak by nastala ta pravá panika a jasná změna trendu.
Aktuální situace na 1D TF – graf s indikátory
Teď se pojďme podívat na graf i s indikátory technické analýzy. Všimněte si hned objemů – od prvního propadu, který byl v únoru, tak s rostoucím kurzem objemy viditelně klesají. Zatímco při těch velkých propadech objemy rostou. To je velmi negativní signál a mohlo by to značit, že už od února probíhá distribuce ze strany tzv. „smart money“ – tedy velkých hráčů, kteří se snaží své akcie průběžně prodávat za co nejlepší cenu nic netušícímu retailu.
Na RSI je jasně vidět, že mezi vrcholy v grafu a samotným indikátorem je divergence. Takže následný propad byl nevyhnutelný. Divergence byla i na indikátoru MACD a hodnoty se pohybovaly v rostoucím klínu, což je samo o sobě bearish pattern – taktéž došlo k jeho průrazu směrem dolů. Indikátor OBV jde v souladu s kurzem – bez divergence. Všimněte si dna kurzu z 12. října a z 24. října a indikátoru RSI – zde je býčí divergence a kurz na to i pozitivně zareagoval. Dá se očekávat tedy, že support a hrana trianglu vydrží a růst kurzu bude pokračovat.
Lze objektivně říct, že na trzích panuje nervozita a ty „panic selly“, které jdou v grafu vidět jsou toho důkazem. Ten bull run na akciích v USA trvá už strašně dlouho a obrat trendu je tedy ve veřejném prostoru očekáván. Jen je otázka, kdy to bude. Ostře sledované jsou volby do kongresu Spojených států, které se budou konat nyní v listopadu. Trh na to určitě zareaguje a je dost možné, že to do určité míry rozhodne, zda se trend obrátí. Je třeba to sledovat, protože stav akciových indexů v globalizované ekonomice má nesmírný vliv na blahobyt celého světa.