Cena Bitcoinu se posledním růstem dostala na téměř měsíční maximum. Poprvé od září 2021 cena nekoreluje se standardními trhy a nereaguje na geopolitické fundamenty. Jaké mohou být důvody růstu a bude dále Bitcoin pokračovat v takto nastaveném trendu?
Rusové „možná“ přecházejí na kryptoměny
Trading11.com má přibližně 5 % všech čtenářů ze zahraničí. Část z nich je z Ruska. Několik z nich nás v posledních dnech přímo kontaktovalo s prosbou, jakou peněženku nebo jaký bezpečný způsob bychom mohli doporučit pro držení kryptoměn v současné situaci, kdy bylo na mnoho ruských bank ze Západu uvaleno několik tvrdých až destruktivních sankcí. Mnoho odborníků se rovněž shodlo, že minimálně část Rusů by mohla prodat své rubly a zbylé peníze v jiných měnách a ochránit se tak před sankcemi právě v kryptoměnovém světě. Dá se očekávat, že Rusko jako alternativu k swiftu bude hledat jiná řešení. Mohou to být například i kryptoměny. Navíc potrvá několik let, než si v případě pokračování sankcí Rusko vybuduje svůj vlastní bankovní systém, aby mohlo fungovat bez omezení. Kryptoměny se mohou jevit jako zajímavá možnost, jak se před sankcemi chránit.
Pokud chceš obchodovat nebo jen nakupovat kryptoměny, doporučujeme ti použít burzu Binance. Nemáš ještě účet na Binance? Vytvoř si jej nyní přes >>> slevový odkaz <<< a získáš doživotní slevu na poplatky při obchodování.
Bitcoin může sloužit jako ochrana
Ruská banka Sberbank v Česku končí, nezvládla současně sankce. Navíc vklady klientů jsou chráněny ve většině případů pouze do výše 100 000 EUR. Pokud někdo má v bance například 10 000 000 EUR, tak reálně se může dostat pouze k 1 % ze všech svých financí. Některé vklady dokonce nejsou chráněny vůbec. V Bitcoinu lidé stále více vidí výhodu v tom, že 100 % všech kryptoměn mají u sebe na svých účtech. Jediná nevýhoda držení kryptoměn je, že jejich cena může spadnout, což samozřejmě může nastat i v případě eura nebo české koruny. V minulosti během války měly všechny světové měny vysokou inflaci. A asi každý zná příběhy o tom, jak se peníze musely po válce pálit, protože neměly skoro žádnou hodnotu. Něco takového se u Bitcoinu nemůže stát, protože má přesně stanovené podmínky fungování a neřídí ho žádná banka či instituce. Vše závisí na poptávce a nabídce. V lednu válka ještě ani nezačala a už byla inflace na úrovni kolem 10 %. Nadále se očekává zvyšování cen.
Přečti si také: TOP kryptoměny na staking s pasivní odměnou až do 80 %
Bitcoin může být po korekci
Dalším důvodem růstu může být také možný konec poklesů. Bitcoin od listopadu klesá a kryptoměny s ním. I proto je dost reálné si povídat o možném začátku minimálně lokální korekce při hladině 47 000 USD, kde cena může narážet na silnější rezistenci.
Závěr
Bitcoin v minulosti nezažil válku tak velkého charakteru. Nikdo proto netuší, jaký bude další cenový vývoj. Hraje zde roli mnoho faktorů, a to hlavně stav finančního systému a zda nebudou lidé v rámci ochrany donuceni přecházet ze standardních měn na aktuálně bezpečnější investice.
Bitcoin je stále jen v korekční struktuře a po včerejším lokálním rostoucím pohybu může dlouhodobě dále klesat i pod minulé minimum (33 000 USD).
O aktuálním stavu Bitcoinu jsme informovali i v našem minulém článku: Bitcoin prorazil silnou rezistenci a začal strmě růst – co očekávat?