Hranice existujících altcoinů se přehoupla přes 3 000. V takovém množství projektů je extrémně těžké se vyznat. Proto se podíváme na pět slibných altcoinů, které by mohly být úspěšné v budoucím bull runu. Tento článek je samozřejmě založen na osobních preferencích, a proto je potřeba brát jej více jako názor než pravdu tesanou do kamene.
Ethereum
Ethereum je stálicí, která již prokázala své výhody. U ETH existují dva hlavní argumenty, proč má projekt slibnou budoucnost. V první řadě se jedná o vývojářský tým a jeho práci na budoucí verzi ETH 2.0. Na ETH pracuje velké množství vývojářů a zkušených blockchain programátorů. Díky plánu na přesun na PoS a přidání shardingu je možné, že v blízké budoucnosti uvidíme funkční blockchain třetí generace.
Druhý silný argument pro ETH je počet projektů, které jsou přímo na blockchain Etherea navázány. Momentálně má Ethereum přibližně 2 500 aktivních Dapps. Kvantita samozřejmě neznamená tolik, ale je to dobrý indikátor, který ukazuje, že velká část komunity pracuje právě v ekosystému ETH. Zde se největší pozornosti těší decentralizované finance (DeFi), kterým vévodí Maker DAO či 0x protokol.
Binance Coin
Binance má funkční ekosystém, kde je držení BNB výhodné. Ať se již jedná o služby, jako je snížení poplatků, úvodní nabídky mincí, anebo možnost půjčovat své mince, je Binance na vrcholu potravního žebříčku.
Více informací – 21.10.2019 Update altcoinů – BNB, ADA, XMR
Binance jde dopředu závratnou rychlostí a s tím roste i cena BNB tokenu. Právě díky službám, jako je půjčování nebo IEO (úvodní nabídky mincí), se dá očekávat, že cena BNB se bude držet podobné trajektorie jako Bitcoin.
Zde je ovšem podstatně větší riziko, protože se nejedná o decentralizovaný ekosystém, nýbrž o prostor kompletně ovládaný jednou entitou. Pokud se Binance dostane do problémů, tak na tom BNB bude špatně.
Chainlink
Chainlink je jedním z projektů z ekosystému ETH. Získal si velkou pozornost, protože se mu prozatím úspěšně daří implementovat technologii oraclů. To jsou v podstatě vstupní body do blockchainu, kam se následně zapisují ověřená data z externího světa. Ty ověřují jednotlivé nody v rámci Chainlinku.
Právě technologie oraclů má propojit svět blockchainu s tím reálným a na tento milník se dlouho čekalo. I proto v posledních měsících cena Chainlinku závratně rostla. Mnozí investoři jsou si totiž vědomi síly tohoto projektu. Chainlink stojí za pozornost a největší riziko pro něj je konkurence v podobě dalších služeb poskytujících oracly.
Cardano
Cardano je projekt velmi podobný ETH a pracují na něm i lidé, kteří původně ETH vyvíjeli. Nejznámější postavou je Charles Hoskinson, který se dá považovat za hlavního vývojáře. Cardano si přímo konkuruje s ETH a cílí tak na vytvoření širokého ekosystému.
Podobně jako v případě ETH 2.0 i Cardano volí PoS přístup. Díky silným týmům, široké komunitě a dlouhému vývoji se jedná o projekt, který má šanci uspět v konkurenčním prostředí. Kritickým krokem je momentálně kompletní spuštění PoS systému a umožní tak stakovat ADA tokeny.
IOTA
IOTA se od ostatních projektů liší. Nemá totiž blockchain. Místo něj má tzv. DAG, který se jmenuje Tangle. To je kvalitativně jiná forma uspořádání než blockchain. Zatímco blockchain již prokázal svoji funkčnost, tak DAGům se to prozatím nepovedlo (anebo za cenu silné centralizace).
IOTA cílí na to, stát se sítí pro internet věcí. Momentálně je projekt ovšem centralizovaný pomocí Koordinátora (software), který je ovládán nadací IOTA. IOTA má široký tým a obrovské množství spolupracujících organizací, a to obzvláště z industriální sféry. Pro budoucnost sítě je kritické odstranění Koordinátora. Pokud by se to nepovedlo, zmizí IOTA v propadlišti dějin.
Co číst dále:
[Analýza] Brzy nastane na BTC Death Cross – Jaký bude další vývoj ceny?