CEO Blockstream: Ztracené Bitcoiny bude možné obnovit – Jakou cenu za to budeme muset zaplatit?

Share This Post

Blockstream CEO, Adam Back, přišel s návrhem, který by měl umožnit „záchranu“ ztracených Bitcoinů. Nejedná se tedy o obnovení peněženek na skládkách, ale o budoucnost BTC peněženek obecně. Ve své peněžence Blockstream Green by chtěla společnost přidat možnost obnovení financí. Tato otázka ovšem dalece přesahuje pouze peněženky od Blockstream a má silnou, ideologickou hodnotu. 

Blockstream Green na úrovni burzy

Adam Back přišel v nedávném interview s tvrzením, že Blockstream pracuje na systému, který umožní obnovení peněženky v případě, že uživatel ztratí přístupové kódy. Blockstream Green Wallet si získala pozornost po svém spuštění, které proběhlo letos na jaře.

Více informací – [HOT] Bitcoin právě padl na 7 500 $!

Green Wallet má totiž multi-sig bezpečnostní vlastnosti. To znamená, že jeden klíč drží uživatel a druhý je na serverech Blockstreamu. To má zaručit ochranu před vykradením peněženky. Pokud ovšem uživatel ztratí svůj privátní klíč, tak ani Blockstream nedokáže peněženku vrátit do původního stavu. A to chce Back změnit.

Podle jeho slov jde o možnost, kterou Blockstream zvažuje. V podstatě by tak společnost přidala další ověřovací mechanismy, podobně jako je tomu na burzách, podle kterých by následně mohla obnovit peněženku daného uživatele. To by ovšem nutně znamenalo, že privátní klíč bude muset být uložen na serverech centralizované společnosti.

Riziko a přístupnost služeb

Debata, zda je vhodné používat centralizované služby pro větší jistotu uživatelů, je rozhodně na místě. Pro velkou část populace totiž ztráta všech finančních prostředků po zapomenutí hesla není zrovna přívětivá představa. Nicméně se logicky nabízí otázka, zda se tímto způsobem v podstatě nevytvoří nové „banky“.

Vývoj Altcoinů – 23.10.2019 Update altcoinů – NEO, LTC, IOTA

Riziko ztráty financí je u kryptoměn poměrně vysoké. V historii se to stalo již mnohokrát a můžeme najít děsivé případy, kdy lidé přišli o úspory jen kvůli triviálním chybám. Zároveň také můžeme najít případy, jako je dnešní Venezuela, Turecko či Írán, kde lidé přichází o své úspory jen na základě rozhodnutí vládnoucí třídy.

Kryptoměnová komunita by si ovšem neměla namlouvat, že je pro každého přijatelné být svou vlastní bankou. A můj osobní názor je, že čím více alternativ, tím s největší pravděpodobností lépe. Pokud bude Blockstream držet privátní klíče uživatele, tak se tím samozřejmě zvyšuje riziko hacku, protože Blockstream se tak stane naprosto očividným cílem hackerů. Kompletně zavrhnout takovou myšlenku ovšem není vhodné a rozhodně si zaslouží širokou diskuzi.

Co číst dále?

23.10.19 BTC/USD – Bitcoin balanacuje nad propastí – Jak hluboko vede králičí nora?

Related Posts

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...

Ethereum má dosáhnout nového historického maxima

Ethereum může překvapit kryptotrhy a dosáhnout čerstvých historických maxim...

Cena etherea na cestě ke 4 000 USD

Obchodníci dnes 27. května pokračovali v tlačení ceny Etherea...