Dr. Pavel Kravčenko – šéf společnosti Distributed Lab a autor knihy Blockchain a decentralizované systémy dnes na konferenci BlockShow mluvil o možné hrozbě pro Bitcoin ze strany institucí. Dokonce dodal, že Bitcoin by mohl kvůli institucionálnímu vlivu jít na nulu.
Je to vcelku zvláštní pohled, protože většina kryptoměnové komunity zájem institucí o Bitcoin spíše vítá. I my na Kryptomagazínu často pozitivně reagujeme na úspěch burzy Bakkt a dalších institucionálních aktivit.
Je však důležité být si vědom rizika, které pro kryptoměny znamená tradiční svět financí ovládaný vládami a centrálními bankami. Ty totiž přemýšlejí úplně jinak a krypto vnímají jako hrozbu.
Může vás zajímat: TRON do roku předběhne Ethereum! – tvrdí vývojář Bitcoinu
Kde je problém s institucionální adopcí Bitcoinu?
Jak tedy může Bitcoin „padnout na nulu“? Doktor Kravčenko přišel s unikátním pohledem na tuto problematiku.
„Bitcoiny jsou první peníze v historii rezistence vůči cenzuře. Nevěřím v adopci ze strany institucí. Pokud se to stane, Bitcoin již dále nebude rezistentní vůči cenzuře a bez této výhody postupně padne na nulu.“
Jinými slovy, pokud by instituce začaly ve velkém používat Bitcoin, stala by se z něj pouze další fiat měna a ztratil by svou konkurenční výhodu. A ve světě, ve kterém banky vyvíjejí transakční systémy nové generace a ECB vyzývá, aby se urychlil příchod instantních peněžních převodů, je svoboda to jediné, co Bitcoin odliší od eura, dolaru nebo české koruny.
TIP pro vás: Čínské coiny jdou nahoru! – Porostou ještě, nebo přijde korekce?
Jedině implementace anonymních transakcí, jaké má Zcash nebo Monero Bitcoin, uchrání před institucionálními vlivy. Případný plošný zákaz používání BTC by pak podle Kravčenka kryptoměnám více pomohl, než uškodil.
Banky už pomalu dohánějí kryptoměny. O výzvě ze strany Evropské centrální banky se více dočtete zde:
Európska Centrálna Banka vyzýva ostatné banky, aby bojovali proti kryptomenám
Zdroj:
cointelegraph.com