Defi mánie pokračuje a kapitalizace tohoto trhu denně vytváří nové rekordy. Aktuálně je již v Defi projektech 76,5 miliardy dolarů. Podle nejnovější analýzy, kterou nedávno zveřejnil zakladatel Defi Italy Simone Conti, však drtivou většinu tokenů třech největších projektů vlastní 500 velkých investorů. O nějaké masivní decentralizaci tedy nemůže být ani řeč.
Po internetu se přirozeně začaly šířit domněnky, že celé Defi je jeden velký podvod a většina projektů nakonec zkrachuje podobně, jako tomu bylo během ICO mánie v roce 2017. A je skutečně pravda, že obě mánie mají mnoho společných rysů.
Podle Contiho analýzy je nejvíce centralizovaný projekt Compound, který masivním růstem překvapil celý svět a na chvíli dokonce předběhl i dlouhodobého lídra. Další Contiho pozorování odhalují, že TOP5 adres každého velkého Defi projektu drží více než 40 % mincí, s výjimkou Bancoru, u kterého je to 33 %.
Velká novinka ze světa Defi: Uniswap v3 je tady! – Přišel čas připravit se na nový Defi boom?
Je tedy Defi pouze jeden velký podvod?
Označovat však celé Defi odvětví za podvod není vhodné. Koncentrace tokenů v rukou malého množství investorů při novějších projektech dává smysl. Navíc, tyto decentralizované aplikace nabízejí držitelům mincí relativně zajímavý a bezpečný pasivní příjem.
Byznys s decentralizovanými půjčkami se vyplácí a investovat do nového odvětví také. Proto není divu, že Defi přilákalo množství miliardářů, kteří do tohoto odvětví vrazili velké peníze a koupili si podíl na některých projektech.
Navíc Defi je stále velmi mladé odvětví a postupem času bude stále více decentralizované. Až přiláká bohaté investory a hlavně další investiční fondy, rozdělení tokenů bude vypadat lépe.
To však neznamená, že je všechno v nejlepším pořádku. Podobně jako u ICO boomu, i tentokrát můžeme očekávat, že mnoho projektů po čase padne do zapomnění. Konkurence v tomto prostoru je totiž obrovská.
Zajímá vás Ethereum? Zde naleznete naši včerejší analýzu této kryptoměny: