Existuje podobnost mezi Velkou hospodářskou krizí a trhem s kryptoměnami?

Share This Post

Zkuste při čtení tohoto textu přemýšlet o současném stavu na trhu s kryptoměnami a o tom, co se dělo před šesti měsíci. Všechny bubliny jsou si velice podobné.

V roce 1929 se v USA odstartovala jedna z největších dosud zaznamenaných pohrom na burzovním trhu. Akciová bublina, která se tvořila roky, během několika dní náhle praskla a velmi negativně ovlivnila ekonomickou situaci po celém světě. Byla taktéž předzvěstí pomalu přicházející největší války, kterou lidstvo zažilo. Toto časové období nazýváme Velkou hospodářskou krizí, neboli depresí (Great depression – neplést si s recesí).

Začátek 20. let – období před Velkou krizí

Teď si musíme dát dohromady, co vše akciové bublině předcházelo, abychom správně pochopili souvislosti, které k ní vedly. Začátek 20. let v USA bylo velmi euforické období. Musíme si uvědomit, že USA jako jedna z mála zemí Dohody, První světovou válkou ekonomicky netrpělo.

Ba naopak, průmyslová výroba byla válkou silně nakopnuta a ekonomika strmě rostla. A po válce v průmyslovém odvětví začal obrovský boom (hlavně automobilní). Skladové zásoby rostly, protože byl očekáván velký odbyt, který opravdu přicházel. Spojené státy americké dokonce poskytovaly půjčky poničené Evropě, která se vzpamatovávala z války.

Pridaj sa do trading komunity a odoberaj naše signály a analýzy.

>>>Pozrieť našu ponuku<<<

Prvopočátky konzumu

Životní úroveň rostla, příjmy měli lidé vyšší a vyšší a tím i rostl optimismus do budoucna. Zde taky začal počátek konzumu a spotřebitelských úvěrů na zboží. Aneb kup dnes, ale zaplať zítra. Najednou byla možnost si pořizovat život ulehčující produkty, které za normálních okolností nešly během krátké doby pořídit hned ze svého vlastního příjmu (mluvíme zde o vysavačích, ledničkách a jiných domácích spotřebičích).

Obchodování na burze pro každého

Mezi širokou veřejnost se taktéž dostalo obchodování s cennými papíry. Tahle skutečnost je velmi zajímavá, protože do té doby se obchodování na burzách věnovalo pouze „uzavřené“ společenství bankéřů a jiných finančníků. Jak k tomu tedy došlo?

Prvopočátek můžeme nalézt právě v První světové válce, kdy vláda prodávala válečné dluhopisy a tím se snažila získat finance na vedení války. Díky velkým marketingovým kampaním vlády byl o dluhopisy velký zájem a vlastníkům byly každý půl rok vypláceny úroky.

V tom začali vidět příležitost i investiční makléři. Pochopili, že když je široká veřejnost ochotná investovat do vládních cenných papírů, tak tomu tak bude i u soukromých společností. Využili vlastně ve společnosti dočasně převládajícího názoru, že investování do akcií není tak rizikové, jak se doposud zdálo. Ale že se může jednat o efektivní a důvěryhodný způsob výdělku.

Po celé zemi se začaly otevírat makléřské pobočky, přes které se dalo investovat i bez patřičného makléřského know-how. A díky rozvoji technologií se zdálo být investování tak snadné. Takový burzovní telegraf pomohl v šíření potřebných informací o stavu kurzů. V té době byl burzovní telegraf k nalezení opravdu všude, takže ať jste byli kdekoliv, měli jste dobrý přehled o tom, co se na burze děje.

Podle čeho vlastně veřejnost akcie nakupovala? Odpověď je jednoduchá – reklama. Bylo běžné, že pokud jste si koupili nějaký produkt jako je auto, či rádio, tak jste si podle těchto preferencí i zakoupili akcie firem.

Polovina 20. let – Obchoduje každý

V polovině 20. let se účastnilo obchodování na burzách už asi 3 miliony Američanů. A další zájemci se hrnuli, začínajícímu burzovnímu šílenství se čím dál více věnovaly noviny, radiostanice. Hodně slavných osobností, jako byl třeba Charlie Chaplin, začalo investovat také a vzhledem k tomu, že si tohoto počínání lidé všímali, tak je to také přimělo k nákupu akcií.

FOMO sem – HYPE tam – A bublina byla na světě!

FOMO – Fear Of Missing Out – strach, že vám něco ujede (mastné zisky při obchodování s akciemi)

I ze známých finančníků se najednou začaly stávat celebrity, jak z hollywoodských filmů. A tyto nové celebrity byly vzorem pro každého, kdo chtěl začít obchodovat na burze. Najednou se věřilo, že úspěšným obchodníkem může být každý, od dělníků z fabrik až po řidiče taxíků. Všechny zábrany, co se týče nákupu cenných papírů, které předtím ve společnosti panovaly, byly náhle pryč!

Noví investoři využívali i možnosti nákupu akcií na úvěr, které makléřské společnosti svým klientům nabízely. Zde se zase ukázala víra tehdejší společnosti, která už byla silně zakořeněná, co se týče nákupu spotřebního zboží. Nakup dnes, zaplať později. Až 90 % všech nákupů akcií těsně před krizí bylo právě z půjčených prostředků (před nákupem stačilo složit jen 10 % z ceny). Hamižnost se stala novou vírou pro všechny bez jakýchkoliv zábran.

V této době byl neoklasicismus na vrcholu a vůbec se neuvažovalo o tom, že by vláda začala tento nafukující trh regulovat. Což se ukázalo jako veliká chyba, ale o tom zase až v příštím díle.

Related Posts

Inflácia v USA spomalila pod 3 %

Spotrebiteľské ceny v USA v júli síce mierne vzrástli,...

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...