Bull/Bear Ratio – sentiment indikátor

Share This Post

Bull/Bear Ratio patří mezi anticyklické sentiment indikátory, který agreguje rady či „doporučení“ investičních poradců ve veřejném prostoru. Indikátor byl sestaven analytikem Martinem Zweigem, který považoval za nebezpečné signály situace, kdy se davy investorů chovají stádovitě. Když se toto pokusíme rozšifrovat, tak se jedná o jednostranné chování davů. Indikátor má ale především varovat i před chováním profesionálů, kteří nejsou schopni trend predikovat, ale mají spíše tendenci se jen pohybovat s nastoupeným trendem.

Zweig říká, že extrémní pesimismus v řadách široké investorské veřejnosti či dokonce profesionálních poradců a ekonomů se kryje s tržními „dny“. Naopak velké sebevědomí a optimismus, či až hamižnost se  zase kryje s tržními „vrcholy“. Ukazatel dělá z rozložení nálad výše uvedených subjektů poměr a následně obchodníka informuje, zda převažují subjekty s náladou býčí či medvědí.

Konstrukce a interpretace indikátoru

Konstrukce indikátoru je v podstatě jednoduchá a využívá k tomu údaje o uveřejněných predikcích. Dá se tedy postavit v jakýchkoliv podmínkách, stačí mít kvalitní zdroj dat. Data lze samozřejmě v čase obměňovat a podstata, či vypovídací schopnost indikátoru, by se nezměnila. Samozřejmě za předpokladu, že splníme tu podmínku, že data budou z kvalitního zdroje. Nástroj tedy zagreguje názory na budoucí vývoj. Bere ale v potaz jen „býky“ a „medvědy“. Investory s neutrálním stanoviskem k budoucímu vývoji indikátor ignoruje. Je potřeba jednoznačné stanovisko.

Pro interpretaci a odvození investiční nálady je potřeba sledovat vývoj indikátoru a hlavně se zaměřit na jeho extrémní úrovně. Interpretace je snadná, pokud indikátor roste, tak s ním i roste procento investorů, kteří jsou optimističtí a predikují další růst. Zatímco pokles procent v indikátoru je znakem převažující medvědí nálady na trhu. Které hodnoty jsou ale extrémní? Pokud sentiment na trhu vzroste tím způsobem, že významně naroste počet býků nad 60 – 75 %, tak je vysoká pravděpodobnost, že se blíží tržní vrchol. Zatímco když počet býků klesne drasticky pod 40 %, tak je veliká pravděpodobnost, že jsme u tržního dna a sentiment se začne překlápět na býka.

Praktická aplikace indikátoru

Zdroj: Metastock.com

V horní části tohoto staromódního obrázku je znázorněn vývoj ukazatele Bull/Bear Ratio a dole je index S&P. Můžeme vidět, že obchodník má v indikátoru zaznačenou jako horní hranici extrému pro býky 75 %, nad kterou by měl své obchody raději zavřít. Dolní hranice extrému je zde 30 %, pod kterou by měl obchodník naopak do obchodů vstupovat.

Výše uvedená interpretace a aplikace indikátoru v podstatě říká, že se máme chovat úplně opačně než zbytek trhu a jít tzv. „proti proudu“. Výsledky z praktické aplikace tohoto indikátoru u Bitcoinu jsou ale zatím nejasné, protože trh je mladý a je potřeba dát dohromady kvalitní agregát doporučení. Na TW samozřejmě indikátor je, ale nabízí se otázka, zda je tento zdroj dat dostatečně kvalitní a relevantní, a proto momentálně moc nedoporučuji  jeho užití. Berte to spíše jako zajímavost a připomínku, že davová psychologie je spolu s technickou analýzou velmi důležitá.

Related Posts

Zákazníci FTX varovali před podvodníky, kteří je lákají vrácením majetku

Zkrachovalá kryptoburza FTX přiznala nedávnou záplavu podvodů, které jsou...

Twitterový účet Robinhooda byl hacknut, aby propagoval podezřelý prodej tokenů RBH

Oficiální twitterový účet bezprovizní investiční platformy Robinhood byl napaden hackery,...

Investice rizikového kapitálu do blockchainu nadále klesají

Cointelegraph Research analyzoval všechny obchody a trendy rizikového kapitálu...

Binance zpřísňuje pravidla pro NFT

Podle oznámení z 19. ledna zpřísnila kryptoměnová burza Binance...

Jihokorejský soud nařídil burze Bithumb uhradit škody investorům během výpadku

Sága jihokorejské kryptoburzy Bithumb pokračuje, tentokrát s rozsudkem místních...

Nezákonné krypto transakce dosáhly v roce 2022 historických maxim

Rok 2022 vytvořil rekord v nelegálních transakcích v řetězci....