Následující úvaha nemá být doporučením k nákupu ani pokusem o predikci ceny BTC. Jedná se pouze o zamyšlení nad vztahem ceny BTC a společenským vnímáním Bitcoinu jako hodnotné technologie. Existuje předpověď, že nyní stojíme na hranici tzv. supercyklu BTC, který dostane Bitcoin do všech oblastí finančního systému.
Profesionální analýza – 29.01.20 Technická analýza BTC/USD – Teď to začne být teprve zajímavé
Společenský pohled je důležitější než technologie
Celý, následující argument je založen na tom, že se kvalitativně proměnilo prostředí kryptoměn, a to primárně ze společenského a ne technologického hlediska. Technologie Bitcoinu postupuje relativně pomalu, nicméně vnímání ze strany společnosti je extrémně rozdílné.
V dnešním hledisku se ztratil jeden z kritických narativů – tím je pád ceny na nulu. Ve společenské debatě tak již necirkuluje vyprávění o tom, že Bitcoin je pouze pyramidou, která skončí špatně. Tento narativ byl nahrazen narativem o nekorelujícím druhu majetku a bezpečném úložišti hodnoty.
Dnes se již lidé nebojí, že Bitcoin spadne na nulu. I kdyby se jeho cena propadla, máme rozsáhlý důkaz využitelnosti BTC a tím je darknet. Nula je prakticky z obliga a systém vydržel test času. A to není zdaleka vše, protože do prostoru přichází smart money.
Tzv. chytré peníze jsou víceméně institucionální investice. To je argument s obrovskou silou. Investiční fondy kupují BTC, firmy kupují BTC, renomované burzy staví infrastrukturu pro BTC. Pokud se někdo ptá, jestli Bitcoin spadne na nulu, můžete mu odpovědět, že když největší finanční instituce něco nakupují, udělají si sakra dobrý průzkum!
Supercyklus jako evoluce
Supercyklus by měl být kvalitativním změnou. To znamená, že by Bitcoin měl projít další vlnou adopce a dostat se do mainstreamu ať institucionálního nebo veřejného. Měl by se stát nepostradatelným nástrojem pro zabezpečení finanční stability na dlouhé časové období i přes svou volatilitu. Klíčová je užitnost.
Nicméně užitnost zde byla prakticky vždy. Co se změnilo, je společenské vnímání. A to povede k velké proměně nejen v ekosystému BTC, ale v celém světě kryptoměn. Supercyklus by tak měl mít buď podobu protáhlého bull runu, anebo by měl vystřelit cenu BTC opravdu to the moon (ačkoliv moon girls/boys vždy o peníze přijdou – chamtivost je zlá vlastnost).
Existují dva důvody, které by mohly svědčit ve prospěch radikálního vzestupu. Jedním z nich je institucionální FOMO. To si momentálně nedovede nikdo představit. Byla by to poměrně bezprecedentní situace i na finančních trzích. Instituce by si najednou uvědomily, že jim ujel vlak a že nemohou nabídnout svým klientům investici do bezpečného majetku. A vzhledem k tomu, že instituce mají opravdu mnoho peněz, nedá se předpokládat, co by se stalo.
Druhým faktorem je pak změna společenského narativu ve vztahu k neuvěřitelně rychle rostoucí infrastruktuře. Krypto je dnes již jednodušší a přijatelnější pro širokou společnost. Burzy zvládnou podstatně větší nával mas. Supercyklus je možná jen pohádka, ale v prostoru kryptoměn se schyluje k velkým věcem!
Co číst dále:
Bitcoin za 9 400 $!!! Proč se všechny velké pohyby dějí o půlnoci?