Cena bitcoinu v ohrození? Index amerického dolára potvrdzuje býčí „zlatý kríž“

Share This Post

Index sily dolára (DXY) dosiahol 22. septembra najvyššiu úroveň za takmer 10 mesiacov, čo naznačuje rastúcu dôveru v americký dolár v porovnaní s inými fiat menami, ako sú britská libra, euro, japonský jen či švajčiarsky frank.

DXY „zlatý kríž“ potvrdený

Investori sa navyše obávajú, že tento nárast dopytu po americkom dolári môže predstavovať výzvu pre bitcoin a kryptomeny celkovo, aj keď tieto obavy nemusia byť nutne prepojené.

Index amerického dolára (DXY). 
Zdroj: TradingView

DXY potvrdil zlatý krížový vzor, ​​keď 50-dňový kĺzavý priemer prekonal dlhší 200-dňový kĺzavý priemer, čo je signál, ktorý technickí analytici často považujú za predzvesť býčieho trhu.

Dolár, dopady recesie a inflačné riziká

Napriek tomu, že niektorí investori veria, že historické trendy sú určované výhradne cenovými vzormi, je dôležité poznamenať, že v septembri americký dolár vykazoval silu, a to aj napriek obavám z inflácie a hospodárskeho rastu v najväčšej svetovej ekonomike.

Trhové očakávania rastu hrubého domáceho produktu USA v roku 2024 sa pohybujú na úrovni 1,3 %, čo je menej ako priemerná miera 2,4 % za predchádzajúce štyri roky. Toto spomalenie je pripisované faktorom, ako je prísnejšia menová politika, rastúce úrokové sadzby a znižujúce sa fiškálne stimuly.

Nie každý nárast DXY však odráža zvýšenú dôveru v hospodársku politiku americkej centrálnej banky. Ak sa napríklad investori rozhodnú predať americké štátne dlhopisy a ponechať si hotovosť, naznačuje to ako najpravdepodobnejší scenár hroziacu recesiu alebo výrazné zvýšenie inflácie.

Keď je súčasná miera inflácie 3,7 % a na vzostupnej trajektórii, existuje len malý stimul na zabezpečenie výnosu 4,4 %, čo vedie investorov k tomu, aby od 19. septembra požadovali ročný výnos 4,62 % z päťročných amerických štátnych dlhopisov, čo je najvyššia úroveň za posledných 12 rokov.

Výnos 5-ročného štátneho dlhopisu USA. 
Zdroj: TradingView

Tieto údaje jednoznačne ukazujú, že investori sa vyhýbajú štátnym dlhopisom v prospech bezpečnosti hotovostných pozícií. To sa môže spočiatku zdať neintuitívne, ale zodpovedá to stratégii čakania na priaznivejší vstupný bod.

Investori očakávajú, že Fed bude pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb, čo im v budúcnosti umožní získať vyššie výnosy.

Ak investorom chýba dôvera v schopnosť Fedu obmedziť infláciu bez toho, aby to spôsobilo významné ekonomické škody, priama súvislosť medzi silnejším DXY a zníženým dopytom po bitcoine nemusí existovať. Na jednej strane skutočne existuje znížená chuť riskovať a investovať do aktív, čo je zrejmé zo zápornej výkonnosti indexu S&P 500 vo výške 4,3 % v septembri. Investori však uznávajú, že hromadenie hotovosti, a to ani vo fondoch peňažného trhu, nezaisťuje stabilnú kúpnu silu.

Viac peňazí v obehu je pre cenu bitcoinu pozitívne

Ako vláda pokračuje vo zvyšovaní dlhového stropu, investori čelia riedeniu, čo robí nominálne výnosy menej významné kvôli zvýšenej ponuke peňazí. To vysvetľuje, prečo vzácne aktíva, ako je bitcoin, a niektoré popredné technologické spoločnosti môžu fungovať dobre aj počas ekonomického spomalenia.

Ak bude index S&P 500 pokračovať v klesajúcom trende, investori môžu opustiť rizikové trhy bez ohľadu na ich nedostatok alebo rastový potenciál, aspoň spočiatku. V takom prostredí by bitcoin skutočne mohol čeliť negatívnemu výkonu.

Je však dôležité poznamenať, že táto analýza prehliada skutočnosť, že rovnaké tlaky z inflácie a recesie pravdepodobne zvýšia peňažnú zásobu, a to buď prostredníctvom dodatočnej emisie štátnych dlhopisov alebo nákupov dlhopisov FEDu výmenou za americké doláre.

Záver

Či tak alebo onak, zvýšená likvidita na trhoch má tendenciu uprednostňovať bitcoiny, pretože investori môžu hľadať útočisko v alternatívnych aktívach, aby sa ochránili pred „stagfláciou“ – čo je situácia, ktorá sa vyznačuje stagnujúcim ekonomickým rastom spolu s nekontrolovateľnou infláciou.

Zlatý kríž DXY preto nemusí byť nutne čistým zlom pre bitcoin, najmä v dlhších časových rámcoch.

Sme aj na sociálnej sieti LinkedIn. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream. Podporu nám môžete vyjadriť skrze Patreon TU.

Related Posts

Aktuálna bitcoinová rally je iná. Zdá sa, že FOMO a YOLO sú späť

BTC sa nedávno dotkol 45 000 dolárov. Stalo sa...

JPMorgan: Krypto je pro zločince

Zastánci kryptoměn na sociální síti X poukázali na pokrytectví...

Michael Jackson na blockchainu a herní trendy Web3 v roce 2024

V tomto článku se dozvíte, jak se první nahrávka...

Bitcoinový těžař Phoenix vzrostl o 50 % po IPO v Abu Dhabi za 371 milionů dolarů

Společnost Phoenix Group zabývající se těžbou kryptoměn zahájila obchodování...