Čína se snaží odvrátit recesi ekonomiky, bublina začíná nabírat na obrátkách

Share This Post

Čínská centrální banka prohlásila, že dojde ke snížení poměru pro povinné minimální rezervy v komerčních bankách. Laicky řečeno to způsobí, že banky už nebudou muset držet tolik peněz, takže ty se uvolní pro úvěry a na půjčky pro klienty. Toto rozhodnutí ze strany centrální banky znamená, že poměr povinných minimálních rezerv budou na nejnižší úrovni od roku 2007, čímž se zvýší likvidita v domácí ekonomice. Ekonomice, která čelí zpomalení růstu a situace se zhoršuje kvůli obchodní válce se Spojenými státy. V podstatě se tím napumpuje více peněz do trhů, což je silný stimul pro růst.

Jestli stále nevíte, jak tento nástroj monetární politiky vlastně funguje, tak doporučuji můj článek, kde jsou momentární nástroje centrálních bank hezky vysvětleny.

Snížení rezervního poměru

Čínská lidová banka na svém webu v pátek uvedla, že požadovaná sazba minimálních rezerv pro všechny banky se sníží až o 0,5 procentního bodu, a to s účinností od 16. září. Centrální banka také už u některých městských komerčních bank snížila rezervní poměry dokonce o jeden procentní bod. Snížení těchto sazeb způsobí, že se uvolní objem peněz ve výši 900 miliard juanů (126 miliard dolarů).

Čínská lidová banka taktéž prohlásila, že tímto rozhodnutím pomůže daňovým poplatníkům dorovnat nepříznivé dopady v nadcházejících daňových platbách. Čínská centrální banka už snižovala sazby v lednu a květnu. V lednu se uvolnilo 800 miliard juanů a za květen to bylo 280 miliard juanů. Tentokrát je snížení rezervního poměru ještě větší a bude mít tedy větší dopad.

Monetární expanze

Tenhle nástroj monetární expanze je na podporu zvýšení poptávky, kdy se v podstatě zlevní úvěry komerčních bank pro malé firmy. I když je tento nástroj do jisté míry omezený, tak by také mohl vyvíjet další tlak na již oslabující jüan, což by americký prezident Donald Trump nesl nelibě. Úředníci PBOC (Centrální banka Číny) nedávno uvedli, že si dávají pozor na opatření, které by vedly k většímu uvolnění peněz do ekonomiky.

Ekonom Commerzbank Zhou Hao v Singapuru potvrdil, že tento krok není projevem agresivního kvantitativního uvolňování. Čína totiž nedávno ve skutečnosti zpřísnila financování nemovitostí. Z čehož vyplývá, že tímto krokem došlo k určité rovnováze. Ke zpřísnění podmínek pro úvěrové financování nemovitostí se dospělo kvůli tomu, že realitní trh v Čínské lidové republice už vykazoval známky přehřátí. Jednoduše řečeno, realitní bublina začala nabírat na obrátkách.

Čínská ekonomika v srpnu, po slabých ekonomických výsledcích v červenci, opět oslabila a ve zbývající části roku se situace pravděpodobně ještě zhorší. Obchodní napětí mezi Čínou a USA se v poslední době rozšířilo i na finanční sektor, protože Čína svůj juan uměle devalvovala. Kvůli tomu ji Spojené státy zase nařkly z měnových manipulací.

Co číst dále?

Analýza komodity stříbro – Stříbro si nedá pokoj a i nadále trhá rekordy

Related Posts

Prodejci Bitcoinu čekají v zóně 88 000–90 000 USD — dochází rally dech?

Bitcoin (BTC) se tento týden přiblížil hranici 88 000...

Dejte si pozor na TradingView – je to trojan, který krade kryptoměny

Společnost Malwarebytes, specializující se na kybernetickou bezpečnost, varovala před...

Volatilita bitcoinu dosáhla 3,6 % v důsledku zvýšené nejistoty na trhu

Bitcoin dosáhl 19. března volatility 3,6 %, což je...

Bitcoin se snaží prorazit hranici 85 000 dolarů

Cena bitcoinu 17. března opět neuspěla ve snaze překonat...

Generální ředitel Binance znovu popírá jednání o Trumpově rodinné dohodě

Richard Teng, generální ředitel Binance, popřel spekulace o tom,...