Zlatý věk internetu je pryč – Ale možná ho zachrání kryptoměny

Share This Post

Pamatujete si ještě na staré dobré časy bláznivého, neregulovaného a decentralizovaného internetu? Pamatujete si na ICQ, Pokec, MySpace a milión internetových fór, které se věnovaly různým tématům? Když vás stránky neotravovaly oznámeními a mobil vám zapípal pouze v případě, že mu docházela baterie? Když bylo vše anonymní a kniha 1984 od George Orwella byla jen fikce?

Dnes máme Google a Facebook. Dvě společnosti, které ovládají velké procento internetu. Google má pod palcem vyhledávání stránek, obrázků, videí (YouTube) a dá vám odpověď na každou vaši otázku. Doufejme, že tuto moc nikdy nepoužije k tomu, aby vás oklamal.

YouTube kontroluje, jaká videa budou lidé na internetu vidět. Z platformy, která byla inkarnací svobody slov, se stal policejní stát. Nezávislí tvůrci videí jsou pomalu vytlačováni korporacemi. Cenzura na YouTube došla do bodu, kdy dlouholetí YouTubeři odcházejí z platformy a opouštějí statisíce fanoušků. Svoboda na YouTube je prakticky mrtvá.

Mohlo by vás zajímat: Seriály zadarmo jsou již minulostí – Kde se dívat na seriály po blokaci nelegálních streamovacích webů?

Facebook vás pomocí svých sociálních sítí a messenger aplikací spojí s vašimi známými, dá vám nerealistickou představu o jejich životě a v poslední době začíná kontrolovat i další aspekty surfování po internetu.

Různé malé sociální sítě, webchaty, fóra a stránky nahradilo pár velkých gigantů. Zlatá éra decentralizovaného internetu skončila. Namísto různorodosti tam dnes najdete uniformní profily a kanály, které se liší pouze malým obrázkem v rohu okna. Namísto anonymity dnes musíte zadávat jméno, příjmení, datum narození, číslo kreditní karty, krevní skupinu a vzorek DNA, aby vás mohli sledovat. Krást vám soukromí a prodat ho advertiserům, kteří vám pak zobrazují reklamy.

Udělali z nás produkt

Doufejme, že internet budoucnosti se vrátí zpět ke svým kořenům. K decentralizaci, která z něj vytvořila to, čím je. K svobodě a k anonymitě. Decentralizované technologie jako blockchain v tom budou hrát klíčovou roli a popravdě, jsou naší jedinou šancí.

Kryptoměny jsou dnes možná vnímány jako spodina internetu. Nekontrolovatelná síla používaná na daňové úniky a kupování drog přes internet. No, právě v tom, že je nemůže nikdo kontrolovat, je jejich síla. Je jen na nás, co z nich uděláme.

Budoucnost internetu je v našich rukách. A s trochou štěstí možná přijde i druhá zlatá éra internetu

Co číst dále?

Těchto 5 skvělých produktů můžete výhodně koupit přes Aliexpress!

Related Posts

Zákazníci FTX varovali před podvodníky, kteří je lákají vrácením majetku

Zkrachovalá kryptoburza FTX přiznala nedávnou záplavu podvodů, které jsou...

Twitterový účet Robinhooda byl hacknut, aby propagoval podezřelý prodej tokenů RBH

Oficiální twitterový účet bezprovizní investiční platformy Robinhood byl napaden hackery,...

Investice rizikového kapitálu do blockchainu nadále klesají

Cointelegraph Research analyzoval všechny obchody a trendy rizikového kapitálu...

Binance zpřísňuje pravidla pro NFT

Podle oznámení z 19. ledna zpřísnila kryptoměnová burza Binance...

Jihokorejský soud nařídil burze Bithumb uhradit škody investorům během výpadku

Sága jihokorejské kryptoburzy Bithumb pokračuje, tentokrát s rozsudkem místních...

Nezákonné krypto transakce dosáhly v roce 2022 historických maxim

Rok 2022 vytvořil rekord v nelegálních transakcích v řetězci....