Co je Ethereum (ETH) a jak funguje?

Share This Post

Co je Ethereum (ETH)?

Před necelými pěti lety vznikla nová měna, která si vysloužila v rámci kryptosvěta výrazné místo. Ethereum vtrhlo na trh s kryptoměnami jako uragán a po 2 letech za sebou nechalo všechny kryptoměny s výjimkou Bitcoinu. V následujících řádcích probereme, co je Ethereum a v čem je revoluční. Také se podíváme na to, co je ERC20 token a jak fungují Ethereum smart kontrakty. Právě díky ERC20 a Ethereu se rozmohly i ICO projekty. Vysvětlíme vám, co je ICO a jaký je jeho účel. Na závěr vám vysvětlíme, co jsou decentralizované aplikace a kdo je Vitalik Buterin. Pojďme na to.

Získejte profesionální analýzy a exkluzivní pohled na kryptoměny na Trading11.com

Co je Ethereum a v čem je jiné?

Zatímco trh ovládal Bitcoin a jeho kopie, jež chtěly zlepšit jeho hlavní vlastnosti, kterými jsou přenos a držení hodnoty, Ethereum přišlo s něčím zcela unikátním a novým. Tímto novým vynálezem byly smart kontrakty.

Dr. Gavin Wood, přední vývojář Etherea, na jedné ze svých přednášek řekl, že když postavili základní verzi Etherea, náhle vyvstala otázka, co to vlastně postavili a co všechno to bude umět dělat. Wood však dále vysvětlil, že Ethereum je vlastně decentralizovaný počítač (na blockchainu Etherea), který není ani příliš dobrý, ani příliš rychlý. Na druhou stranu má tento počítač globální charakter, nemůže se zaseknout, nemůže být vypnut, nemůže být cenzurován a bude všude, kde je internet. Díky těmto vlastnostem může Ethereum tvořit smart kontrakty, které navždy změnily svět kryptoměn (a snad brzy změní i celý svět internetu, i ten reálný).

Ethereum smart kontrakty

Pod pojmem smart kontrakt si můžete představit klasický kontrakt mezi dvěma nebo více stranami. Je to specifický počítačový kód, který je postaven na blockchainu Etherea. Pro představu je možné si takový smart kontrakt představit na příkladu automatu na nápoje. Automat má v sobě jednoduchý kód, který se automaticky provede po vhození dostatečného počtu mincí a zbytek po přepočtení vrátí. Žádná smlouva, žádná obsluha, pouze automaticky se vykonávající kód. Velmi podobné je to i u Etherea, ale s tím rozdílem, že Ethereum smart kontrakty nejsou vázány na jeden automat. Díky globálnímu charakteru je lze provádět všude. Samozřejmě na rozdíl od automatů na nápoje jsou smart kontrakty na Ethereu daleko více upravitelné a open-source přístup umožňuje programovat vlastní smart kontrakt podle potřeby.

Příklad z praxe

Pravděpodobně si dokážete představit, co všechno taková technologie může znamenat pro reálný svět. Od následujících příkladů nás ještě dělí podstatně větší míra adopce kryptoměn. Představte si, že chcete prodat auto. Už nebudete muset sepisovat složité smlouvy, ale budete moci využít vytvořený smart kontrakt a nastavit cenu automobilu. Ve chvíli, kdy na adresu smart kontraktu nahraje jiný uživatel požadovaný počet Etherů, kontrakt se automaticky uskuteční. Následně se na Ethereum blockchain zapíše, že auto už patří novému majiteli a vám připadne požadovaná částka Etherů.

Smart kontrakty jsou modulovatelné, takže je možné nastavit množství podmínek. Smart kontraktů se tak může zúčastnit více lidí a mohou mít časovou platnost, takže pokud se v našem příkladu neprodá auto do měsíce, smart kontrakt se může například sám ukončit. Toto vše proběhne bez dodatečných zásahů a vše bude viditelné na blockchainu.

Mohlo by vás zajímat: Dává technická analýza kryptoměn smysl, nebo je to blbost?

Co je ERC20 token?

Už víme, že Ethereum je decentralizovaným počítačem a zároveň má svůj vlastní blockchain, což jsou základy pro pochopení následujících řádků. Nyní se podívejme na to, co je ERC20 token. Na blockchainu Etherea existuje možnost vytvořit ERC20 tokeny, které se chovají velmi podobně jako Ether (měna Ethereum blockchainu). ERC20 tokeny lze vytvořit právě díky existenci smart kontraktů. Takový kontrakt se pak stará o vytvoření tokenů, o jejich transakce a sleduje jejich počty.

Na blockchainu Etherea je možné vytvořit vlastní kontrakt, který pak zajišťuje funkci tokenů. Komunita však navrhla standard, který se později začal používat, a tím jsou právě ERC20 tokeny. Důvodem bylo, že pro burzy je implementace nových tokenů velmi jednoduchá, protože jsou velmi podobné (liší se například v názvu či zkratce). Tímto standardem se také podařilo předejít zbytečným chybám ve smart kontraktech, které jsou nebezpečné pro uživatele tokenů.

Tip redakce: Světová ekonomika má problémy, Bitcoin ale prosperuje – Toto jsou hlavní důvody

Co je ICO a jaký je jeho účel?

Díky možnosti vytváření ERC20 tokenů vzniklo něco, co dnes známe jako ICO mánii. Nicméně, co je ICO? Je to snadné vytvoření nových tokenů, v podstatě se vytvořil nový způsob crowd-fundingu. Název je odvozen od IPO (Initial public offering – počáteční veřejná nabídka akcií). Zjednodušeně, odpovědí na otázku, co je ICO, je úvodní nabídka mincí. Nově vznikající a již existující společnosti začaly tvořit vlastní tokeny a nabízet je veřejnosti za Ether, což neuvěřitelně usnadnilo zisk financí pro rozvoj projektů. Uživatelům, kteří si v ICO koupí nově vzniklý token, to také dává příležitost pro někdy až pohádkové zisky. Můžeme se například podívat na OmiseGO, který je ERC20 tokenem, a od svého ICO získal na ceně k dnešnímu dni 4 829 %. K ERC20 tokenům patří také například TRON nebo EOS (obě tyto kryptoměny přešly z ERC20 tokenů na vlastní blockchain).

Decentralizované aplikace

Decentralizované aplikace jsou pro Ethereum typické, protože mimo jiné umožňuje tvorbu decentralizovaných aplikací. Mnoho z vás jistě zná CryptoKitties – decentralizovanou aplikaci, která svou popularitou zahltila celou Ethereum síť. Princip, na kterém fungují decentralizované aplikace, je jednoduchý. Za Ether si kupujete kryptokočičky, které jsou zapsány na blockchainu a jsou tak nezcizitelně vaše. Pak je můžete křížit nebo prodávat. Nejdražší kryptokočička se prodala za neuvěřitelných 114 000 dolarů. Decentralizované aplikace samozřejmě nejsou jen virtuální hry a sběratelské předměty, ale také například decentralizované burzy, jako jsou IDEX či Bancor.

Cena kryptoměny Ethereum

Ethereum má na rozdíl od většiny kryptoměn jasnou fundamentální hodnotu, která se v nestálém prostředí vznikajících a zanikajících kryptoměn opírá o několik základních bodů. Ethereum bylo první ve své oblasti působnosti a rovněž jako Bitcoin z toho těží a ještě nějakou dobu i těžit bude.

Kdo je Vitalik Buterin?

Na vývoji Etherea se podílí velmi vysoký počet vývojářů v čele s takovou osobností, jakou je právě zmíněný Vitalik Buterin. Jednou z nejdůležitějších věcí je samozřejmě fakt, že při každém přesunu ERC20 tokenů je třeba zaplatit poplatek v Etheru. Stejně tak roste počet decentralizovaných aplikací, které využívají Ether jako platidlo, a to čím dál tím rychlejším tempem. Takže každý, kdo si bude chtít koupit kryptokočičku, za ni zaplatí v ETH. Každý, kdo bude chtít na Bancoru vyměnit tokeny, taktéž zaplatí v ETH. A rozhodně se nezdá, že by Ethereum ztrácelo dech. Právě naopak.

Tip: Více o Vitalikovi Buterinovi se můžete dočíst v našem samostatném článku: Vitalik Buterin

Závěr

Nyní už víte, co je Ethereum a proč má díky všem těmto faktorům skutečnou hodnotu. Také jsme vám vysvětlili, co je ERC20 token, co jsou to Ethereum smart kontrakty a jak fungují. A jak řekl Steve Wozniak, Ethereum má šanci stát se novým Applem.

Autorem tohoto článku je náš redaktor Adam Kracík.

Related Posts

Top 5 článkov za uplynulý týždeň + Vstupuje Bitcoin do novej býčej fázy?

Pokiaľ ste nestihli si prečítať všetky naše články za...

Tim Draper na PBW zaspieval bitcoinovú pieseň a hovoril o budúcnosti peňazí

Americký podnikateľ Tim Draper vystúpil na práve prebiehajúcej akcii...

Do Kwon, zakladateľ Terraform Labs, bol zatknutý

Spoločnosť Terraform Labs asi nie je potrebné dlho predstavovať....

Držať bitcoin sa vypláca, je to uchovávateľ hodnoty

Na serveri Blockchain.com možno nájsť množstvo štatistík a dát...

Bitcoin tento rok prekonáva 97 % všetkých spoločností z indexu S&P 500

Trh s kryptomenami aj naďalej viac ako statočne prechádza...