Halving se dá označit za nejdůležitější ekonomickou událost v rámci BTC blockchainu. Nejbližší halving bude příští rok v květnu, a tak se podrobně podíváme na to, co to ten halving je a jaký efekt bude mít na cenu Bitcoinu.
Co je to halving?
Událost, při které se sníží na polovinu tvorba nových Bitcoinů, které jsou odměnou za vytěžení bloků. Halving je každé 4 roky.
Halving je z ekonomického hlediska tou nejdůležitější událostí na BTC blockchainu. Za každý vytěžený blok získá těžař odměnu nově vytvořených BTC. To motivuje těžaře ověřovat transakce a uzavírat je do bloků.
Profesionální analýza – 09.12.19 Update altcoinov – LTC, ETH, TRX
Momentálně je v oběhu 18 milionů mincí (přibližně 3 miliony z tohoto počtu je považováno za ztracené). To je okolo 85 % celkového objemu BTC. Celkový počet mincí BTC nikdy nepřekročí 21 milionů mincí právě díky halvingům.
Odměna za blok – Kolik BTC se nově vytěží
Za každý vytěžený blok je těžař dnes odměněn 12.5 BTC a po halvingu příštího roku to bude 6.25 BTC za blok.
Tento fakt indikuje 2 základní věci. V první řadě se sníží inflace BTC na polovinu. To bude mít ekonomický vliv na nabídku mincí na trhu. Snížením odměn se tak přísun mincí sníží na polovinu a tudíž by měla cena z dlouhodobého hlediska růst.
Druhý efekt je pak významný pro těžaře. Ti, kteří nebudou pracovat dostatečně efektivně, nevydrží nápor vyspělejší konkurence. Koláč, ze kterého těžaři společně ukrajují, bude o polovinu menší a uživí méně těžařů. Pokud ovšem cena BTC vzroste, tak efekt snížení odměn nebude tak radikální.
Kdy bude další halving?
Odhad halvingu je na 14. května. Halving se děje každých 210 000 bloků.
Odhadnout přesný čas halvingu není úplně možné, protože je závislý na výšce (počtu) blockchainu. Každých 210 000 vytěžených bloků dovede BTC k halvingu. Bloky na BTC se těží přibližně jednou za deset minut a mají obsah 1 MB. Jenže se nejedná vždy přesně o 10 minut a tak není možné ani přesně určit čas.
Jisté dnes již je, že halving bude v květnu a s největší pravděpodobností se odehraje okolo 14. května. Poslední halving by se měl odehrát v roce 2140. Poté již těžaři nebudou dostávat odměny za vytěžení bloku a budou muset žít z poplatků.
Změní se cena BTC?
Historicky je potvrzeno, že cena po halvingu roste. Pokud by ovšem nebyla poptávka po BTC, tak by jeho cena nereagovala nebo dokonce klesala.
Bitcoin je extrémně mladá technologie a těžko se tak dá spoléhat na to, že historické postupy se budou opakovat do puntíku. Logický předpoklad je, že s rostoucím povědomím o BTC o něj bude vyšší zájem. Pokles nabídky by tak logicky při stejné či vyšší poptávce vedl k rostoucí ceně.
Na druhé straně stojíme v kvalitativně novém období. Struktura investorů do BTC se proměnila a je možné, že díky obecnému přehledu investorů je halving již zahrnut v ceně. Jednalo by se tak o to, že investoři již počítají se snížením nabídky a tudíž vyhnali cenu až na 14 tisíc dolarů.
S největší pravděpodobností povede halving ve střednědobém výhledu k růstu ceny. Ten by měl vytvořit další ekonomickou bublinu a ukončit tak další cyklus. Za pozornost rozhodně také stojí graf Stock to flow ratio, který dává do vztahu cenu a halvingy Bitcoinu.
Co číst dále?
Pokud se historie zopakuje, opět uvidíme masivní růst kryptoměn!