Nová zpráva Deutsche Bank uvádí, že adopce digitálních měn by se mohla v příštích letech rozšířit.
Digitální měny mají potenciál…
Podle zprávy Deutsche Bank, která byla zveřejněna v pondělí, se ukázalo, že digitální měny už mají potenciál radikálně změnit platby, bankovnictví, centrální bankovnictví a rovnováhu hospodářské síly.
„Jsme přesvědčeni, že nová digitální měna by se mohla v průběhu příštích dvou let stát běžnou součástí finančnictví,“ uvádí zpráva.
Očekává se, že tento rok začne iniciativa čínského digitálního jüanu a projekt Libra od Facebooku. Podle zprávy by to mohlo zpřístupnit digitální měny pro více než 1,5 miliardy čínských občanů a 2,5 miliardy uživatelů Facebooku. Celkem více než polovinu světové populace.
Do roku 2030 by mohlo existovat více než 200 milionů peněženek založených na blockchainu, z toho 50 milionů v roce 2020.
Mohlo by vás zajímat: Která kryptoměna je mezi investory nejoblíbenější? Výsledek vás (ne)překvapí!
Jak zdůrazňuje první dokument, mnohé stávající kryptoměny, jako je například BTC, jsou příliš volatilní. Nelze je tedy použít jako životaschopný platební prostředek nebo jako uchovatel hodnoty. Ve druhé zprávě se také poukazuje na stabilitu a výhody hotovosti, která by vydržela jako způsob platby pravděpodobně dalších pár desetiletí.
Ve třetí publikaci opakuje mnoho stejných názorů. Vědci avšak také zdůraznili, že digitální měny mohou kombinovat pohodlí elektronických plateb se soukromím hotovostních plateb. V případě digitálních měn centrálních bank (CBDC) představují nová řešení systémových problémů v globální ekonomice.
Deutsche Bank uvedla, že pokud by CBDC byly zcela rozvinuté, centrální banky by mohly zpřístupnit úročené účty každému občanovi. To by mohlo vyřešit mnoho problémů způsobených současným systémem částečného rezervního bankovnictví. Stejně i komerční banky by byly méně „zranitelné“. Vlády by tedy nebyly natolik vystavovány situacím, kdy by je museli „zachraňovat“.
Průzkumu se zúčastnilo 3600 hostů
Deutsche Bank provedla průzkum, ve kterém figurovalo 3600 bankovních klientů. Přestože se zpráva omezuje na menší procento obyvatelstva, ve zprávě uvádí výrazný kontrast v postojích mezi staršími a mladšími respondenty.
Mohlo by vás zajímat: Obrovské transakce XRP a BTC v hodnotě až 134,6 milionu USD – Podívejte se, kam se přesunuly!
Průzkum ukázal, že většina starší generace nikdy nevlastnila kryptoměny ani nerozuměla tomu, jak fungují. Avšak také se zjistilo, že velká většina mileniálů – osob narozených v letech 1981 až 1996 – už obchodovala s kryptoměnami a věří, že by byly prospěšné pro celou ekonomiku.
Deutsche Bank v roce 2017 uvedla, že příležitosti, které podnikům nabízí technologie blockchain, jsou obrovské. Předpovídá, že pomocí blockchainu bude možné do roku 2027 sledovat nebo regulovat až 10 procent světového HDP. V září 2019 se banka připojila k mezibankovní informační síti (IIN), platební iniciativě založené na blockchainu, která využívá stablecoin JPMCoin od JPMorgan.
Co číst dál?
Centrální banka Spojeného království zvažuje přijetí kryptoměny
Zdroj:
coindesk.com