Čo je divergencia a ako ju využiť vo svoj prospech?

Share This Post

Ahojte traderi! Dnes som si pre vás pripravil zaujímavý článok o divergencii. Toto slovíčko používam vo svojich článkoch aj videách veľmi často a neraz sa stalo, že sa ma ľudia potom pýtali ako to myslím a čo to vlastne tá divergencia je. Poďme si to vysvetliť.

Divergencia na RSI

N úvod celého článku musím povedať, že sa jedná o divergenciu na indikátore RSI. Ak nemáte ani tušenia čo je RSI, tak najskôr vrelo odporúčam naštudovať si tento indikátor, aj keď ja sa ho pokúsim zhrnúť úplne v skratke.

RSI = relative strenght index

Ľudovo povedané RSI nám ukazuje silu trhu. RSI je jeden z naozaj málo indikátorov, ktorý ukazuje reálny stav a reálny čas. Napríklad také MA čiže kĺzavé priemery sú oneskorené a preto ich tak veľa traderov kritizuje. Vo všeobecnosti sú často krát indikátory kritizované práve kvôli ,,opozdenosti“. To však nie je prípad RSI.

Na Tradingview stačí kliknúť na kolonku Indicators a zadať názov RSI. RSI je ten malý fialový graf, ktorý môžete vidieť vždy na spodnej časti môjho Tradingview.

Tento článok však nemá byť o RSI samotnom, ale o využití RSI a konkrétne divergencie.

Aby som dal váhu a dôležitosť tomuto príspevku, tak musím povedať, že bez RSI si nedokážem predstaviť svoj trading. Je to jeden z kľúčových atribútov na základe ktorých sa rozhodujem či vstupovať, alebo vystupovať z obchodu. Rovnako to platí aj pre divergencie. Práve na základe divergencií sa rozhodujem na akej sume budem vstupovať a vystupovať.

Čo je divergencia?

Najlepšie by som slovo divergencia mohol definovať slovom „rozpor“. Divergencia, v našom prípade, je teda rozpor medzi cenou, ktorú vidíme na grafe a medzi krivkou RSI. Uvediem názorný príklad.

Divergenciu krásne vidieť na vyššie uvedenom grafe. Ako môžeme vidieť, tak cena na grafe nám stále klesá a vytvorila nám nižšie minimá, zatiaľ čo graf RSI nám vytvoril vyššie minimá. Povedali sme si, že RSI ukazuje relatívnu silu trhu v prítomnom čase. Keď nám cena ukazuje ďalší pokles a RSI ukazuje rast v prítomnom čase, tak dochádza ku divergencii = k rozporu. K rozporu medzi cenou a grafom. Toto by bolo úplne najjednoduchšie a najzákladnejšie vysvetlenie.

Máme 4 druhy divergencie

Higher high

Higher low

Lower high

Lower low

V jednoduchosti sú to 4 situácie kedy dochádza k rozporu.

V čom je divergencia prospešná a aké má základné pravidlá?

RSI a konkrétne aj divergencia vám vie presne načasovať vstup do daného obchodu. Akonáhle vidíte, že sa medzi cenou danej mince a grafom vytvorila divergencia, tak môžete tušiť, že sa čoskoro cena začne otáčať a bude nasledovať RSI. Ak by ste sa ma spýtali ktorému grafu z dvojice grafu vývoja ceny a grafu RSI dôverujem viac z hľadiska pravdivosti vývoja, jednoznačne vám odpoviem grafu RSI. Akonáhle na ňom vidíme divergenciu, tak cena sa čo chvíľa začne poberať rovnakým smerom. Nehovoriac o tom ak sa ešte nachádzame v extrémnej zóne RSI a teda v stave prepredania, alebo prekúpenia. O tom, ale možno niekedy inokedy.

Základné pravidlo je, že správna divergencia by na danom časovom timeframe mala mať do 7 – 10 sviečok. Akonáhle si na grafe všimnete divergenciu, ktorá má viac ako 10 sviečok, tak daný signál môže byť mätúci. Z praxe môžem povedať, že často krát sa stane, že aj divergencia, ktorá má viac ako 10 sviečok je úspešná a zavelí k obratu, ale pravdepodobnosť tohto javu sa znižuje. Pri pravidle divergencie do 10 sviečok je šanca na obrat obrovská.

Posledný tip odo mňa na ktorý by som rád upozornil je, že ak uvidíte divergenciu na viacerých časových rámcoch naraz, tak sa znova pravdepodobnosť otočenia zvyšuje. Ak si napríklad všimnete divergenciu na 4H grafe a potom sa prekliknete na 1 hodinový graf a neskôr na 30 minútový graf a na všetkých grafoch uvidíte divergenciu, tak je šanca na otočenie obrovská.

Pozor na denné grafy!

Na denných grafoch môže trvať divergencia aj niekoľko dní a môže sa ťahať veľmi dlho. Neznamená to automaticky, že ak uvidíte divergenciu na dennom grafe, tak sa mení situácia. Čím menší časový rámec, tým je platnejšia.

Záver

Divergencia na RSI je téma pre mňa veľmi obľúbená a mohol by som o nej hovoriť a písať hodiny. V tomto článku som sa vám snažil čo najzrozumiteľnejším spôsobom vysvetliť o čo sa vlastne jedná a ako táto stratégia funguje.

Ako použiť túto analýzu?

Trading11 nie je stránka, na ktorej vám povieme kedy nakúpiť a kedy predať.
Naším cieľom je dať vám dostatok informácii, aby ste boli schopní urobiť správne rozhodnutie. Ak chcete vedieť, ako používať analýzy na našej stránke, prečítajte si tento článok.

Pokiaľ nerozumiete nášmu krypto-trading-slangu určite vám pomôže náš slovník.

Na Facebooku sme pre vás vytvorili diskusnú skupinu, kde môžete pridať vaše postrehy, analýzy, prípadne dotazy na našich traderov. Príďte si podebatovať o kryptomenách a aktuálnom dianí na trhu.

Táto analýza je iba orientačná a neslúži ako odporučenie k nákupu či predaju. Situácia na trhu sa môže kedykoľvek zmeniť. Špekulatívne obchody sú na krypto trhoch veľmi rizikové.

Disclaimer: Tento článok patrí firme Medial Base s.r.o a je chránený copyrightom. Akéhokoľvek zneužitie (napr. kopírovanie) je trestné! Uverejnené informácie sú autorským dielom a bez súhlasu nie je ďalšie šírenie tohto materiálu povolené.

 

 

Related Posts

Inflácia v USA spomalila pod 3 %

Spotrebiteľské ceny v USA v júli síce mierne vzrástli,...

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...