Deflační vlastnosti londýnské aktualizace ETH v minulém týdnu již byly viditelné na blockchainu s téměř 800 „deflační bloky“. Vysoký nárůst poplatků za transakce za Ethereum trval nejméně dvě hodiny, kdy byla nabídka deflační. Síť se za posledních pár dní dostala do velkého zatížení, které mělo za následek spálení mnohem většího množství plynu.
Teprve nedávno zaznamenal ‚ETH Burn Bot‘ případ, kdy bylo do jedné hodiny spáleno až 545 ETH. S emisí hlášenou na 532 ETH za hodinu to vedlo k tomu, že aktivum za toto krátké období zaznamenalo deflaci mínus 13 ETH. ETH Burn Bot zjistil o několik hodin později, že nastalo spálení 945 tokenů, což vedlo k dočasné deflaci -417 Etherea.
Když je množství spáleného Etherea větší než odměna za těžbu, vytvoří se deflační bloky a nabídka se dočasně sníží. Dosud bylo 791 deflačních bloků, kde spálený poplatek přesáhl vytěžené Ethereum.
Přečti si také – Odliv z BTC fondů pokračuje navzdory růstu ceny. To však neplatí pro Ethereum!
ETH jako deflační aktivum? Pouze dočasně
Když byl 5. srpna nasazen londýnský hard fork, představila společnost stojící za ETH velmi očekávanou aktualizaci EIP-1559. Ta upravila systém výpočtu transakčních poplatků. Část této úpravy zavedla mechanismus, který spaluje část základních poplatků.
Podle ultrasound.money, která sleduje množství spálených coinů, bylo v době psaní článku spálených 25 600 tokenů. Při současných cenách se to rovná zhruba 80 milionům dolarů za necelý týden.
Neočekává se však trvalá deflace, dokud se spalování poplatků nespojí se snížením blokových odměn v důsledku proof-of-stake v roce 2022.
Výsledkem však je, že se ceny plynu opět zvýšily. Podle Bitinfocharts se průměrná transakční cena vyšplhala na 20 dolarů z minima kolem 4 dolarů na konci července. Nástroj na sledování emisí Etherscan hlásí až 28,60 dolarů za výměnu tokenů na serveru Uniswap.
Mohlo by tě také zajímat – Vrátí se Ethereum zpět na ATH? K situací se vyjádřilo několik špičkových traderů