Rostoucí popularita sektoru defi přináší sebou i konkurenci mezi samotnými představiteli tohoto krypto odvětví. Ethereum je zatím stále jedničkou. Na krk mu však začínají dýchat platformy jako ADA, UniSwap, SushiSwap a Polygon.
Ethereum musí bojovat s konkurencí
Zřejmě jednou z největších nedostatků sítě ETH jsou transakční poplatky, které byly ještě v dubnu tohoto roku na úrovni 70 USD. To je opravdu obrovské číslo, které si prostě nemohou dovolit všichni. Síť ale následně dokázala na tomto problému zapracovat a aktuálně se hodnota poplatků pohybuje na úrovni 3 USD. S londýnským hard Forkem se vyřešilo mnoho problémů, ale bude to stačit na zastavení konkurence?
SushiSwap
Jak jste mohli postřehnout v našem minulém článku, decentralizovaná burza SushiSwap začala spolupracovat se sítí Polygon. Zdá se, že byl tento krok správným rozhodnutím.
Více o této spolupráci si můžete přečíst zde: Polygon a SushiSwap spojily síly – co přinese tato významná spolupráce?
SushiSwap přišla s velmi zajímavým porovnáním. Na burze byly vytvořeny transakce prostřednictvím ETH, které vygenerovaly poplatky v hodnotě neuvěřitelných 2,9 milionu USD. Jak se s tím dokázal vypořádat Polygon? Poplatky na tomto blockchainu činily pouze 1 773 USD. Zároveň byly transakce až 2,25-krát rychlejší. Samotná úspora nákladů tak představovala extrémní hodnotu 123 500 %!
Pokud chceš nakoupit Bitcoin, Ethereum či jiné kryptoměny, jednoznačně doporučujeme využít služeb burzy Binance. Vytvoř si účet přes >>> tento odkaz <<< a získáš doživotní slevu 5 % na obchodní poplatky.
Jaký je problém sítě Polygon?
Polygon se setkává s velmi speciálním problémem, který však není úplnou katastrofou. Na všechno existuje řešení. Sice se můžeme v případě této sítě bavit o plné decentralizaci, je tu ale jeden zásadní problém. Síť je pod kontrolou malého počtu Stakerů.
Podle posledních zveřejněných údajů je až 50 % stakovaného tokenu MATIC ve vlastnictví Binance a Foundational Team MATIC. Paradoxně je menší počet koncentrovaných Stakerů problémem. Menší počet jedinců znamená rychlejší jednání a následné spuštění arbitrážních změn.
Vítězná platforma?
V tomto článku jsme se blíže podívali na výhody a nevýhody zmíněných sítí. Z výše uvedených informací se však nedá jasně definovat, kdo je vítězem. Výhody i nevýhody figurují v každé platformě. Je tedy třeba sledovat další důležité aktualizace projektů, které by dokázaly překlopit váhy na jednu stranu. Ethereum aktuálně stále vede, ale konkurence nespí.