Regulace jsou v oblasti kryptoměn stále častější. Aktuálně však čekají krypto regulace celou oblast Evropy, aby se zabránilo praní peněz. Co to znamená pro směnárny a pro kryptoměny?
Boj proti praní peněz
5AMLD – směrnice o boji proti praní peněz – je právním předpisem, který spojuje směnárny fiat-to-crypto a peněžní úschovny v celé Evropské unii do nového prvotřídního regulačního rámce. Společnosti musí dosáhnout souladu s pravidly do 10. ledna 2020.
David Carlisle jako bývalý specialista na boj proti praní špinavých peněz v USA (AML) a současný vedoucí komunity Elliptic má interní znalosti o nadcházejícím přechodu, kterému čelí kryptopodniky na celém kontinentu. Většina klientů Elliptic je důvěrná, ale mezi jejich zákazníky orientovaných na veřejnosti patří někteří z největších operátorů na světě včetně Coinbase a Binance.
Snížení rizika zneužívání systému
Hlavním vlivem 5AMLD na kryptografický průmysl je to, že všechny členské státy EU musí implementovat předpisy AML. Od těchto směnáren se bude nyní vyžadovat, aby dodržovaly KYC pro monitorování transakcí se zákazníky a pro podávání zpráv o podezřelých činnostech.
„Zákazníci se podrobují procesům KYC poskytováním dokladů jako důkazu totožnosti. To zajistí, že zákazníci jsou legitimováni a nesnaží se zneužívat systém,“ řekl Carlisle.
„Kryptospolečnosti v EU byly dosud schopny poskytovat své služby bez jakýchkoliv kontrol AML a KYC. Mnoho společností EU nedodržuje bezpečnostní postupy, které se v jiných regionech již dlouho považují za průmyslový standard. Nová pravidla stanoví v celé EU definovanou normu, která vytváří stejné podmínky pro všechny konkurenty,“ uvedl dále Carlisle.
Proč právě Evropa?
Při zkoumání trendů v trestné činnosti zpracovávají „evropské“ kryptoměny mnohem větší objemy nezákonné činnosti ve srovnání s regiony, ve kterých existuje regulace. V USA, kde je regulace zavedena již léta, dochází k poměrně malé nezákonné činnosti.
Konkrétním příkladem takového zločinu je notoricky známá burza BTC-e, východoevropská burza, která byla spojena s praním špinavých peněz. Kriminálníci využili skutečnosti, že region neměl prakticky žádná pravidla na ochranu proti takové činnosti. Takových příkladů je však možné jmenovat více.
Jsou kryptosměnárny připraveny?
Nařízení a způsoby jejich provádění se mohou v jednotlivých zemích výrazně lišit. Některé podniky nemusejí být připraveny na to, aby zajistily dodržování pravidel v každé zemi EU, ve které mohou působit. Zatímco 5AMLD stanovuje minimální regulační práh, umožňuje další nařízení a postupy, které se mezi regiony velmi liší.
Burzovní podniky působící ve více členských státech EU musí zajistit, aby se na ně vztahovala žádost o příslušné licence v každé jurisdikci. Toto je klíčová oblast zájmu o kompletní přípravu 5AMLD. Zdá se, že společnosti jako Kraken čelí této výzvě přímo, zatímco jiné mohou odkládat.
A výsledek?
Nuže, jedno je jisté – zvýší se tím důvěryhodnost v kryptoměny, protože budou opět méně a méně zneužívané na nelegální činnosti. Otázka je, zda bude mít tento krok i negativní dopady na kryptoměny. Dejte nám vědět váš názor pod článkem!
Co číst dál?
Pokud se historie zopakuje, opět uvidíme masivní růst kryptoměn!