Evropská centrální banka vyzývá ostatní banky, aby bojovaly proti kryptoměnám

0
Evropská centrální banka vyzývá ostatní banky, aby bojovaly proti kryptoměnám

Kryptoměny bankám již dlouhou dobu leží v žaludku. Je tomu tak z mnoha důvodů. Jedná se například o to, že vlastník kryptoměn má nad nimi plnou moc a kontrolu. Dalším velkým plusem pro kryptoměny, které banky nemají rády, je blockchain  a tedy schopnost posílat transakce bez potřeby třetích stran – bank. Tím banky přicházejí o zisky a kontrolu. Další výhodou je rychlost krypto transakcí, která je ve srovnání s komerčními bankami desetkrát až stokrát vyšší. A to se právě ECB nelíbí, a vyzývá proto ostatní banky, aby urychleně zavedly vlastní okamžité platby/převody.

Boj proti efektivním kryptoměnám

Ředitel Evropské centrální banky ve čtvrtek uvedl, že banky by měly urychlit zavádění okamžitých plateb. Díky tomu budou peníze přijímány okamžitě a 24 hodin denně, aby čelily „půvabu“ digitálních měn, jako je například Bitcoin, které takové okamžité platby (transakce) nabízejí. Tím jsou oproti bankám a jejich pomalým transakcím v obrovské výhodě.

Některé centrální banky, jako například Švédsko, dokonce zvažují zavedení své vlastní verze kryptoměny. Yves Mersch, člen výkonné rady ECB, odmítá tyto digitální tokeny, vyzývá komerční banky, aby poskytly alternativu. Dodal:

„Banky musí implementovat okamžité platby co nejdříve a poskytnout alternativu pro probíhající inovaci, kterou přinášejí virtuální měny – kryptoměny.“

Ačkoli jejich přijetí maloobchodníky je stále nízké, soukromé digitální měny jsou pro centrální bankéře zdrojem obav, protože ohrožují kontrolu bankovního systému a peněžní zásobu, což by mohlo oslabit měnovou politiku, kterou používají k řízení inflace. Z tohoto důvodu se některé centrální banky, jako například švédská Riksbank a Bank of England, zabývají výhodami zavedení vlastní digitální měny.

Snaha ECB o změnu

Mersch uvedl, že ECB experimentuje s hotovostí na různých digitálních technologiích, ale nevidí prostor na dobrodružné aplikace takové technologie.

„Budeme experimentovat i s hotovostí v různých digitálních technologiích,“ uvedl Mersch.

Jeho připomínky zopakoval člen představenstva Bundesbank Carl-Ludwig Thiele, který v Berlíně uvedl, že digitální měnu, jako je Švédskem navrhovaná eKrona, nelze zavést v Německu, kde stále převládají platby v hotovosti.

„Otázka peněz digitální centrální banky podle našeho názoru není v dohledné budoucnosti reálnou možností,“ uvedl Thiele.

Co číst dál?

Únik ropy pri Brazílii môže spôsobiť obrovskú ekologickú katastrofu

Zdroj:
Independent.co.uk

avatar
  Subscribe  
Upozornit na