Fed mení názor, úroky zvyšovať nebude – Reakcia na seba nenechala dlho čakať

0
fed uroky analyza

Marcové zasadnutie Fedu je za nami a boli sme svedkami niekoľkých prekvapení. Naposledy sme ekonomické projekcie a odhady sadzieb pre rok 2019 dostali v decembri 2018, odvtedy však nastal výrazný posun smerom dole. Fed v decembri vehementne tvrdil, že sadzby v roku 2019 zvýši ešte dvakrát. No po decembrovom výpredaji na akciových trhoch investori prestali týmto sľubom veriť a trh dával nulovú šancu zvýšeniu sadzieb v tomto roku. Aktuálne dokonca investori vidia skôr šance na zníženie sadzieb koncom roka 2019 alebo začiatkom roka 2020.

Dot graf

Fed túto trhovú „hypotézu“ v stredu potvrdil a nový „dot plot“ už neobsahuje očakávanie zvyšovania sadzieb v roku 2019. Fed aktuálne prognózuje iba jeden rate hike v roku 2020. To je výrazne menej než v decembri. Daný graf ukazuje guličky jednotlivých guvernérov, kde každá bodka predstavuje odhad jedného guvernéra FOMC, kde sa budú nachádzať sadzby v ďalších rokoch. Strieborná čiara je medián tohto odhadu v decembri a modré guličky predstavujú aktuálne marcové odhady. Z grafu je krásne vidieť obrovský holubičí shift v nálade Fedu a prepad odhadu sadzieb iba na jeden nárast v 2020.

Ako som už spomínal, trh očakáva znižovanie sadzieb a preto aj tento graf odhadov z centrálnej banky vyzerá byť veľmi optimistický a podľa investorov je opäť nereálny.

Menej dlhopisov v roku 2019

Ďalším negatívnym prekvapením bolo zníženie predaja dlhopisov zo súvahy Fedu, známe pod pojmom Quantitative Tightening, od mája. Tento program bude ukončený už v septembri. Dlho teda nevydržal.

Fed k tomu znížil aj odhad rastu HDP pre rok 2019 z 2.3% na 2.1% a infláciu aktuálne čaká na úrovni 1.8% z 1.9% v decembri. Centrálna banka USA tak stále zostane trpezlivá a bude sledovať, ako sa vyvinie ekonomická situácia.

Môže vás zaujímať: Marihuana na vzestupu – Evropské společnosti nastupují na konopný vlak

Reakcia na seba nenechala dlho čakať

Obchodovanie na burze bolo po rozhodnutí Fedu veľmi divoké – akcie najprv prudko vzrástli. Trh si však následne uvedomil, že situácia asi nie je tak pozitívna , keď centrálna banka takto výrazne úplne zmenila svoje odhady a náhľady do budúcnosti. Akcie sa následne prepadli, no už vo štvrtok sa znova tlačili hore.

Viac o vývoji cien akcií si budete môcť prečítať už zajtra v našich analýzach. Prihláste as na odber notifikácií (návod nájdete tu), nech vám to neujde.

Dôležité je si však uvedomiť, že dlhopisy až do 5 rokov sú aktuálne s výnosmi pod fed funds (2.5%), čo naznačuje, že dlhopisový trh očakáva zníženie sadzieb už pomerne rýchlo. Pokles výnosov pod sadzbu Fedu je veľmi negatívny pre ekonomický výhľad a taktiež pre niektoré firmy, hlavne banky, brokerov, poisťovne. Prepad výnosov je zlá správa pre ich marže.

Zatiaľ to však vyzerá tak, že dlhodobý rastový trend akcií v USA môže pokračovať aj naďalej. Akcie sú podporované hlavne uvoľnenou monetárnou politikou a centrálne banky po celom svete sa v priebehu posledných mesiacov vyjadrili, že nás znova čaká obdobie poklesu sadzieb.


Škola Tradingu je jedinečný online vzdelávací program určený pre všetkých záujemcov o obchodovanie na finančných trhoch. Všetky naše video-lekcie sú ponúkané ako vzdelávací cyklus a postupne na seba nadväzujú v danej problematike. Tým sa zaručí dôkladné pochopenie témy a jej využitie v reálnom obchodovaní. Zistite, ako fungujú finančné trhy, zostavte si vlastnú obchodnú stratégiu a zdokonaľte sa v psychológii obchodovania. To všetko ponúka Škola Tradingu.

avatar
  Subscribe  
Upozornit na