Fed bude pokračovat v politice, která Bitcoinu pomohla dosáhnout ATH – co to znamená pro trhy?

Share This Post

Nedávno měli vysocí představitelé Federální rezervní banky schůzi, na které se nakonec shodli, že současně zavedenou politiku nechají beze změny. Přitom prý ještě nedávno uvažovali, že by svůj nákupní program ukončili a nechali ekonomiku a kapitálové trhy bez větších zásahů. Něco podobného bylo už nějakou dobu očekáváno, ale z nějakého důvodu nechtějí s dosavadní politikou přestat.

Pravidelné nákupy dluhopisů

Rozvaha Fedu

Federální rezervní banka provádí již poměrně dlouhou dobu operace na volném trhu formou nákupů dluhopisů. A to nejen těch korporátní, ale i státních. Bohužel v dnešní době je možné, aby centrální banka nepřímo financovala chod státu. Jinými slovy se jedná o kvantitativní uvolňování, které je v dnešní době hojně rozšířené napříč centrálními bankami po celém světě.

Fed každopádně každý měsíc nakupuje aktiva v hodnotě 120 miliard dolarů, což není sice málo, ale v kontrastu s prvním a druhým kvartálem je to kapka v moři. Z rozvahy Fedu můžeme seznat, že nákupy byly ve zmíněném období skutečně markantní a snadno z toho exponenciálního růstu poznáme, že něco není v pořádku. Respektive není normální, aby centrální banka držela aktiva za 8 bilionů dolarů.

Bohužel nově zavedený trend se asi jen tak nezvrátí a musíme holt počítat s tím, že soustavné zásahy centrálních bank jsou jakousi normou. Peníze se tedy budou „tisknout“ jako na běžícím páse a úspory všech budou extrémně znehodnocovány. Navíc úrokové sazby jsou téměř nulové, takže je nemalá motivací si brát levné půjčky na investice.

Což samozřejmě vede k dalšímu inflačnímu tlaku, a jak víme, peníze z těchto půjček jdou nejčastěji do aktiv, jako jsou akcie, nemovitosti a třeba i do Bitcoinu. Pokud se na libovolném trhu cenová hladina rychle nafukuje, můžete si být jisti, že do toho trhu plyne hromada natisknutých dolarů, které Fed vytvořil jedním tlačítkem myši.

Co to pro nás znamená?

Dolarový index (DXY)

Jak jsem už nastínil výše, měnová inflace může způsobovat i inflaci aktiv a do jisté míry i spotřebního zboží. U těch aktiv každý vidí, že se nafukují, takže to není zrovna velké zjištění. Nicméně měnová inflace úplně vidět nejde, dokud se člověk nepodívá na graf nějakého agregátu, jako je M2. Avšak měnová inflace je rozpoznatelná i z toho, že směnný kurz měny rapidně oslabuje vůči jiným měnám.

Dolarový index je složen z košu směnného kurzu amerického dolaru vůči dalším šesti světovým měnám. Tudíž nemusíte sledovat jednotlivé měnové trhy, neboť k tomu stačí DXY. Od chvíle, kdy Fed začal extrémně agresivní monetární politiku (březen 2020), směnný kurz dolaru nesmírně trpí. Což je holt dáno tím, že peněžní zásoba se navyšuje.

Proto každý držitel amerického dolaru saturuje ze své kapsy jejich hospodářský růst. Což je vcelku dobrá motivace se této měny zbavit. Ovšem nic není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát.

Závěrem

Do budoucna nelze moc počítat, že by Federální rezervní banka příliš snadno upustila od současného směřování. Proč taky, když jim to vlastně funguje? Hospodářský růst a akciové trhy tímto způsobem nakopávají, ale že je vše drahé, je už nemusí trápit.

V každém případě bude rok 2021 velmi inflační a můžeme pouze doufat, že se to nepřelije i do spotřebního koše. Představte si, že by rostly ceny potravin stejně jako u akciového a realitního trhu. Z toho by byl armageddon.

Mohlo by vás také zajímat:

Demokraté o krok blíže k ovládnutí Senátu – Špatná zpráva pro dolar a akciový trh?

Related Posts

AI vládne světu od roku 2024, ale důvěra stále chybí

Umělá inteligence se od roku 2024 stala klíčovým tématem....

Staking ETF Etherea bude mít bez několikaměsíčního růstu jen malý dopad

Schválení stakingu pro spotové Ether ETF ve Spojených státech...

Prodejci Bitcoinu čekají v zóně 88 000–90 000 USD — dochází rally dech?

Bitcoin (BTC) se tento týden přiblížil hranici 88 000...

Dejte si pozor na TradingView – je to trojan, který krade kryptoměny

Společnost Malwarebytes, specializující se na kybernetickou bezpečnost, varovala před...

Volatilita bitcoinu dosáhla 3,6 % v důsledku zvýšené nejistoty na trhu

Bitcoin dosáhl 19. března volatility 3,6 %, což je...