Architekti a urbanisté dneška i minulosti většinou patřili k mužskému pokolení. Následkem toho město a jeho design často ignoruje potřeby žen, jejichž pohled zůstává neviditelný. Skupina španělských feministek a urbanistek se rozhodla tento stav změnit – díky nim nám část Barcelony ukazuje, jak by mohlo vypadat město vnímající potřeby žen. Podívejte se jak!
Město navržené ženami s ohledem na ženy
„Města mají být postavena pro nás všechny – pro muže, ženy i děti. Ale nejsou stavěny námi všemi. Většina míst, pokud ne všechna, jsou navržena a vybudována muži. Ale jak by vypadalo město, kdyby bylo navrženo ženami?“
Těmito slovy začíná krátkou reportáž o čtvrti Barcelony navrhované feministkami reportérka BBC. Jaké principy ve své práci španělské urbanistky využily? Jak by město navržené ženami mohlo vypadat? Podívejte se na krátké video BBC:
Více prostoru pro ženské toalety
Rozdílů mezi ženskými a mužskými toaletami jste si již určitě všimli. Ano, ty ženské jsou například věčně obsazené a mužské volné. Proč je tomu tak? Nuže, pisoárů se do určitého prostoru vejde více než klasických záchodů oddělených stěnami. Proto by ve městě navrženém ženami nechybělo více místa pro ženské toalety. A už vás někdy napadlo, že mnoho maminek raději nejde na toaletu, protože se tam nevejdou spolu s dětským kočárkem?
Město pro všechny: Fotbal není jediná hra na světě
Pokud se při navrhování města nemyslí na rozložení prostoru na hraní a volný čas, celý prostor si pravděpodobně uzurpují děti na hraní fotbalu. Jenže jsou tu i děti, které chtějí dělat jiné činnosti než fotbal, a proto je třeba tento prostor důkladně navrhnout a funkčně rozdělit.
Zelenější město: Konec dominujícím autům
Podle statistik se ženy více než muži pohybují po městě pěšky nebo prostřednictvím veřejné dopravy. Muži častěji na pohyb po městě využívají auta. V našich městech většinou dominují právě auta, která zabírají příliš mnoho prostoru. V Barceloně například auta zabírají až 60 % veřejného prostoru. Proto se španělské urbanistky snaží podporovat veřejnou dopravu, redukovat automobily ve městě a měnit způsoby rozmístění cest. Ulice přece primárně patří chodcům, cyklistům či lidem, kteří se chtějí venku setkat, popovídat, posedět při chutném jídle nebo zahrát karty.
„Musíme předejít tomu, aby si ten nejsilnější vzal i nejvíce prostoru. V tomto případě je jím auto,“ říká jedna z urbanistek.
Lavičky vybízejí k rozhovoru
Když se urbanistky ptaly lidí z komunity, co by si ve veřejném prostoru přáli, nejčastější odpověď byla velmi prostá: Lidé si přejí více laviček! Lavičky slouží nejen jako skvělé místo pro čtení či relax, ale i na poznávání se s lidmi a odpočinek pro lidi se zdravotním znevýhodněním.
Bezpečné město: Stop sexuálnímu obtěžování
Sexuální násilí a obtěžování je častým jevem všude ve světě, včetně EU a Slovenska. Španělské urbanistky myslely i na bezpečí pro ženy. Barcelona spustila aplikaci, přes kterou mohou obyvatelky a obyvatelé okamžitě nahlásit sexuální obtěžování, které zažili nebo viděli. Aplikace tak umožňuje vedení města mapovat nebezpečná místa.
Co myslíte, změnila by se slovenská nebo česká města, pokud by je navrhovaly ženy s ohledem na ženy? Jak by vypadala?
Co číst dál?
V Malajzii má vyrásť blockchainové mesto a Čína ho chce podporiť