Fundamenty na vrcholu – Tři hlavní důvody, proč se nebát o cenu kryptoměn

0
Bitcoin býk medvěd BTC kryptoměny bear bull

Cena kryptoměn poslední dva měsíce setrvale, i když velmi mírně, klesá. Do prostoru se opět vrací strach a nejistota. To ovšem není z dlouhodobého hlediska nutné, protože fundamentální hodnoty jednotlivých sítí jsou na extrémním vzestupu. Velká část klíčových metrik již překročila ATH z konce roku 2017.

Fundamenty nad sentiment

Sentiment v prostoru kryptoměn je vrtkavá veličina. Většinu investorů stále tvoří bežní lidé, kteří se rozhodli risknout vstup do vysoce spekulativního prostředí. Lidé, kteří nemají zkušenosti s investováním a často jsou ovládáni náladami, které se mohou změnit ze dne na den nebo i z hodiny na hodinu.

To znamená, že vysoká míra volatility silně hraje na nervy malých investorů. Nálady se tak v krátkodobém horizontu až překvapivě rychle mění. A proto nejsou dobrým indikátorem toho, jak si trh stojí.

Co naopak je dobrým indikátorem, to jsou fundamentální statistiky jednotlivých sítí. Dnes se podíváme na tři nejdůležitější indikátory, které jasně ukazují, že se prostor kryptoměn vyvíjí zdravým způsobem a z dlouhodobého hlediska tak máme nakročeno velmi dobře do budoucích let.

Bitcoin analýza – 3 důvody, proč bude Bitcoin v roce 2020 padat

Stablecoiny na extrémním vzestupu

Jedním z hlavních indikátorů, který ukazuje počet nově přicházejících peněz do prostoru jsou tzv. stablecoiny. Ty reprezentují nové peníze, které přitekájí do prostoru kryptoměn. A není jich málo.

na počátku roku 2020 byla celková kapitalizace stablecoinů přibližně 5.5 miliardy dolaru. To již není pravda a za půl roku na to se kapitalizace zvýšila 3x. Nyní můžeme vidět počet stablecoinů, který je na úrovni téměř 21 miliard dolarů.

Jak je vidět na grafu, tak kapitalizace stablecoinů v posledním půl roce nabrala opravdu enormních obrátek. Růst je to bezprecedentní. A vypovídá o faktu, že do kryptoměn teď přitéká opravdu hodně peněz a jejich efekt se teprve projeví.

To může být jistě i za delší dobu, takže není radno očekávat vzestup v brzkých dnech. Z dlouhodobého výhledu je to nicméně výborná zpráva.

Nenulové adresy u Bitcoinu

Kritickou metrikou u BTC jako hlavního reprezentanta kryptoměn jsou nenulové adresy. To jsou adresy, které vlastní i minimální množství BTC. Ty jsou na dlouhodobém vzestupu, i když propad po roce 2017 byl velmi znatelný.

Jak je vidět na předchozím grafu, tak v roce 2017 byl trh opravdu přepálený a mnoho malých investorů se rozhodlo prodávat. To je vidět na silném propadu na počátku roku 2018.

Nicméně nyní jsme již na ATH v počtu nenulových adres a rychlost, se kterou tato metrika stoupá, se opět zrychluje. To indikuje přísun nejen nových peněz, ale také nových lidí do kryptoměn.

Nedávno se nacvičoval přechod na Ethereum 2.0 a ne vše šlo hladce

Ethereum a počet transakcí

Celkový počet nenulových adres u ETH o deset milionů již překonal Bitcoin. Tím se jasně ukazuje, že využití sítě ETH je na vysoké úrovni. U ETH se jedná samozřejmě také o to, že díky rozmanitosti ekosystému mají uživatelé obvykle více peněženek a také do této metriky budou zapadat smart kontrakty.

Ethereum nicméně exceluje v jiné metrice a tím je počet transakcí. Ty dlouhodobě strčí Bitcoin do kapsy. Pokud se podíváme na měsíční průměry, tak ETH již také překročilo v počtu transakcí ATH z konce roku 2017.

Za měsíc tak na síti proběhlo na 36 milionů transakcí. To je více než milion transakcí na den (Bitcoin má přibližně 350 tisíc transakcí denně). To jasně ukazuje zájem o užívání sítě. Zatímco cena ETH byla na počátku roku 2018 okolo 1 200 USD, tak nyní se pohybuje kolem 400 USD a přitom se již síť využívá více.

Závěr

Pokud se nyní obáváte o to, jak se trh bude vyvíjet, tak si nemusíte dělat tolik vrásek. Fundamentální indikátory ukazují na vzestup. Kryptoměny jsou nicméně vysoce rizikové investice a proto je potřeba počítat i kritickými propady.

Menší cenové pohyby ovšem vypovídají spíše o momentální náladě než o fundamentálním vývoji kryptoměn.

Co číst dále:

Proč se spekuluje, že do oběhu vstoupí 150 000 BTC z Mt. Gox?

 

avatar
  Subscribe  
Upozornit na