Historický moment pro Bitcoin! Salvadorská vláda nakoupila 400 Bitcoinů a ode dneška vstoupil v platnost dlouho očekávaný bitcoinový zákon. Bitcoin bude v zemi považován za oficiální platební prostředek.
El Salvador a Bitcoin
Salvadorská vláda nakoupila 400 Bitcoinů za přibližně 21 milionů amerických dolarů. Dnešním dnem nabyl tzv. bitcoinový zákon v platnost a Bitcoin bude ode dneška v zemi považován za oficiální platební prostředek.
Salvadorský prezident Nayib Bukele uvedl, že tamní úřady nakoupily 400 Bitcoinů v předvečer spuštění kryptoměny jako oficiálního platebního prostředku. Prezident na svém twitterovém účtu uvedl, že stát nakoupil nejprve 200 Bitcoinů, a že „se nakoupí ještě více“. O několik hodin později prezident oznámil nákup dalších 200 Bitcoinů. El Salvador se tímto krokem stal historicky první zemí na světě, která vlastní kryptoměnu, a v jejíž rezervách se nacházejí Bitcoin.
Pokud chceš obchodovat nebo jen nakupovat kryptoměny, doporučujeme ti použít burzu Binance. Nemáš ještě účet na Binance? Vytvoř si ho nyní přes >>> slevový odkaz <<< a získáš doživotní slevu na poplatky při obchodování.
Ekonomická situace v zemi
Od dnešního dne se El Salvador stal první zemí na světě, kde se kryptoměna začala používat jako oficiální platební prostředek. Prezident Bukele tento krok oznámil začátkem června tohoto roku. Prohlásil, že rozhodnutí přijmout Bitcoin „může zlepšit život obyvatelům a pomůže zajistit přístup k finančním službám pro tisíce lidí mimo domácí ekonomiky“.
Úřady El Salvadoru oficiálně schválily Bukeleho návrh již 9. června 2020. Před oficiálním přijetím Bitcoinu byl jedinou oficiální fiat měnou americký dolar. Faktem je, že většina populace používá hotovost, a dokonce až 70 % obyvatel nemá bankovní účet a ani kreditní karty.
Přečti si také: Salvadorská vláda uděluje sankce podnikatelům, kteří odmítají přijmout Bitcoin!
Z důvodu převodu dolarové hotovosti na Bitcoin nebo naopak, začaly Salvadorské úřady spouštět speciální bitcoinové automaty. Prezident prohlásil, že v zemi bude fungovat přibližně 200 takových zařízení a všechny operace budou bez poplatků, což umožní ušetřit až kolem 400 milionů dolarů ročně za poplatky. Ekonomika země do značné míry závisí na penězích, které domů posílají občané pracující v zahraničí. Podle Světové banky (The World Bank) dosáhly tyto převody v roce 2019 až 6 miliard dolarů – což je přibližně pětina HDP El Salvadoru.
Co nám tento experiment ukáže v budoucnosti zatím nikdo říci přesně nedokáže, ale každopádně se je na co těšit. My vás samozřejmě budeme o situaci v El Salvadoru dále informovat.
Čti dále: Až 70 % Salvadorů chce, aby byl zákon o přijetí BTC zrušen