ICO Dfinity (TBA) – Projekt, který vybral 195 000 000 USD od institucionálních investorů

Share This Post

Dfinity je dalším z projektů, který by neměl uniknout pozornosti kryptofanoušků. Dfinity si získalo poměrně velkou pozornost již dávno a začalo se mu přezdívat „Sestra Etherea“. A pak si Dfinity všimli i institucionální investoři a na rozvoj Dfinity se tak podařila vybrat rekordní částka. 

Šílená sestra Etherea

Dfinity je v nadsázce popisováno jako šílená sestra ETH. Pokud se ale podíváme na to, co vlastně Dfinity je, tak se brzy dozvíme, že to není ani tolik šílená sestra, ale spíše sestra, která umí nové věci, které budou prospěšné pro kooperaci obou sítí. Ethereum by tak mohlo významně profitovat z existence kompatibilní síly.

Dfinity je novým decentralizovaným počítačem. Samotní vývojáři jej nazývají počítačem internetu. Jedná se o to, že společně s Dfinity vznikne síť počítačů, která bude fungovat na peer-to-peer bázi. Tyto počítače vytvoří prostor k instalaci softwaru, který bude moci profitovat z tradičních výhod smart kontraktů.

Další funkcí je možnost, kterou dává architektura systému, vytvářet privátní cloudy. Díky rychlosti sítě by tak mělo být možné vytvořit alternativu k dnešnímu cloudovému hostingu. Ve spojení s architekturou umožňující nahrávání softwaru se tak z Dfinity stává reálná konkurence pro běžné cloudové služby. Instalovaný software by pak mělo být jednoduché „proměnit“ ve smart kontrakt a tím získat veškeré výhody.

Zabiják nebo partner Etherea

Ačkoliv se o Dfinity mluvilo jako o zabijáku ETH, tak tým projektu dal jasně najevo, že chtějí s ETH maximálně spolupracovat a společně se rozvíjet. Decentralizovaný počítač projektu Dfinity má totiž trochu jiné vlastnosti, než má EVM (Ethereum virtual machine). Díky tomu by se oba projekty měly doplňovat a Dfinity má být chápáno daleko více jako rozvoj ekosystému ETH než projekt, který by chtěl s ETH soutěžit.

Tým projektu to vysvětluje následovně. Chápou ETH v kontextu technologie a přirovnávají tuto situaci k rozvoji hardwaru v 90. letech. Tehdy existovalo mnoho technologií, které soutěžily o dominanci na trhu, kde nakonec vyhrál systém 8086, protože byl vícedimenzionální a dával uživatelům podstatně více možností.

A skoro identicky vývojáři smýšlí o ETH. Díky své architektuře a radikálnímu vývoji se má ETH stát standardem decentralizovaných technologií. A právě proto se rozhodli pro cestu maximální kompatibility s ETH. Dfinity bude kompatibilní s ETH a tudíž všechny decentralizované aplikace, které běží na ETH, budou moci běžet i na TBA síti. Otázkou pak je, jestli ETH neztratí hodnotu, když bude možné provozovat decentralizované aplikace na rychlejším a levnějším systému.

Code is Law vs. AI is Law

Hlavním rozdílem mezi sítěmi je ve výše zmíněném nadpisu. Zatímco se síť ETH řídí rčením Code is Law (kód je právo), tak Dfinity se bude řídit jiným imperativem, kterým je AI is Law.

Pro ETH není vyšší autority než samotného kódu. I proto jsou smart kontrakty tak bezpečné (Tedy v případě, když nejsou napsány diletanty a pitomci). Na druhé straně jsou zde vždy klady a zápory a tudíž nejsou nynější smart kontrakty použitelné pro mnoho aplikací a centralizovaných služeb. Dfinity přístup je jiný a dá se shrnout do věty AI is Law. K pochopení tohoto pojmu se musíme podívat přímo do srdce celého systému, který je tvořen systémem, který se schovává pod zkratkou BNS.

Nervový systém blockchainu

BNS je zkratka pro The Blockchain Nervous Systém (Nervový systém blockchainu). Tento systém má přímý přístup do decentralizovaného počítače Dfinity a má na této síti také poměrně široká práva. BNS může zmrazit, rozmrazit a modifikovat nezávislé SW (smart kontrakty) na síti. Zároveň také bude moci upravovat software, který používají uživatelé k přístupu na síť. Třeba v případě, že je potřeba update síťového protokolu.

BNS není AI v klasickém slova smyslu, ale je to kombinace dvou faktorů. Na jedné straně jsou to ne-deterministické algoritmy. Toto je považováno za „AI“ část rozhodovacího systému. Na straně druhé pak stojí Neurony. To je lidský faktor. Neurony jsou v podstatě uživatelé sítě, kteří budou stakovat své tokeny a následně z toho pro ně plynou jistá práva a povinnosti. Ty do systému budou vnášet lidský faktor.

Jedná se víceméně o specificky upravený demokratický proces. Pokud vznikne smart kontrakt, kde si budete moci koupit dětskou pornografii, tak neurony (lidský faktor) budou moci navrhnout řešení situace takovým způsobem, aby byl tento smart kontrakt pozastaven a distribuce nelegálního obsahu zastavena. Neurony k tomuto řešení dojdou náhodnou cestou, která se nedá replikovat, protože nelze zachytit celou neuronovou síť. Jediná informace, která je dostupná, je garance decentralizovaného procesu.

Zde je samozřejmě otázka naprosté nutnosti širokého využívání sítě. Pokud by na síti rozhodovalo pouze několik málo neuronů, tak hrozí situace, že v síti budou diskriminovat jiné účastníky. Systém by měl být ovšem dostatečně atraktivní pro to, aby jej užívalo co nejvíce lidí a díky stakovaní tokenů se tak jedné či několika málo entitám nevyplatí ovládnout celou síť, protože ji následně znehodnotí a jejich tokeny už nebudou mít žádnou cenu.

Gmail na Dfinity?

Dfinity cílí na velké služby jako je Gmail a chce tak vytvořit síť, která bude schopna podporovat velmi náročné služby. Základní kalkulace sítě jsou optimalizovány na to, že v síti bude fungovat minimálně jeden milion počítačů. K tomu musí být ovšem Dfinity token hodnotný, aby se jej vyplatilo těžit (Proof of stake) a to se pravděpodobně povede, už vzhledem k tomu, že bez ICO se podařilo projektu získat 195 milionů dolarů.

Ačkoliv není momentálně možné konkurovat centralizovaným cloudovým službám, tak Dfinity díky svému scallingu by mělo být schopno výrazně snížit cenu provozování těchto služeb. Druhou výhodou, kterou tým Dfinity pokládá za kruciální, je inteligence sítě. Ta totiž nebude, podle vyjádření týmu, ani zdaleka ke své správě vyžadovat tolik lidských zdrojů. Díky tomu by se tak samotná cena provozu měla dostat výrazně pod klasické centralizované služby. Zde jsou výhody Dfinity systému:

Hlavní výhody

  • Tato platforma je nezastavitelná a neumlčitelná. Data zde zůstávají automaticky, takže není potřeba tolik plánovat a dělat neustálé zálohy a data managment, které potřebují tradiční systémy.

  • Systém je rezistetní vůči tomu, aby data někdo upravoval, falšoval či porušoval soukromí člověka nebo společnosti, která je na Dfinity nahrála. Zároveň mohou být data zašifrována ze strany klienta a neexistují žádná zadní vrátka, kterými by se k datům bylo možné dostat. Tím se jednou provždy vyřeší bezpečí a neustálé krádeže dat z velkých, centralizovaných databází.

  • Mít IT systém na cloudu Dfinity by mělo snížit náklady až o 75% vůči stávajícím službám. Tento nárok týmu se ovšem zatím opravdu nedá ověřit, protože funkční produkt zatím neexistuje a tato kalkulace může záviset na mnoha různých faktorech.

  • Decentralizované aplikace na síti spolu budou kompatibilní a budou spolu moci velmi jednoduše spolupracovat. Aplikace tak budou daleko více jedním softwarovým systémem, než pouhými atomizovanými jednotkami v jednom společném rámci.

Vzhledem k masivnímu zájmu investorů se dá očekávat, že vizi Dfinity věří opravdu hodně institucionálních partnerů. Další tokeny byly rozděleny mezi komunitu těch, kteří projevili zájem o projekt a byli součástí komunity ještě před finalizací plánu financování. Dá se očekávat, že Dfinity bude jeden z velmi úspěšných projektů a kdyby měl dostat číselné hodnocení, tak by to bylo 9/10. Projekt by měl být spuštěn ve čtvrtém kvartálu tohoto roku a následně bude i možnost tokeny zakoupit na burzách.

Oficiální web: https://dfinity.org

Related Posts

Inflácia v USA spomalila pod 3 %

Spotrebiteľské ceny v USA v júli síce mierne vzrástli,...

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...