Globální oteplování je pro Zemi vážným problémem, ale zamysleli jste se někdy, jak módní průmysl přispívá k environmentálním problémům? Když přemýšlíme o módě, vše, co nás napadne, je půvab a styl, ale nikdy ne to, co se týče výroby oblečení, které máte právě na sobě. Není novinkou, že módní průmysl proslul odpadem, který vytváří. Podle zpráv se při zpracování vyprodukuje asi 92 milionů tun tuhého odpadu, který se nakonec spálí na popel nebo uloží na skládky.
Tento článek je sponzorovaný.
Značky si překvapivě udržují svůj image tím, že spalují své výrobky namísto toho, aby je prodaly ve výprodeji. V roce 2018 společnost Burberry spálila zboží v hodnotě 37 milionů dolarů. Nejen značky, ale také maloobchodníci, továrny a mlýny vyhodí ročně obrovské množství surového materiálu v hodnotě bilionů dolarů.
Recyklační programy
Značky si začaly uvědomovat strašný dopad plýtvání na životní prostředí a zavázaly se k omezení spalování neprodaných zásob a místo toho je začaly prodávat se slevou. Značky jako Zara a H&M přijaly recyklační programy k řešení tohoto problému. Prostřednictvím této iniciativy mohou zákazníci v těchto obchodech zanechat nechtěné oblečení v módních koších. Nepoužité oděvy se pak posílají na charitativní účely, jako je Červený kříž, nebo do recyklačních závodů, kde se znovu používají nebo recyklují do výrobků, jako například čisticí hadry a izolační vlákna.
Přes veškeré úsilí módních gigantů však zůstává otázkou, zda bude toto úsilí ve srovnání s úrovní produkce oblečení, které se každý rok vyprodukuje, dostačující.
Blockchain jako záchrana
Pro blockchain je to pravé místo, kde může a začne hrát hlavní roli. Narušující technologie se postupně noří do módního průmyslu a neřeší pouze problémy s paděláním, ale zvládá i nadměrné plýtvání tkaninami. S blockchainem je možné sledovat původ produktu na potvrzení pravosti. Různé společnosti a startup se přidávají a integrují blockchain do svého podnikání. Například banka Plastic Bank ve Vancouveru používá blockchain na odměňování lidí z rozvojových zemí za recyklaci odpadu. V startup s názvem Queen of Raw se používá blockchain a AI na sledování zbytkových textilií, následné vyhledání a prodej kupujícím, kteří je dále prodávají designérům.
Podobný druh projektu založeného na blockchainu – Curate – se snaží využít jinou dimenzi módního průmyslu a využívá potenciál blockchainu na vyřešení nedostatků. Curate je decentralizovaná aplikace na objevování stylů, která se pokouší vyřešit problém padělání a podvodů v módním průmyslu. Protokol RFID umožňuje uživatelům sledovat autenticitu a nefalšovanost zakoupeného produktu skenováním kódu RFID pomocí svých mobilních zařízení. Spolu s tímto zavedla na své platformě pozoruhodný koncept sociálních sítí, který v podstatě spojí spotřebitele, maloobchodníky a designéry z celého světa na platformě sociálních médií.
Curate odměňuje všechny své uživatele za to, že přispívají a angažují se na platformě v podobě zveřejňování módního obsahu, módních stylů, hlasování nebo komentování příspěvků. Platforma je založena na blockchainu Ethereum a odměňuje uživatele v BTC, ETH a Token CUR8. CUR8 je jejich vlastní token na platformě ERC-20, který lze vyměnit za jiné tokeny založené na technologii Ethereum.
Blockchain je dnes avantgardním hnutím v módním průmyslu. Zatímco se zabývá problémy padělání, účetní kniha může zvýšit efektivitu v průmyslu, aniž by musela vést papírové záznamy, což usnadňuje okamžité vyzvednutí původního zdroje materiálů. Snížená míra odpadů povede k vzácnější likvidaci nebo spalování materiálů, a tím ke zdravějšímu životnímu prostředí. Větší transparentnost a zefektivnění procesu zavádění blockchainu určitě sníží vážný dopad oděvního průmyslu na životní prostředí. Curate se snaží využít potenciál blockchainu k vytvoření pozoruhodné platformy, která se zaměřuje a zlepšuje „životnost po prodeji“.
Oficiální web stránka – https://curate.style/