Za 11,5 roku od vzniku Bitcoinu byla vytěžena většina mincí. V současnosti je v oběhu více než 18 500 000 BTC, což znamená, že zbývá posledních 2,5 milionu a je konec. Otázkou je, jak dlouho bude trvat, než tyto mince vstoupí do oběhu.
Odpověď na tuto otázku je velmi jednoduchá. Nestane se to NIKDY. Vytěžit 18,5 milionu BTC nám trvalo něco přes 11,5 roku, se zbytkem se mineři budou trápit, dokud se vesmír nerozpadne na subatomické částice. Ale jak je to možné?
Proč nikdy nebudou vytěženy všechny Bitcoiny
Když vznikl Bitcoin, těžit ho bylo velmi jednoduché. Obtížnost je nastavena tak, že vzniká v průměru jeden blok každých deset minut. Za každý blok byla v prvních letech odměna 50 BTC. Po vytěžení 210 000 bloků však nastal první halving.
Halving je událost během níž se odměna za vytížení bloku sníží na polovinu. Zatím jsme byli svědky tří halvingů a dnes je odměna nastavena na 6,25 BTC. Přibližně za čtyři roky to bude 3,125 BTC, potom 1,5625 BTC a tak dále. Odměna se bude neustále snižovat a spolu s ní i rychlost, jakou se Bitcoiny emitují do oběhu.
Celý proces je nastaven tak, že po vytěžení nekonečna bloků bude v oběhu 21 milionů BTC a odměna za těžbu klesne na nulu. Je to relativně jednoduchá matematika a pokud jste se na střední či vysoké škole učili počítat nekonečné sumy, můžete si sami ověřit, že to sedí.
Závěr
Halving dává Bitcoinu jednu skvělou vlastnost. Zatímco inflace fiat měn neustále stoupá, inflace Bitcoinu klesá. V současnosti je srovnatelná s inflací měn jako euro, japonský jen či americký dolar. Proto je Bitcoin skvělým úložištěm hodnoty.
Zjistěte o halvingu více: