Supporty a rezistence jsou klíčem k úspěchu mnoha obchodníků. Někteří z nich je dokonce používají jako klíčový indikátor. Takže, co to vlastně ten support a rezistence je, a kde je na grafu hledat?
Co je to support?
Český překlad tohoto výrazu je zejména podpora (v TA se může uvádět i jako podlaha). Support značí částku (nebo cenovou oblast), u které má cena v pohybu dolů (downtrendu) tendenci se zastavit a odrazit se zpět nahoru. Většinou se pojí i se zvýšenými objemy kolem supportu. Stejně tak i platí, že čím větší časový rámec, tím větší roli support sehrává.
Co je to rezistence?
V češtině se používá hezké slovo odpor (v TA lze uvádět i jako strop). Rezistence je, dá se říci, opakem “supportu.” Rezistence je cenová úroveň, kde tradeři začínají prodávat, a proto se kolem této hranice začíná trend otáčet. Čím více odrazů (od supportu nebo rezistence), tím důležitější tato rezistence je.
Zónové supporty a rezistence
V případě kryptoměn se doporučuje využívat tzv. zónové supporty/rezistence. Princip je naprosto stejný jako u tradičních čárových, avšak namísto využití funkce trend line se používá funkce rectangle (obdélník). Pomocí něj se do grafu nakreslí obdélník, který zobrazuje cenové rozpětí, které by mělo být supportem, nebo naopak rezistencí. Zejména u kryptoměn by to mělo lépe pomoci s určením možnosti odrazu od supportu, či rezistence
Ze supportu rezistence a naopak
Mnozí z vás se už určitě zamysleli nad otázkou, co se asi stane, pokud support nevydrží a cena padne níže (nebo naopak rezistence nevydrží a cena vyletí výše)? Ze supportu se v tomto případě stává rezistence a naopak. Tento jev se neustále opakuje. Ve skutečnosti to tedy znamená, že jsou jisté cenové hranice, kdy se cena hýbe více nebo dělá výraznější pohyb směrem nahoru nebo dolů.