Jaký plán vám pomůže vydělat? – Psychologie – Deník 8. týden

Share This Post

Dnes nás žádná zkouška nečeká. Poslední dny se totiž věnujeme zejména psychologii, která je spojena s obchodováním, a snažit se tak najít indikátory na grafu by asi nemělo nyní smysl. Právě proto se raději ještě dnes podíváme na další velmi důležité téma spojené s obchodováním, a tím je plán. Před vstupem do každého obchodu totiž daný plán potřebujete, a právě proto si dnes řekneme, jak si vytvořit takový plán, který bude vyhovovat právě vám.

Plán před každým obchodem

Před vstupem do každého jednoho obchodu byste měli mít jasně stanovený postup, co přesně uděláte a za jakých podmínek do něj vstoupíte nebo naopak nevstoupíte. Dvě z nejčastějších otázek by měly být, kolik procent v daném obchodě riskuje (kde nastavím stoploss a s jakou částí svého portfolia do obchodu vstupuji) a kolik procent je zisk v případě úspěšného obchodu.

Jasně si tak zadefinujete své RRR (Risk: Reward Ratio) a budete mít dané vstupy a výstupy z obchodu. Ty však musíte striktně dodržet! Ať už vám váš obchod vyjde nebo ne, musíte mít skálopevnou disciplínu, která vám nedovolí nevystoupit z pozice na stoploss nebo která vám nedovolí držet coin i poté, co překonal stanovený target (cíl).

Pokud byste se totiž vašeho plánu nedrželi nebo byste žádný plán neměli, tak neobchodujete, ale pouze čistě hazardujete a gamblujete. To vás však velmi rychle přivede k devastujícím ztrátám a velmi negativním myšlenkám.

Co všechno musí ještě trader dodržovat?

Samozřejmě že nestačí mít pouze plán na jeden obchod, ale také je třeba mít vytříbenou celou strategii a postoj k obchodování, který bude mít jasná pravidla. Tím, že nikdo není stroj, je třeba si jasně určit, kdy si od obchodování člověk odpočine. Jakub Kralovanský například říká, že nikdy neobchoduje přes víkend. Ať se děje cokoliv, drží se plánu, že o víkendu nebude otevírat nové pozice.

Když už mluvíme o otevřených pozicích, kolik si myslíte, že byste jich měli mít maximálně otevřených? Pět, dvacet, čtyřicet? Samozřejmě, že správná odpověď neexistuje, avšak zde ve velkém platí pravidlo, že méně je někdy více. Protože snažit se obchodovat najednou 30 pozic je téměř nemožné. Mnoho traderů a profesionálů hovoří o maximálním počtu 10 otevřených pozici.

Navíc by se vám nikdy nemělo stát, že hodně riskujete. To znamená, že i když máte otevřených pouze 10 pozici, neměli byste v nich mít 80% hodnoty svého portfolia. To by vás totiž mohlo finančně, ale i emočně zruinovat, kdyby se trhy vydaly opačným směrem, než jste předpokládali (což se u kryptoměn stává opravdu často).

Trénovat, trénovat, trénovat

No a samozřejmě, že toto vše nepůjde bez adekvátního tréninku. Ten je při tradování velmi podstatný a neměli byste ho vynechat (pokud se tedy chcete stát ziskovými tradery). Takže zejména při technické analýze je třeba si zvolit strategii, a tu si následně zkoušet na grafech. Použít k tomu můžete například funkci replay na tradingview.

Nejprve by však mělo přijít ke zkoušení na papír, bez riskování. Tak můžete docílit to, že si na velké vzorku příkladů (Jakub doporučuje alespoň 500 přípravných obchodů na papír), můžete vyzkoušet svou strategii a vyhodnotit si její úspěšnost.

Závěr

Na toto všechno byste měli myslet ještě předtím, než se pustíte do obchodování, ať už naplno nebo jen ve volném čase. Jde zejména o to, že právě prostřednictvím takových pravidel a silné disciplíny si můžete na trzích velmi pomoci a tak zvýšit vaše šance na to, abyste byli dobrými obchodníky.

Related Posts

Robert Kiyosaki varuje: Dolár sa do 4 mesiacov môže zrútiť!

Slávny autor literatúry zameranej na finančnú gramotnosť Kiyosaki prichádza...

Popularita kryptomien medzi mileniálmi v USA mierne klesá

Finančná spoločnosť Bankrate pred nedávnom zverejnila správu, v ktorej...

TOP 5 článkov za posledný týždeň + Bonusová správa dňa

Pokiaľ ste nestihli si prečítať všetky naše články za...

Kryptomeny majú svetlú budúcnosť, ľudia prestávajú veriť centrálnym bankám!

Kryptomeny už dávno stratili negatívny punc a naopak sa...

Ministerstvo financí USA uvalilo sankce na 5 krypto adres spojených s ruskou neonacistickou polovojenskou skupinou

Ministerstvo financí Spojených států přidalo pět kryptoměnových adres spojených...

Jižní Korea vydala zatykač na zakladatele Terra Do Kwona

Zatímco komunita LUNC se raduje z možného návratu tokenu Terra Luna...