Moving Average Convergence Divergence (do češtiny se překládá jako konvergence a divergence klouzavých průměrů) je indikátor, kterému se budeme věnovat v dnešním článku. Ve spojení s Relative Strength Index je MACD ideální pomůckou každého obchodníka. Čím se tedy tento indikátor vyznačuje?
Co je MACD?
Tomuto indikátoru se také často hovorově říká „Magda“ a je ve spoustě věcí podobný indikátoru RSI (ale pochopitelně má i výrazné odlišnosti). Oproti RSI je však MACD takzvaný „lagging indicator“ (zpožděný indikátor). To znamená, že reaguje na trh s jistým zpožděním, a tak nemusí mít vždy prediktivní hodnotu. Za vznik tohoto analytického nástroje vděčíme Geraldu Appelovi.
MACD se skládá ze dvou čar (jde o moving Averages – klouzavé průměry) a rovněž má v sobě zakomponovaný takzvaný histogram, který zčásti dokáže předpovědět, kdy k překřížení daných klouzavých průměrů dojde. A to je přesně to, na co u MACD čekáte.
Jakmile dojde k překřížení klouzavých průměrů v rámci MACD indikátoru, je ten správný čas, kdy by měli všichni zbystřit pozornost. Právě tehdy totiž nastává okamžik, kdy by se daná kryptoměna měla výrazněji pohnout.
MACD a divergence
Samozřejmě že i v tomto případě je možná divergence mezi cenou a tím, co vám histogram ukáže. Pokud jde cena nahoru a histogram dolů, znovu byste měli upřednostnit histogram před cenovou akcí (i když zde je to již trochu více o osobních preferencích).
Závěr
MACD indikátor se nejčastěji využívá pro identifikaci nákupních a prodejních signálů. Dále je možné jej také využit pro předpověď překoupeného či přeprodaného trhu a pro potvrzení rostoucího nebo klesajícího trendu. Opět platí, že je vhodnější hledat vstupy do obchodu na vyšších TF, jako je 4H, 6H, 1D nebo klidně i weekly. Na nižších časových rámcích dochází k signálům pro obchod až příliš často a ne vždy jsou tyto signály relevantní.