Kdy byste se měli bát obchodovat – Strach a chamtivost – Deník 10. týden

deník, psychologie, mysl, reframing

Psychologie musí být zvládnutá na jedničku u všech, kteří chtějí být opravdu dobrými obchodníky. Právě proto jí v našem deníku věnujeme již třetí týden a budeme o ní psát ještě v dalších článcích. Jakub Kralovanský tomuto tématu dokonce věnoval ve svém kurzu až 13 videí, což jednoznačně ukazuje, jak moc je třeba mít psychologii pod palcem.

Reframing mysli přímo na trhu

Mnoho lidí vstupuje nebo drží své obchody na základě svých pocitů. Sem tam se to samozřejmě může vyplatit, avšak v drtivé většině případů jde o strategii, která vás obere o všechny vaše peníze. „Doufat“ v to, že se něco někam pohne, není strategie, ale cesta, která vás při obchodování zničí. Právě proto se snažte nemít růžové brýle v tom, že budete stále věřit v obrácení trhu, v ještě vyšší pumpu nahoru nebo zisky 500 % za měsíc.

Reframing vaší mysli je proto nezbytný. Musíte se zaměřit i na to, že informace, které dostáváte (nejen na trzích, ale i v životě), bývají z větší části neutrální. Jde o nás, naši hlavu a rozum nebo naše srdce a pocity. Právě ty přidávají konkrétní význam informacím (ať už negativní, nebo pozitivní).

Bitcoin se právě pohnul nahoru. Je to dobrá zpráva, špatná zpráva, nebo neutrální? To už záleží na vás. Dobrá zpráva to je, pokud vlastníte BTC a doufáte, že vám pomůže vydělat. Špatná zpráva to je, pokud BTC shortujete nebo jste žádný nekoupili – i přesto, že jste nad tím uvažovali. Neutrální zpráva to je tehdy, pokud vám je BTC úplně ukradený. A právě takto všichni přidělujeme informacím jejich význam (a to zejména emoční). Při tradingu si tohoto faktu musíte být obzvlášť vědomi, protože jinak by vás to mohlo psychicky, ale také finančně zruinovat.

Strach a chamtivost – zabiják zisků

No a když už jsme při tom, co by vás mohlo zruinovat, tak jsou to definitivně i strach a chamtivost (fear and greed). Tyto dvě emoce převládají téměř na všech trzích po celém světě, a proto je třeba mít je pod dostatečnou kontrolou. Vždyť se podívejte na klasické FOMO nebo FUD a zamyslete se nad tím, co je pohání. Fear Of Missing Out a Fear, Uncertainty and Doubt. V obou se nachází strach už přímo v názvu. Avšak první zkratka popisuje strach z toho, že by vám mohly ujít nějaké zisky a obchody. Právě to často vede mnoho nezkušených obchodníků k tomu, aby se do obchodu vrhli i nepřipraveni. A o tom je chamtivost.

Pokud vstoupíte do obchodu jen proto, že vidíte, že nějaká kryptoměna letí nahoru, a nemáte provedenou žádnou podrobnou analýzu a plán, nechali jste se ovládnout emocemi, zejména chamtivostí. Opět tedy platí, že pokud toto děláte, směřujete jasně do záhuby a ztráty vašich peněz. Dokonce jestliže obchodujete s penězi, které ztratit nemůžete (což byste rozhodně neměli!), tak vás strach bude ovládat mnohem více.

Takové obchodování bude generovat pouze nervy, stres, bolest a množství chyb, a tedy vás koneckonců naprosto zruinuje. I z tohoto důvodu se budete muset naučit zbavit se nejen těchto negativních emocí, ale také zaujatosti vůči informacím a jejich emočním významu. To vás následně zbaví bolesti, kterou byste na trhu prožívali v případě, že byste se jich nezbavili.

Závěr

Opět byste měli být o něco chytřejší v tom, jak se stát dobrými a prosperujícími obchodníky, a to díky našemu deníku. Avšak na to pouze informace nestačí. Zejména při emocích a psychologii musíte dbát na to, abyste věděli, jak dané informace aplikovat u sebe a do svých obchodů. To je totiž klíčem k tomu, aby se i z vás mohl stát obchodník, který prosperuje a z dlouhodobého hlediska může je v profitu.

Co číst dál?

Blockchain, ktorý sa bude využívať po celom svete – Binance prináša projekt Venus