Blockchain zaznamenal za posledních 10 let radikální rozvoj. Kvůli pseudoanonymitě prostoru ovšem není jednoduché určit, kolik lidí doopravdy kryptoměny vlastní. V následujících řádcích se pokusíme odhalit přibližné číslo, které by mohlo odpovídat realitě.
Blockchain peněženky
Nejprve se podíváme na na to, kolik existuje BTC peněženek. Podle webu Statista jsme momentálně překročili hranici 40 milionů unikátních BTC peněženek. To znamená, že hrubý odhad může být okolo 40 milionů lidí, kteří vlastní BTC.
Dalším dílem skládačky pak budou data z portálu Bitinfocharts. Ten momentálně ukazuje na přibližně 32 milionů BTC peněženek. Zde nejsou zahrnuty peněženky s hodnotou nižší než dolar. I podle ostatních statistických webů se dostaneme přibližně k číslu 40 milionů peněženek.
Coinbase a jiné burzy
Při počítání lidí pomocí BTC adres (vycházíme z předpokladu, že v podstatě každý investor do kryptoměn má BTC peněženku s minimálním objemem) existují úskalí. Důležité on-chain statistiky totiž nezahrnují např. uživatele burz.
Jak se stát traderem – Bez těchto sedmi pravidel nebudete nikdy ziskový obchodník – Programování mysli – Deník 10. týden
Coinbase má přibližně 30 milionů uživatelů. To by znamenalo, že 75 % všech majitelů BTC získalo Bitcoin přes Coinbase. Jenže mnoho uživatelů BTC může mít své Bitcoiny v držení jedné peněženky, kterou bude právě peněženka Coinbase. Podobná čísla najdeme i u Binance. Zde se odhaduje, že počet uživatelů burzy je okolo 18 milionů lidí.
Existuje teoretická možnost, že se všichni tito vlastníci BTC překrývají. Zároveň je ale potřeba mít na paměti, že mnoho uživatelů má více BTC peněženek. Z původních 40 milionů tak mnohé mohou být duplicitní.
30–60 milionů uživatelů
Je nesmírně těžké určit přesný počet lidí, kteří jsou aktivní v kryptoprostoru. Rozumný odhad je ovšem okolo 40 milionů lidí. Na jedné straně má mnoho uživatelů kryptoměn duplicitní peněženky, ale na druhé straně existuje mnoho jiných, kteří drží své BTC na peněženkách spojených s burzami.
Do této úvahy nejsou zahrnuti držitelé altcoinů, kterých bude jistě také mnoho, a čísla by se mohla vyšplhat až k 50 milionům uživatelů. Rozumný předpoklad tak je, že se čísla počtu uživatelů musí pohybovat přibližně mezi 30–60 miliony obyvatel na celé planetě.
A k tomu zde máme další důležitou statistiku, která ukazuje růst počtu uživatelů internetu, jenž se chystá prorazit 4 miliardy lidí. Z celkového počtu uživatelů internetu se tak dostaneme přibližně na +/- 1 % těch, kteří vlastní kryptoměny.
V rámci toho existuje porovnání, které je důležité, a tím je adopce internetu mezi širokou veřejnost. V následující grafice je vidět, že přibližně 1 % populace používalo internet v roce 1996–97. V podobné situaci se nacházíme nyní i v kryptoměnách.
Trend je zřejmý
Důležitým faktorem je také tendence růstu. Počet uživatelů Bitcoinu a dalších kryptoměn stabilně roste a zdá se, že i bez ohledu na vývoj ceny, ačkoliv podle webu Statista v posledním kvartálu roku 2019 růst množství BTC peněženek silně akceleroval.
Jsme tak stále na počátku rozvoje kryptoměn a na počátku adopce mezi širokou veřejnost. I když mnozí pochybují o tom, jestli se znova odehraje podobný scénář jako v roce 2017, z čísel jasně vychází, že potenciál kryptoměn je ještě tak obrovský, že je těžké dohlédnout všech jeho hranic.
Co číst dále:
VIDEO analýza – Praskne Bitcoin a jeho dominance a začne konečně altcoin season?