Mixování – Dává anonymitu, ale burzy jej blokují

zdroj:kryptomagazin.sk

Mnoho začátečníků v oblasti obchodování s kryptoměnami vstupuje do dané sféry z častokrát nesprávně interpretovaných důvodů.

Za jeden z největších omylů je s určitostí považován pojem “anonymita”, která by měla poskytovat odesílateli i příjemci bezpečnost a soukromí. Není však žádnou novinkou, že transakce Bitcoinu a mnoho jiných kryptoměn umíme jednoduše vypátrat. Je proto třeba používat pojem “pseudonymita”.

Je mixování cestou k úplnému soukromí?

Jelikož je absolutní anonymita považována za omyl, otázkou zůstává, co všechno je možné uchovávat v utajení? Pro vládní agentury je přímo nemožné vypátrat IP adresy a osobní údaje. Klíč k odhalení nastává při platbách, které jsou využívány pro různé produkty nebo služby. V tomto případě je možné odhalit odesilatele i příjemce.

Pojem “mixování” se začíná ve světě kryptoměn objevovat stále častěji. Tento druh transakce je považován za nebezpečný a z tohoto důvodu je i zakázán. mto způsobem dokáže odesílatel “umixovat” spojení mezi adresou “crypto úschovnu” a jeho skutečnou identitou.

princip mixování

Princip mixování, zdroj: Cointelegraph

Analýza blockchainu jako hlavní nástroj dopadení

Analýza deseti leté historie block – chainových údajů umožnila úřadům v USA dopadnout provozovatele a hlavního organizátora služby “Bitcoin Fog”. Služba byla založena na neslavném Darkwebu a jejím hlavním znakem je využívání pochybných transakcí mixováním. Výdaje na hosting serverech, které byly zaplaceny digitální měnou, umožnily úřadům identifikovat pachatele.

V případě Bitcoin Fogu, bylo odhalení opravdu náročné. Služba poskytovala dokonalé soukromí. Uživatelé mohli “mixovat” mince s jinými uživateli. Tímto způsobem je absolutně nemožné odhalit cílové adresy.

Jaké možnosti nabízí trh?

Trh nám poskytuje mnoho služeb, které využívají pochybné transakce. Jedná se o plně centralizované řešení. Při tomto řešení vzniká mnoho otazníků a problémů. S řešením přišla služba CoinJoin, kde už z anglického názvu dokážeme usoudit, co je hlavním cílem této služby.

coinjoin

Služba CoinJoin, zdroj: Cointelegraph

Dochází totiž ke spojení prostředků více uživatelů do jedné transakce. Před odesláním transakce do sítě je každý z účastníků povinen podepsat daný úkon. Samozřejmě na závěr obdrží každý uživatel své původní množství. Nikdo však není schopen vidět původ mincí, dokonce ani hlavní subjekt, který provede sloučení do jedné transakce. Obecně platí pravidlo, čím více subjektů, tím nižší je stupeň prokazatelnosti pochybného úkonu.

Existuje i možnost obchodování na decentralizovaných burzách (DEX)Sledování je v tomto případě dokonale eliminováno.

Poskytovatelé služeb

V současnosti je stále více požadována a využívaná anonymita i při posílání transakcí na crypto úschovny. Mezi nejznámější služby patří Wasabi Wallet, která je však aktuálně dostupná pouze pro desktopové zařízení.

Další zajímavou alternativou je peněženka Samourai, která je dostupná pro PC i mobilní zařízení.

Tyto služby obecně nejsou nelegální. Přesto se setkávají s odporem na burzách.

Poznámka na závěr:

Čím více lidí si uvědomí, že soukromí slouží zejména k osobní ochraně, tím méně společností bude odmítat služby využívající mixování. Chcete-li získat anonymitu v kryptoměnách a využívat výhod, které přináší, zde najdete komplexní návod, který vám ukáže, jak na to.