Zdá sa, že Medzinárodný menový fond (MMF) zaujíma v poslednej dobe ku kryptomenám oveľa rozvážnejší prístup.
Rétorika MMF smerom ku kryptomenám sa mení
Vo svojom blogovom príspevku z 22. júna tento globálny veriteľ diskutoval o potenciálnej účinnosti zákazu kryptoaktív a vyzval k ústretovejšiemu prístupu k ich správe. Pri pohľade na región Latinskej Ameriky a Karibiku (LAC) MMF vyzdvihol pokrok, ktorý krajiny ako Bahamy, Brazília či Jamajka dosiahli. Uviedol, že práve krajiny LAC vedú v prijímaní kryptoaktív. Niekoľko krajín už (s cieľom zvýšiť finančnú inklúziu, posilniť platobné systémy a znížiť náklady na cezhraničné prevody) zaviedlo CBDC.
Podľa MMF podnietili dopyt po kryptoaktivách ich potenciálne výhody, vrátane ochrany pred ekonomickou nestabilitou a lepšieho finančného začlenenia. Aj napriek tomuto rastu však varoval, že prijatie kryptoaktív so sebou nesie aj výzvy a riziká. Uviedol, že zvláštnemu riziku čelia krajiny s historicky nestabilnou situáciou, nízkou inštitucionálnou dôveryhodnosťou a korupciou.
V príspevku potom MMF poukázal na riziká spojené s prijatím kryptoaktív, ako je Bitcoin. Ich prijatie ako prostriedku zmeny totiž nemusí byť všeobecne rozšírené.
Salvadorská skúsenosť s Bitcoinom naznačuje, že existujú riziká spojené s prijatím “nekrytých” kryptoaktív. Tých, ktoré sa pri tvorbe hodnoty spoliehajú skôr na ponuku a dopyt než na nejaké aktívum a ktoré podliehajú značnej volatilite cien, aj keď sú výslovne podporované vládou.
Napriek načrtnutým rizikám MMF uznal potenciálne prínosy kryptomien. Zdôraznil však (z hľadiska účinného riadenia rizík) význam regulácie a politických rámcov šitých na mieru.
Hoci niekoľko krajín kryptoaktíva vzhľadom na ich riziká úplne zakázalo, tento prístup nemusí byť z dlhodobého hľadiska účinný. Namiesto toho by sa mali zamerať na riešenie hnacích síl dopytu po kryptoaktívach, vrátane neuspokojených potrieb občanov v oblasti digitálnych platieb, a na zvýšenie transparentnosti, a to zaznamenávaním transakcií s kryptoaktívami do národných štatistík.
Záver
Tento blogový príspevok MMF nadväzuje na jeho predchádzajúci post o účinných politikách pre kryptoaktíva. Vo februárovej správe s pokynmi sa jeho autori obrátili na členské krajiny ohľadom dôležitosti vhodnej politickej reakcie na kryptoaktíva s argumentom, že „nerobiť nič je neudržateľné, pretože kryptoaktíva sa môžu aj naďalej vyvíjať“. A to napriek nedávnym nie príliš pozitívnym udalostiam v kryptomenovom odvetví.
Meniaci sa postoj MMF ku kryptoaktívam odráža jeho uznanie významu regulácie a politických rámcov prispôsobených tomuto sektoru. Tento posun nám tiež naznačuje pokrok pre odvetvie digitálnych mien ako celku.