Napjatá situace na Blízkém východě přinesla debatu o tom, zda je Bitcoin bezpečné úložiště hodnoty. Pokud by to byla pravda, zařadil by se Bitcoin po bok zlata a dalších bezpečných úložišť hodnoty.
Profesionální analýza BTC – 10.01.20 Technická analýza BTC/USD – Klíčová úroveň na dosah ruky
Írán vs. USA
Prezident USA Donald Trump nedávno vydal příkaz k zabití íránského generála Kásima Sulejmáního. Sulejmání byl fakticky druhým mužem Íránu. Po zabití Sulejmáního následovala série událostí, která vyvrcholila pravděpodobným sestřelením ukrajinského civilního letadla.
Eskalace konfliktu vyvolala vzestup safe haven majetků. A s nimi stoupal i Bitcoin. To dovedlo mnohé analytiky v prostoru k domněnce, že se jedná o potvrzení Bitcoinu jako bezpečného úložiště hodnoty. Známý analytik Willy Woo tvrdí, že se jedná o betatest BTC jako bezpečného úložiště.
I think Bitcoin just got its first successful beta test of being a war time safe haven, this is a pretty big test for Bitcoin.
— Willy Woo (@woonomic) January 8, 2020
I další vlivné informační kanály hlásí, že Bitcoin je nyní oficiálně úložištěm hodnoty pro neklidné doby. YouTube kanál Sunny Decree vydal video s titulkem „Oficiálně potvrzeno, Bitcoin patří mezi safe haven majetky“. Sunny Decree argumentoval tím, že ceny zlata, stříbra, ropy a Bitcoinu se pohybovaly téměř identicky a respektovaly souběh událostí.
Další analýza z dílny Messari Crypto přinesla podrobný graf toho, jak BTC reagoval na události na Blízkém východě. Dle analýzy je pravděpodobné, že se jednalo o přímou reakci na eskalaci a následné uklidnění konfliktu.
Bitcoin and the Iran conflict: Is $BTC becoming Digital Gold?
From @RyanWatkins_ pic.twitter.com/jN6TIlM8k9
— Messari (@MessariCrypto) January 8, 2020
Je Bitcoin bezpečným úložištěm hodnoty?
Předchozí argumenty jsou poměrně přesvědčivé a zdá se, že je zde určitá míra korelace mezi bezpečnými úložišti hodnoty a Bitcoinem. Jenže celá situace je podstatně složitější. Nynější argument prakticky nebere v potaz fakt, že pro Bitcoin jsou extrémně silné pohyby prakticky denní rutinou.
Extrémní volatilita BTC nutně vede k pochybám o tom, zda je Bitcoin bezpečným úložištěm hodnoty. O tom by jistě mohlo mluvit mnoho lidí, kteří nakupovali Bitcoin v posledním tažení předchozího bull runu. Na druhé straně je nutné zmínit, že retailoví investoři pravděpodobně nevyužívají bezpečných úložišť majetku. Ty budou využívat hlavně instituce.
Ne nadarmo se institucionální investice nazývají smart money. Teoreticky je tak možné, že institucionální investoři opravdu reagují na události z reálného světa a vidí momentální cenu BTC jako vhodnou pro vstup a udržení hodnoty v neklidné době.
Jedna vlaštovka jaro nedělá
Největším problémem je ovšem fakt, že taková informace není ověřitelná. Vysoká volatilita BTC totiž vede k tomu, že není možné rozlišit, zda se jedná o pohyb způsobený konkrétní událostí, anebo je to standardní a známá tržní volatilita. Dalším důležitým faktem je, že existuje nezanedbatelná pravděpodobnost, že dané pohyby způsobila jedna či několik málo entit.
Trh s BTC je tak malý, že velcí hráči mají možnost jej manipulovat. Další možností je například vytvoření cenové iluze, že je Bitcoin bezpečným úložištěm, ze strany jednoho velkého hráče.
Jedna vlaštovka jaro nedělá a tvrdit, že je potvrzeno, že BTC je safe haven majetek, není rozumné. Pokud by BTC vykazoval hlubokou míru korelace s bezpečnými úložišti, a to po delší časové období, bylo by možné dělat konkrétní závěry. Prozatím se jedná pouze o pozitivně laděnou spekulaci.
Co číst dále:
CME Futures GAP na 7670 – 7730 $ – Bitcoin se s 95% šancí podívá ještě níže