Objemy na CoinMarketCapu vypadají reálně – Věříte novému algoritmu od Binance?

Share This Post

Web CoinMarketCap je již dlouhá léta titulní stránkou světa kryptoměn. Najdete na ní údaje o průměrných cenách jednotlivých coinů seřazených podle kapitalizace, změnu za posledních 24 hodin, počet mincí v oběhu a mimo jiné také 24h volume – tedy objem zobchodovaných mincí na klasických spotových burzách.

A právě poslední údaj byl v posledních 3 – 4 letech neskutečně zmanipulován až do bodu, kdy ho všichni prostě začali ignorovat. Na internetu zároveň vzniklo množství dalších webů, které informují o denním volume. Skvělým, i když neúplným zdrojem je také web bitcointradevolume.com od společnosti BitWise.

Burza Coinbase jde listovat množství nových altcoinů – Které to jsou?

Problém s volume (nejen) na coinmarketcapu

V čem je problém? Proč ani v roce 2020 neexistuje spolehlivý zdroj dat o objemech na trhu s kryptoměnami? Odpověď je jednoduchá. Kryptoměny nejsou regulovány a burzy, na kterých se obchodují, nemusejí dodržovat přísná pravidla nastavená vládou. Existuje obrovské množství směnáren, které chtějí uměle posílit své postavení na trhu, a tak lžou o množství zobchodovaných coinů na svých platformách. Tento jev je známý jako fake volume.

Navíc existuje množství burz, které zcela fejkují svůj volume, ale reálně jsou úplně prázdné. Spekuluje se, že společnost coinmarketcap na těchto burzách dlouhodobě profitovala a umožnila jim dostat se na první příčky. Samozřejmě ne zadarmo. Nováček pak přišel na CMC, našel si burzu s nejvyšším volume, vytvořil si tam profil, poslal peníze a obchodoval, většinou za velmi vysoký poplatek.

TOP 3 věci, které byste měli vědět o globálním trhu dnes 19. června

Coinmarketcap přichází s řešením – Je však dostatečné?

Jak tedy rozlišit čestné burzy od těch, které své objemy částečně nebo i úplně navyšují? Web coinmarketcap byl relativně nedávno odkoupen burzou Binance a od té doby jsme postřehli velké změny. Data o objemech jsou nyní podstatně čistší a vytvořen byl bodovací systém, který dává váhu ohlášenému objemu.

Klasické burzy, jako jsou Coinbase, Bittrex, Bitfinex či Binance, mají samozřejmě plný počet bodů, protože o svých objemech nelžou. Jiné směnárny, jako jsou například OKEx, BitZ či HBTC, ale mají snížené skóre.

Od změny algoritmu na výpočet celkového objemu zobchodovaných mincí na trhu jsou data na coinmarketcapu uvěřitelnější. Dá se jim ale věřit? Hlášené objemy jsou stále relativně vysoké. Podle CMC se za posledních 24 hodin zobchodovaly Bitcoiny za 18 miliard dolarů, ETH za 7 miliard a USDT za 21 miliard. To jsou stále neuvěřitelně vysoká čísla. Obzvláště proto, že jde o spotový volume, do kterého se nepočítají objemy na trzích s deriváty.

Related Posts

Zakladatel Binance by měl být uvězněn na 36 měsíců, tvrdí američtí žalobci

Zatímco se úřady Spojených států chystají 30. dubna udělit...

Bitcoinové velryby odmítají prodávat, zatímco cena BTC se zbavuje „euforie“

Bitcoinu 16. dubna hrozila nová místní minima, protože investoři...

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...