Objemy na CoinMarketCapu vypadají reálně – Věříte novému algoritmu od Binance?

Share This Post

Web CoinMarketCap je již dlouhá léta titulní stránkou světa kryptoměn. Najdete na ní údaje o průměrných cenách jednotlivých coinů seřazených podle kapitalizace, změnu za posledních 24 hodin, počet mincí v oběhu a mimo jiné také 24h volume – tedy objem zobchodovaných mincí na klasických spotových burzách.

A právě poslední údaj byl v posledních 3 – 4 letech neskutečně zmanipulován až do bodu, kdy ho všichni prostě začali ignorovat. Na internetu zároveň vzniklo množství dalších webů, které informují o denním volume. Skvělým, i když neúplným zdrojem je také web bitcointradevolume.com od společnosti BitWise.

Burza Coinbase jde listovat množství nových altcoinů – Které to jsou?

Problém s volume (nejen) na coinmarketcapu

V čem je problém? Proč ani v roce 2020 neexistuje spolehlivý zdroj dat o objemech na trhu s kryptoměnami? Odpověď je jednoduchá. Kryptoměny nejsou regulovány a burzy, na kterých se obchodují, nemusejí dodržovat přísná pravidla nastavená vládou. Existuje obrovské množství směnáren, které chtějí uměle posílit své postavení na trhu, a tak lžou o množství zobchodovaných coinů na svých platformách. Tento jev je známý jako fake volume.

Navíc existuje množství burz, které zcela fejkují svůj volume, ale reálně jsou úplně prázdné. Spekuluje se, že společnost coinmarketcap na těchto burzách dlouhodobě profitovala a umožnila jim dostat se na první příčky. Samozřejmě ne zadarmo. Nováček pak přišel na CMC, našel si burzu s nejvyšším volume, vytvořil si tam profil, poslal peníze a obchodoval, většinou za velmi vysoký poplatek.

TOP 3 věci, které byste měli vědět o globálním trhu dnes 19. června

Coinmarketcap přichází s řešením – Je však dostatečné?

Jak tedy rozlišit čestné burzy od těch, které své objemy částečně nebo i úplně navyšují? Web coinmarketcap byl relativně nedávno odkoupen burzou Binance a od té doby jsme postřehli velké změny. Data o objemech jsou nyní podstatně čistší a vytvořen byl bodovací systém, který dává váhu ohlášenému objemu.

Klasické burzy, jako jsou Coinbase, Bittrex, Bitfinex či Binance, mají samozřejmě plný počet bodů, protože o svých objemech nelžou. Jiné směnárny, jako jsou například OKEx, BitZ či HBTC, ale mají snížené skóre.

Od změny algoritmu na výpočet celkového objemu zobchodovaných mincí na trhu jsou data na coinmarketcapu uvěřitelnější. Dá se jim ale věřit? Hlášené objemy jsou stále relativně vysoké. Podle CMC se za posledních 24 hodin zobchodovaly Bitcoiny za 18 miliard dolarů, ETH za 7 miliard a USDT za 21 miliard. To jsou stále neuvěřitelně vysoká čísla. Obzvláště proto, že jde o spotový volume, do kterého se nepočítají objemy na trzích s deriváty.

Related Posts

VanEck predpovedá, že Ethereum dosiahne do roku 2030 11 800 USD

Nedávny hard fork Etherea, ktorý umožňuje používateľom vybrať stakované...

Výnosy kryptoměn souvisejících s AI vzrostly po spuštění ChatGPT až o 41 %

Nedávná studie provedená výzkumníky z Blockchain Research Lab v Hamburku...

Obtiažnosť ťažby bitcoinu dosiahla historické maximum

Obtiažnosť ťažby bitcoinu (BTC) sa 31. mája navýšila a...

Binance školila českých policajtov a prokurátorov v Prahe

Spoločnosť Binance usporiadala v minulom týždni sériu seminárov pre...

Nový štandard prevádza NFT z Etherea do blockchainu bitcoinu

NFT bola dlho doména primárne blockchainu Etherea. Ale ako...