V minulé části jsme si ukázali na praktických příkladech syrové praktiky ICO projektů a jiných scam projektů. Tento článek bude o druhé tzv. kategorii podvodů a tou jsou HYIPs projekty. HYIP z angl. High-yield investment program, což je v překladu vysoce výnosný investiční program.
Takových projektů je ještě daleko více. Jejich funkčnost spočívá v jednoduché věci. Získat co nejvíce peněz od investorů a nakonec zaniknout. Taková je bohužel realita. Tyto projekty více než několik měsíců nefungují. Častokrát se Vám nestihne ani vrátit vklad. Vzhledem k tomu, že jde opět o ponziho schéma, tak ti, co investují, přispívají Vám na vyplácení, ale nikdy to neskončí tak, že každý vydělá. Právě naopak. Takových stránek/domén je dohromady aktuálně zaevidovaných přes 11 000!!! Každá se stejným cílem. Obrat Vás o peníze. Pojďme si je pár představit.
Coininvestmentbank
Mezi jeden z nedávných a velmi dobře technicky vytvořených HYIPs projektů byla stránka coininvestmentbank. Tvářila se jako burza, která na začátek při registraci „darovala“ investorovi 5000 Digibyte coinů (DGB), které si uživatel nemohl ihned vybrat. Žádali uživatele o vklad dalšího krypta, že po 80 dnech od založení účtu bude možné prostředky vybrat. Omyl. Systém samozřejmě výběr nepovolil, vyhazoval chybu transakce a nakonec přestala cca po půl roce fungovat i stránka samotná. Toto byl investiční HYIPs projekt, který nevyplácel od začátku, ale máte množství takových, které vyplácejí své investory od vzniku. Nejdříve se vrací vklad, čehož se většina investorů ani nedočká.
Najdou se i tací, kteří dokáží na těchto projektech vydělat
Existuje skupinka lidí, kteří vyhledávají všechny takové projekty a investují pro zvědavost. Vědí, že pokud to stihnou a investují u zrodu programu, mají vysokou pravděpodobnost, že se jim vrátí vklad + něco navíc. Často je návratnost vkladu přes 60 dní, ale bohužel některé projekty nevydrží fungovat ani měsíc. Pokud již dostatečně vybrali, „spakují se“ a odejdou. Takové hazardování je ale moc spekulativní a nedoporučujeme ho.
Mezi tyto projekty patří a patřily např. Gemneon, BTCMine, TrustBitcoin, BitNex, MiningBTC, Dogebit, Qmarto, Stablemining.biz, Cryptoza, my-doge, Armotrade a jedenáct tisíc dalších…
Bitcoin generátor!
Samostatnou kategorií jsou tzv. Bitcoin generátory. Od čehokoliv s názvem generátor doporučujeme dát ruce pryč. Žádné Bitcoiny se Vám nikdy nevygenerují, i když to „naskakuje“ na stránce pěkně. No zas je to jen způsob, jak Vás obrat o peníze.
Gemneon – návrat zlodějů
Dokonce titíž vývojáři mají v sobě natolik drzosti, že dokáží po čase přijít s podobným projektem znovu, který jen trošku jinak graficky vypadá. Musí samozřejmě uběhnout nějaký čas, kdy se na jejich podvody a stránku zapomene. Některé jako např. Gemneon, mírně po zániku zaměnily design, název víceméně ponechaly koncovku domény, změnily z com na io a celý web dali z oranžové barvy do zelené. A voilá. Vznikla nová stránka na další okrádání lidí.
Jak se takovým stránkám vyhýbat? Dá se to? Jak se bránit? Jak předvídat, že se jedná o podvod?
V první řadě bychom doporučovali si každý projekt prověřit na různých webových stránkách, např. beermoneyforum, kde se těmto tématům věnují. Pokud byste o projektu, do kterého chcete investovat, nenašli nic, je zřejmě nový a doporučili bychom počkat pár měsíců, pokud je funkční, bude tu i za půl roku. Pokud ne, nestálo to za to. Další důležitá věc, kterou je třeba si všímat jsou úrokové sazby, které nabízejí. Častokrát jsou na denní bázi i okolo 15–20 %, což je nereálné. Pokud to stránky myslí vážně, tak se většinou setkáme se ziskem 1 % – 1,5 % měsíčně. Tam už je to důvěryhodnější.
Každopádně opatrně při investování svých peněz. Investujte pokud možno jen to, o co jste ochotni přijít.