On Balance Volume – objemový indikátor

Share This Post

Indikátor On Balance Volume (OBV) je objemovým indikátorem, který vychází z údajů o objemu obchodů a taktéž z údajů o vývoji kurzu aktiva. OBV znázorňuje průběžný součet a rozdíl objemu obchodů. Do detailů je tento indikátor rozebrán v knize z roku 1976: „Granville’s New Strategy of Daily Stock Market Timing for Maximum Profit“ samotným tvůrcem indikátoru Joe Granvillem. Granville vysvětluje ve své knize hlavní charakteristiky OBV, a že je primárně určen pro sledování krátkodobých cyklů. Z čehož vyplývá, a také autor sám to v publikaci zdůrazňuje, že obchodník při užití OBV musí jednat rychle a bez váhání. V opačném případě tento indikátor není pro něj.

Jak indikátor funguje?

OBV zohledňuje, jestli objem obchodů jde „do“ nebo „z“ aktiva. V případě, kdy aktuální kurz se uzavře výš než ten předchozí, tak objem obchodů plyne „do“ instrumentu – díky objemu obchodů kurz roste. Jednoduše řečeno, poptávka převyšuje nabídku. Pokud tedy dnešní kurz uzavře níž než ten předchozí, tak to znamená, že objemy plynou „z“ aktiva. V tomto případě objem obchodů způsobil snížení kurzu – nabídka převyšuje poptávku.

Z indikátoru OBV by se mělo dát zaznamenat, kdy do trhu vstupují tzv. smart money. Tedy velcí hráčo, kteří nakupují při nízkých kurzech a prodávají na těch vysokých. Tedy opak toho, co dělá většina mas. Interpretace je založena na tom, že změny v indikátoru OBV předbíhají změny v kurzu aktiva. Obchodník by měl být schopen pozorováním vývoje indikátoru a zároveň kurzu, odkrýt situace, kdy institucionální investoři začínají vstupovat do trhu a akumulovat daný instrument. V takové situaci obchodník nebude jednat opožděně jako většina jiných malých ryb, ale současně se smart money.

Pridaj sa do trading komunity a odoberaj naše signály a analýzy.

>>>Pozrieť našu ponuku<<<

Jak indikátor použít?

Signálem pro long pozice je situace, kdy vzestup indikátoru OBV je doprovázen nízkými kurzy. Je to právě ta chvíle, kdy velké ryby jsou v procesu akumulace. Poté, jak začne růst indikátor současně s kurzem, tak to znamená, že nákupy zahájili i malí investoři. Naopak signálem pro prodej je situace, kdy kurz roste a indikátor klesá. Je to známka toho, že velcí investoři jsou ve fázi distribuce. V momentě, kdy se k prodeji přidají i menší investoři, tak OBV klesá současně s kurzem.

Z výše zmíněného jde jen vlastně o hledání divergence mezi vývojem ceny a OBV. Nástroj tedy plní funkci předbíhajícího indikátoru oproti kurzu aktiva. Z toho vyplývá, že pro obchodníka je primární, aby odhalil změnu trendu ve vývoji indikátoru OBV a ihned na ni zareagoval.

Zde na obrázku vidíme praktické použití OBV na 1D TF. Je zde jasně viditelná divergence mezi vývojem indikátoru OBV a kurzu ETC, kdy vrcholy kurzu jsou nižší, zatímco u OBV sledujeme vrcholy vyšší. Jedná se o bearish divergence a signál k prodeji.

Jak už jste si mohli všimnout, tak tento indikátor, je co se týče interpretace vcelku náročnější. Nicméně jeho praktická aplikace nemusí být nic komplikovaného – pokud hledáme jen divergence. OBV spolu s dalšími nástroji technické analýzy je rozhodně přínosem pro hledání nákupních a prodejních signálů.

Related Posts

Bitcoin se blíží 60 000 USD po 3,7% denním zisku

Bitcoin vzrostl o 3,79 % za posledních 24 hodin...

Pro hongkongské kryptoburzy se blíží konečný termín pro podání žádosti o licenci

Kryptoburzy v Hongkongu musí do 29. února požádat o...

Mad Lads‘ Backpack Exchange překračuje objem obchodů 300 milionů dolarů za 24 hodin

Kryptoměnová burza Backpack založená na síti Solana dosáhla hranice...

Americký ministr financí vyzývá federálního regulátora, aby dohlížel na stablecoiny

Janet Yellenová, ministryně financí Spojených států, řekla zákonodárcům, že...