Problém zvaný Tether – shrnutí toho nejpodstatnějšího

Share This Post

Na přelomu září a října jste si již mohli všimnout, že na Bitfinexu a jiných burzách s Tetherem (Binance, OKex…) je viditelný rozdíl v kurzu BTC oproti burzám, které Tether (USDT) nemají. Postupem času se tyto kurzové nůžky začaly stále více a více rozevírat, až nakonec skončily v „bank run“ na USDT. Ten způsobil tu nečekanou pumpu, kdy na moment rozdíl v kurzech činil až 1000 USD. Včera večer kurz Tetheru mírně posílil a cenový rozdíl BTC se z cca 300 USD ponížil na 200 USD (Bitfinex/Bitmex).

Jak to všechno začalo?

Začalo to právě zvěstmi, které se začaly šířit na sociálních sítích. Ukázalo se, že Bitfinex (Tether) ukončil spolupráci s bankovním partnerem Noble z Puerto Rico. Napřed o tom informoval Bloomberg a následně si Bitmex nechal zpracovat výzkum, který potvrdil, že Tether už opravdu s Noble bank nemá nic společného a finance byly „uklizeny“ na neznámé místo. Tuto skutečnost držitelé Tetheru opravdu neslyšeli rádi a celé to nakonec vyústilo v nestabilitu tohoto tokenu a následné prémium (cenový rozdíl) u Bitcoinu.

Později, přesně 6. října, ti všímaví přímo na platformě zaregistrovali, že Bitfinex započal bankovní spolupráci s HSBC Bank. Vzhledem k prohlubujícímu se FUDu a kolujících mnoha nesmyslů typu, že nefungují výběry FIATu ani kryptoměn z Bitfinexu, začala platforma konečně komunikovat a vydala oficiální prohlášení, kde tyto zvěsti vyvrací. Zároveň se vyjádřila vcelku uspokojivě o své finanční situaci. Během pár následujících dní Bitfinex omezil vklady FIAT měn s odůvodněním, že dojde ke změně depozitního systému. Poté následoval ten šílený sell – off Tetheru za krypto a tím i ta neskutečná pumpa. Platforma konečně 16. října oznámila, že nový systém depositu už je aktivní. Ve zkratce řečeno je teď nutné Bitfinexu poslat notifikaci se sými údaji a až pak vám řeknou, kam peníze poslat. Chrání tím hlavně sami sebe, aby nevědomky „nevyprali“ peníze z nelegální činnosti. Pokud jim přijde dotyčný podezřelý, tak prostředky prostě nepřijmou. No a Tether si našel svůj nový „domov“ na Bahamách.

Nové stablecoiny

V poslední době se začaly ve větší míře objevovat nové tzv. stablecoiny. Mezi ně patří např. USDT, Paxos Standard Token, TrueUSD, USDC, GUSD, které ale mají tržní kapitalizaci podstatně nižší. A právě díky FUDu s Tetherem se jejich tržní kapitalizace významně zvýšila. Dokonce ve chvíli toho „bank runu“ na Tether činil kurz TrueUSD až 1,15 USD (Coinmarketcap). PAX byl zalistován na Binance, TUSD na Huobi, OKex a Kucoin a to ve velmi krátké době. OKex skoro v panice zalistoval až čtyři stable coiny naráz. Vlastníci, nebo chcete-li raději vydavatelé těchto nových tokenů, které jsou kryty skutečným dolarem, vydělali během krátké chvíle strašné peníze.

Tether měl za dobu své existence už saturovanou pozici na trhu a jediné, co ho mohlo potopit a tím zvýhodnit ostatní, bylo pouze podezření z insolvence či nějakého externího regulatorního šoku.

Tether na sobě provádí arbitráž

Za posledních 10 dní Tether odebral z oběhu na 600 milionů USDT a odeslal je na svou adresu. Jednak tímto způsobem srovnává cenu se skutečným dolarem a zároveň tak i provádí arbitráž. Tether totiž svoje levné USDT koupí na ostatních burzách a následně si interně na Bitfinexu připíše 1USDT = 1USD. Je třeba upozornit, že na tomto není nic špatného, všechny velké firmy obchodují se svými podíly na burzách. Pokud dojdou k přesvědčení, že jejich aktiva jsou podhodnocená, tak je prostě vykoupí.

Shrnutí

FUD s Tetherem zatím stále není bohužel u konce. Nicméně je třeba zachovat chladnou hlavu a hlavně neblbnout – ta poslední pumpa byla způsobena panikou, protože se všichni začali zbavovat silně podhodnoceného USDT a kupovali za něj BTC či jiné stable coiny. Tímto krokem připravili panikáři sami sebe o spoustu peněz. Ale je samozřejmě možné, že Tether všechny USDT časem vykoupí, odebere z oběhu a tento token by tímto krokem skončil úplně. Dávalo by to celkem smysl, jednak na tom Bitfinex vydělá a taktéž by sám sebe zbavil přítěže.

Já osobně jsem přesvědčen, že k tomuto FUDu nebyl absolutně žádný důvod. Bitfinex byl vždy netransparentní a nikomu to doposud nevadilo. Byla tu samozřejmě možnost, že má Bitfinex zmražené účty kvůli podezření, že přijali špinavé peníze. Ale znovu k tomu nebyl dodán žádný důkaz, jen FUD na Twitteru. Je také dost možné, že to všechno byl cílený útok na Tether a zbavení kredibility tohoto tokenu, aby se mohly do popředí zájmu dostat i jiné stablecoiny, které jsou na trhu. To se konec konců i podařilo. Ať už je ale pravda jakákoliv, doufejme, že se snad brzy dočkáme toho, že se USDT stabilizuje na 1 USD a tím se konečně srovná i cena BTC na všech burzách.

Related Posts

Zákazníci FTX varovali před podvodníky, kteří je lákají vrácením majetku

Zkrachovalá kryptoburza FTX přiznala nedávnou záplavu podvodů, které jsou...

Twitterový účet Robinhooda byl hacknut, aby propagoval podezřelý prodej tokenů RBH

Oficiální twitterový účet bezprovizní investiční platformy Robinhood byl napaden hackery,...

Investice rizikového kapitálu do blockchainu nadále klesají

Cointelegraph Research analyzoval všechny obchody a trendy rizikového kapitálu...

Binance zpřísňuje pravidla pro NFT

Podle oznámení z 19. ledna zpřísnila kryptoměnová burza Binance...

Jihokorejský soud nařídil burze Bithumb uhradit škody investorům během výpadku

Sága jihokorejské kryptoburzy Bithumb pokračuje, tentokrát s rozsudkem místních...

Nezákonné krypto transakce dosáhly v roce 2022 historických maxim

Rok 2022 vytvořil rekord v nelegálních transakcích v řetězci....