Proč nás čeká další spekulativní bublina?

Share This Post

Trh s kryptoměnami opět obul vzestupnou tendenci. Proto se dnes podíváme, jak trh bude pravděpodobně vypadat v budoucnu a jaké důvody k tomu vedou. 

Trh opět na vzestupu

Od poloviny roku 2019, kdy si Bitcoin sáhl na 14 000 USD, přišel dlouhodobý propad, který vyvrcholil panikou na trzích kvůli koronaviru. Od té doby cenově roste velká část kryptoměn v čele s Bitcoinem. Ten v minulých dnech prorazil hranici 12 000 dolarů za minci.

Nyní před sebou máme stoupající trend. Ten je hnán primárně přílivem nových peněz do prostoru. Tento fakt dobře reprezentuje stoupající počet stablecoinů. Jejich celková kapitalizace se blíží 16 miliardám dolarů.

To je jeden z hlavních indikátorů, který vytváří v prostoru bullish náladu. I proto je na čase se podívat na to, jak bude pravděpodobně vypadat následující cyklus.

Čeká nás další spekulativní bublina

S největší pravděpodobností nás nyní čeká období, které bude poměrně podobné roku 2016 a 2017. Takové období se dá nazvat spekulativní bublinou. Ta má charakteristické znaky jako iracionalitu. Růst velké části trhu i přesto, že u mnoha kryptoměn budou chybět fundamentální kvality.

Existují tři hlavní důvody, proč je možné se domnívat, že nás čeká další spekulativní bublina. A na tyto tři důvody se dnes podíváme.

1. Na trhu převládá retail

Prvním důležitým argumentem pro spekulativní bublinu je, že trh je z většiny nadále tvořen amatéry. Velká část investorů do kryptoměn jsou v podstatě obyčejní lidé, kteří se nikdy dříve profesionálně nevěnovali investování.

To vede k tomu, že velká většina majitelů kryptoměn nebude schopna adekvátně zhodnotit, které kryptoměny mají fundamentální kvality a které naopak stojí na vodě. Retail investoři mají ve zvyku primárně nakupovat to, co právě roste.

A to vede obvykle k větším vzestupům altcoinů. Ty slibují často větší zisky, ale investice do altcoinů je podstatně rizikovější a nebezpečnější než investice do Bitcoinu. Retail investoři tak pravděpodobně budou hnát kupředu vyhypované projekty, ale nebudou se ani zdaleka tolik ohlížet na fundamentální hodnoty jednotlivých sítí.

2. Technologie stále ve vývoji

Momentálně jsme svědky nástupu 3. generace blockchainů. Za první generaci se považují transakční protokoly jako Bitcoin či Litecoin. 2. generaci pak tvořily blockchainy podobné Ethereu. 3. generace blockchainů je specifická přidanou funkcionalitou, interoperabilitou a vyšší rychlostí transakcí.

Do této kategorie bude patřit např. ETH 2.0, Cardano, Cosmos, Polkadot a další. Celá tato generace blockchainů je prozatím víceméně na počátku svého vývoje a jejich možnosti zatím ani nejsou pořádně prozkoumané.

Jsme také svědky vzestupu decentralizovaných financí. Veškeré tyto technologie jsou na počátku své existence. A v současné době není možné rozpoznat, která technologie uspěje a která skončí v propadlišti dějin.

3. Burzy rozšiřují sortiment

Prostor kryptoměn nadále stojí na centralizovaných burzách. A zde je také vidět jasná tendence. Prozatím se různé druhy digitálních majetků nadále přidávají místo toho, aby se ubíraly.

To signalizuje, že retail investoři budou mít širokou paletu možností výběru. I pro profesionální analytiky bude problematické vyznat se v prostoru a poznat dobré projekty. Už jen kvůli množství.

Pro retail investory bude výběr spíše náhodný než postavený na fundamentálních hodnotách. A vzhledem k veliké nabídce burz bude těžké se adekvátně rozhodnout.

Závěr

Prostor kryptoměn se nachází ve stádiu radikálního rozvoje a stále není možné určit, kteří hráči vyjdou jako vítězové. To se ani nedá očekávat v dohledné době. S větším přísunem nových retail investorů tak můžeme čekat další spekulativní bublinu.

Na té přijde bohužel mnoho lidí o peníze, protože tak říkajíc vsadí na špatné koně. Proto je vždy důležité radit opatrnost ve vztahu k investicím do kryptoměn. Nikdy neinvestujte to, co si nemůžete dovolit ztratit.

Co číst dále:

Related Posts

Prodejci Bitcoinu čekají v zóně 88 000–90 000 USD — dochází rally dech?

Bitcoin (BTC) se tento týden přiblížil hranici 88 000...

Dejte si pozor na TradingView – je to trojan, který krade kryptoměny

Společnost Malwarebytes, specializující se na kybernetickou bezpečnost, varovala před...

Volatilita bitcoinu dosáhla 3,6 % v důsledku zvýšené nejistoty na trhu

Bitcoin dosáhl 19. března volatility 3,6 %, což je...

Bitcoin se snaží prorazit hranici 85 000 dolarů

Cena bitcoinu 17. března opět neuspěla ve snaze překonat...

Generální ředitel Binance znovu popírá jednání o Trumpově rodinné dohodě

Richard Teng, generální ředitel Binance, popřel spekulace o tom,...