Pump and Dump schéma – Co to je a jak funguje

Share This Post

Jedním z velkých nebezpečí v oblasti trhu kryptoměn jsou Pump and Dump skupiny, které se snaží využít chamtivosti lidí ve svůj vlastní prospěch. Je to velkým nebezpečím převážně pro nováčky, kteří jsou pro tyto podvodníky snadnou kořistí.

V článku se dozvíte:

 • Co to je schéma Pump a Dump
 • Jakým způsobem tento podvod funguje
 • Proč zrovna v trhu kryptoměn je to tak nebezpečné
 • Jak fungují takové Pump a Dump skupiny na Telegramu
 • Anatomie Pump a Dump
 • Jak poznat PaD skupinu na Telegramu

Co je pump a dump schéma?

Obecná definice pro „Pump a Dump“ schéma je snaha o stimulaci ceny aktiv skrze doporučení na základě nafouknutých, či lživých prohlášení. Pachatelé, kteří tuhle podvodnou „strategii“ využívají a mají už předem otevřenou svoji pozici v aktivech společnosti, tak po umělém nafouknutí ceny postupně prodávají, čímž cenu tvrdě sestřelí. Oni vydělají, ale malí investoři, kteří se chtěli „svézt“ přijdou o většinu peněz. Cílem podvodníků se většinou stávají společnosti s nízkou kapitalizací a malými objemy obchodů jejich aktiv. Schéma je samozřejmě na regulovaných trzích ilegální a může vést k těžkým pokutám.

Když výše zmíněnou definici aplikujeme na kryptoměnový trh, tak je to plánovaná manipulace s trhem na nízkoobjemových coinech s taktéž velmi nízkou tržní kapitalizací. Kdybychom se podívali do historie, tak takovéto schéma bylo schopno v počátcích klasických trhů (ještě neregulovaných) srazit cenu klidně na nulu. A právě kryptoměnový trh můžeme považovat za něco, co je také teprve v začátcích. Neregulovaný a snadno zneužitelný pro podvodníky. Ale přesto už se první náznaky o regulaci objevují. Na velkých burzách je tato praktika zakázaná a pokud se ji třeba i jen zúčastníte, tak vám mohou zmrazit účet. Praxe ale ukazuje, že i přes tento fakt, PaD skupiny dále operují na trhu.

Takže cílem je spousta „shitcoinů“, o kterých ani většina lidí neví, ale jsou na burzách obchodovatelné. Coiny, které se obchodují ve velmi nízkých objemech a s nízkou tržní kapitalizací na trhu a jsou tedy velmi lehkým prostředkem pro manipulaci a tedy pastí. Tím, kdo manipuluje je v našem případě například Telegramová skupina, či vícero takových skupin. Nebo i skutečná „whale“, či to může být i kombinace výše uvedeného. Ať je to kdokoliv, tak za sebou nechá spoustu investorů, kteří přijdou během pár minut o své prostředky. Zatímco strůjci této akce vyjdou s velkými zisky.

Suma sumárum, Pump a Dump je organizovaná manipulace s trhem, často vyvolána vícero „signálových skupin“ na Telegramu za pomocí „vypumpování“ libovolného a neznámého, mrtvého coinu, jehož tržní pohyby jsou mizivé. Skupiny mezi sebou a svými „ovečkami“ roznesou nějakou „hot news“, aby tím zdůvodnily, proč coin cenově poroste. Předtím ale iniciátoři akce už akumulovali velké množství coinu a tím si zajistili pozici na trhu jako první, než samotná pumpa začne. Ve chvíli, kdy je na grafu velká svíce, tak začnou oběti tohoto „free signálu“ naskakovat, zatímco tvůrci pumpy jim to za nejdražší možnou cenu po částech prodávají.

Jak Pump a Dump skupiny operují na Telegramu

Vytvořit infrastrukturu pro fungující Pump a Dump schéma v podstatě není nic komplikovaného. Stačí k tomu aplikace Telegram, pár domluvených adminů telegramových skupin s „free signály“, které mají počet členů v řádu tisíců (největší dosahují i 100 tisíc členů). Když se tyto skupiny spojí a zároveň pak pošlou signál k nákupu svým členům, tak mnohonásobně zvýší svůj zisk. Napřed ale musí najít coin, který bude splňovat ideální požadavky „kvality“ na jednoduché vypumpování. Obyčejné se jedná o coin, který nebude na Coinmarketcapu v Top 100. Objemy minimální a nejspíš dlouhou dobu docházelo k postupnému snižování jeho ceny. PaD skupiny nabízí svým členům i placené signály, kde se dozví za vysoký poplatek o chystané pumpě. Tito budou mít tu možnost nakoupit spolu, či těsně po tvůrcích pumpy. Tady bude záležet na „balíčku“, který si zakoupí. Pokud zaplatí více, tak se o chystané pumpě dříve i dozví.

Povely jsou jednoduché, a to nakupovat v malých objemech, max do 0.2 BTC, aby hned nešlo poznat, že se u coinu něco chystá. Pak je načase rozšířit zprávu pomocí botů na free kanálech, že během několika minut dojde k pumpě. Zpráva vypadá asi takhle: „Zalogujte se do svého účtu Binance do 10 minut, nachystejte si BTC a čekejte na signál“. Po zveřejnění následuje velká zelená svíce. Zatímco nově naskakující nakupují, tak iniciátoři pumpy a jejich placení členové po kouskách prodávají. Během pár minut jsou schopni takto coin vypumpovat i o 30 %. Nově naskakující do pumpy totiž roznáší tuto „super příležitost“ k nákupu dále skrze sociální sítě, takže se do této pasti dostanou další. Je vcelku běžné, že se coin povede vypumpovat i o více jako 100 %, ale pak je o to horší pád dolů.

Anatomie Pump a Dump

PaD vychází z několika kroků, od akumulace, prepump, pumpu až po samotný dump. Zde je ukázka, jak taková anatomie PaD vypadá na grafu:

Fáze akumulace

Iniciátoři potřebují před samotnou pumpou nakoupit, co největší množství za lacino a nepozorovaně. Takže aby cena nevystřelila ještě před fází prepump, tak provedou stovky malých nákupů, aby si zajistili co nejvýhodnější pozici a zároveň, aby svými nákupy netvořili velké zelené svíčky. Ty by totiž mohli přilákat pozornost příliš brzy. Další mechanismus, kterým si zajistí, že cena nepůjde nahoru jsou falešné prodejní zdi, tzv. „fake sell walls“. Tyto vytvořené zdi jsou o velkých objemech, které demotivují k nákupům, protože budí dojem, že jsou „nepropalitelné“. Trh tedy bude vypadat, že půjde dolů, což přinutí investory prodávat. Zatímco PaD skupina nakupuje a akumuluje levněji.

Fáze prepump

Před samotnou pumpou „pumpaři“ zahájí pár testovacích, malých pump. Čímž si zkontrolují, zda jsou opravdu pány situace a navíc si tím zjistí, při jakých cenových hladinách se vyskytují resistence a jak silné jsou.

Fáze samotné pumpy

V této fázi tvůrci pumpy přejímají naprostou kontrolu a ještě před vypumpováním mohou na chvíli coin dumpnout až na své minimum, čímž dostanou ze hry „weak hands“. Zase nakoupí levněji a díky své kontrole nad členy svých skupin coin vypumpují.

Fáze dumpu

Na konci se iniciátoři pumpy snaží „exitnout“ ze své vlastní pumpy. Vybírají zisky po částech, zatímco jejich oběti nakupují vrchol svíčky. Mohou ještě vytvářet „buy walls“, čímž vytvoří ještě větší FOMO a prodlouží dobu trvání pumpy.

Jak poznat PaD skupinu na Telegramu

„Login in Binance, prepare your Btc. Signal in 10 minutes“.

Pokud jste v nějaké skupině, kde se objeví tohle, tak raději odejděte. Je zbytečné v takové skupině být, protože se bude nejspíš jednat o PaD skupinu. Informačně jsou takové skupiny nepoužitelné, můžete jenom díky této skupině přijít o peníze. Nic kladného vám to nepřinese. Uvědomte si, že žádné „free signals“ neexistuje. Platíte jim svými vlastními prostředky, když se snažíte zúčastnit jejich pumpy, či promujete jejich skupinu a vypumpovaný coin.

Zde jsou obecné indikátory k identifikaci Pump&Dump kanálu:

 • Publikují signály na coiny, které jsou většinou neznámé a mají nízkou tržní kapitalizaci
 • Využívají časování pro signály jako je výše zmíněný
 • Když během ohlášení signálu otevřete graf, tak uvidíte velkou zelenou svíčku, do které vás nabádají vstoupit
 • Publikují novinky o pumpovaném coinu, které jsou ale bezpředmětné
 • Tlačí na vás, abyste zprávu o signálu předávali dále skrze sociální sítě
 • Uvidíte ten samý signál v podobných skupinách
 • Nepublikují žádné technické analýzy

Závěr

Závěrem lze pouze říct, abyste se těmto skupinám vyhýbali a varovali před nimi i ostatní. Jediný, kdo na tom především vydělá jsou samotní organizátoři PaD.

Späť

Related Posts

Ministerstvo financí USA uvalilo sankce na 5 krypto adres spojených s ruskou neonacistickou polovojenskou skupinou

Ministerstvo financí Spojených států přidalo pět kryptoměnových adres spojených...

Jižní Korea vydala zatykač na zakladatele Terra Do Kwona

Zatímco komunita LUNC se raduje z možného návratu tokenu Terra Luna...

Napodobitelé Vitalika Buterina rozšiřují ETH phishing před The Merge

Humbuk kolem The Merge přilákal hejno podvodníků, kteří aktivně...

Burza Huobi odstraní Monero a další mince sloužící na ochranu soukromí

Kryptoměnová burza Huobi odstraní ze své platformy sedm různých...

Morehead: Bitcoinové rally je na ceste

Generálny riaditeľ investičnej spoločnosti Pantera Capital, Dan Morehead, v...

Komunita vyzývá roboty, kteří spamují krypto vlákna Twitteru

Twitter je platforma pro členy komunity, kde mohou diskutovat...