Internet je plný podvodníků. Takový podvodníci potřebují od lidí dostat co nejvíce peněz za co nejkratší čas prostřednictvím podvodu = SCAM-u. Často jde na první pohled o důvěryhodné projekty. V kryptosvětě je takových podvodů ještě více a to z důvodu, že množství lidí se naláká na vysoké provize nebo slibované % zisku z jejich investic. Pojďme si nyní stručně projít takovou časovou osu, jak většinou vzniká a zaniká takový podvod.
Fáze 0 – úvod
Tuto část věnuji opačnému publiku – investorům. Ti se při takových projektech rozdělují do tří skupin:
- Ti, kteří projektu opravdu věří, že např. po vložení 0,01 BTC budou mít za 60 dní 0,05 BTC. Nebo i dříve. Je to hloupá úvaha. Do projektu vstupují, když na něj narazí někde na sociální síti.
- Ti, kteří na doporučení těch prvních uvěří, že když to „funguje“ jim, proč by nemohli vydělat i oni. Toto je hloupost spojena s důvěrou v cizí lidi. Ti první se při doporučení SCAM-u dopouštějí obvykle trestného činu.
- Ti, kteří investují do projektu s vědomím, že mohou o investici přijít. Takový lidé často zkoušejí štěstí a mechanismus Scam, aby předem varovali druhé. Do projektu vcházejí mezi prvními.
V poslední době díky Wall Street Bets nabraly popularitu různé Pump & Dump skupiny. My doporučujeme vyvarovat se těchto podniků! Vždy to končí špatně. Detailnější pohled na Pump & Dump najdete zde:
Fáze 1 – vznik
SCAM projekt vzniká a v momentě rozbíhá marketing. Často má dobře propracovaný systém odměn pro další investory, jež dotyčný pozve do projektu. Tzv. referral systém. Za pozvání dostane první investor odměnu a nějakou výhodu nebo odměnu dostane i pozvaný investor. Takto řešená struktura je velmi rychle (virální) rozšířena mezi lidi. Některé znaky vám mohou napovědět, že na tom něco nehraje. Které to jsou?
- Použití neobvyklých domén jako * .farm * .club * .finance apod.
- Vysoké % zhodnocení, ať už denní nebo měsíční.
- Tvůrci mají vlastní ICO, které není nikde zalistované.
- Nepoužití SSL certifikátu, tj. stránky nejsou ve formátu https ale jen http což znamená, že nejsou pro vás bezpečné a nedoporučuje se na ně zadávat jakékoli osobní údaje.
- Výběr investic je možný až po měsíci, ale po pár dnech fungování projektu mají na stránce zveřejněno, kolik investořů už vybralo výdělky. A jak to dokázali?
- Grafické zpracování stránky je na velmi nízké úrovni, některá tlačítka nefungují apod.
- Zveřejněné sídlo firmy se nachází podle google maps někde uprostřed pole, řeky apod.
Fáze 2 – první výplaty (někdy i poslední)
Přibližně po měsíci až dvou fungování stránky již investoři mají teoreticky zpět svůj vklad, který jim dovolí nebo nedovolí vybrat. To záleží, kam SCAM projekt chce až dojít. Pokud již mají vybrané depozita, tak pár lidí vyplatí (někdy nikoho) a zabalí to. Stránka přestane fungovat ze dne na den a je konec. V druhém případě se pokračuje a zvyšuje se důvěra tohoto projektu tím, že začnou vyplácet první investory. Ti samozřejmě nadělají screenshoty o platbách, které pak šíří mezi své referraly a tím přinesou stránce ještě více klientů = depozitů = financí. Jak poznat v této fázi, že se netřeba zapojovat?
- Někteří investoři začnou šířit info, že není možný výběr jejich peněz.
- Mnohým přestane fungovat přihlášení nebo je stránka často v údržbovým módu.
- Projekt přidá investorům nové možnosti, které jsou nereálné, například 200 % navrch z prvního depozitu jako bonus. To je nesmysl, který by reálná společnost nikdy nemohla poskytnout. Byly by hluboko ve ztrátě.
- Nastaví vyšší minimální částky na výběr. Např. první měsíc 0,01 BTC a pak už 0,1 BTC atd.
Fáze 3 – zánik
Mnohé SCAMy skončí již po první fázi, další po druhé, ale některé projekty mohou fungovat i přes rok. Tím si nemyslete, že jsou ve ztrátě. Ne, nejsou. Sice vyplácejí, ale vyplácejí jen z toho co vybraly. V poslední fázi může přijít každou hodinu nečekaný konec a proto se v této fázi, kdy projekt funguje několik měsíců, není vůbec vhodné zapojovat. Je to nejhorší doba na investici. Spekulanti a investoři, kteří si jsou vědomi toho, že mohou o všechno přijít, to už dávno sbalili a vybrali při všem štěstí něco navíc mimo depozit.
Všem stránkám, které slibují vysoké zhodnocení vkladu za krátký čas ( HYIPs ) se prosím vyhýbejte obloukem. Jakmile vám někdo nějaký projekt doporučí, už v té chvíli to může být na 90 % SCAM. Pokud se i tak rozhodnete do zbývajících 10% zapojit, investujte maximálně tolik, o kolik jste ochotni přijít.
Největším podvodem v celém světě jsou však samotné měny (dolar, euro, koruna …). Jasně to můžeme vidět v posledních letech, kdy státy začaly tisknout stále více peněz. Spoléhat se na mocné, že nás neokrádají, se nevyplatí. Přečtěte si nejnovější dění ve světě centrálních bank a co na nás chystá Fed: